Fotó: Barabás Ákos
Csak módjával elegyíthetők a nyugati esküvőtrendek a székelyföldi hagyományokkal – derült ki egy székelyudvarhelyi esküvőszervezővel folytatott beszélgetésből. A szakember véleménye szerint a legfontosabb a különféle részletek összhangja.
2015. szeptember 12., 10:472015. szeptember 12., 10:47
2015. szeptember 12., 10:502015. szeptember 12., 10:50
Általában a fiatal párok előre kinézik az interneten, milyen ruhát vagy dekorációt képzelnek el a nagy napra, ilyen szempontból napirenden vannak akár a legújabb nyugati trendekkel is – avatott be Égei Csilla székelyudvarhelyi esküvőszervező, aki nem csupán udvarhelyszéki felkéréseknek tesz eleget, s ily módon a nagyobb erdélyi városok esküvődivatjával is összehasonlíthatja a környékbeli lakodalmas szokásokat. Megfigyelései szerint a székelyeknek azért még van mit fejlődniük az ünnepség ízlésessége tekintetében: előfordul, hogy olyan ötletekhez ragaszkodnak, amelyek hatása a valóságban messze eltér a világhálón látott képek nyújtotta illúziótól – például egy lila-zöld dekorációval igen óvatosan kell bánni, és annak alkalmazásához a legkevésbé sem utolsó szempont a helyszín kiválasztása.
Mivel a részleteknek összhangban kell lenniük ahhoz, hogy a hatás a vendégek számára is kellemes legyen – a meghívó stílusának harmonizálnia kell a díszítéssel, a díszítésnek a helyszínnel, a csokornak a ruhával, a ruhának a lakodalom típusával –, érdemes az internetes keresgélés helyett szakvéleményt kérni – derült ki. A rengeteg részletben ugyanis elveszhetnek a házasulandók, főként ha különösebb elképzelés nélkül vágnak bele a szervezésbe, hiszen erre is van példa – tudtuk meg Égei Csillától. A szervező ajánlása szerint mindenképp érdemes gyakorlatban is kipróbálni az elképzeléseket, mielőtt végleges döntést hozunk – például kimenni a helyszínre, vagy ellenőrizni azt, hogy jól áll-e a ruha, mielőtt megrendeljük, esetleg hogy a díszítéshez elképzelt színárnyalat megtalálható-e az elérhető kínálatban. A szakember számos kellemetlen, szükségmegoldásra szoruló helyzetet elevenített fel, amelyek ilyen okok miatt következtek be.
Csipkék, hercegnős ruhák nyara
A menyasszonyiruha-trendekkel kapcsolatban megtudtuk, tavaly óta még mindig a vintage stílus hódít: népszerű a csipke, az A-szabásvonal, idén azonban főként a 28–35 év közöttiek választottak ilyen típusú ruhákat, míg a fiatalabbak körében a hercegnős, csipkerózsikás ruhák a menők. Egyre több a húszas évei végén vagy harmincas éveiben járó menyasszony – mondta el a szakember, hozzáfűzve, számos kismama is van köztük. Égei Csilla a hagyományosabb első esküvőre hosszú fehér, hercegnősebb ruhát ajánl, a testalkat függvényében – azt vallja, hogy a hölgyek krémszínű vagy A-vonalú ruhát más alkalomra is felvehetnek, az esküvő pedig egyedi alkalom. Ettől függetlenül vannak, akik ragaszkodnak a rövid vagy a sellőfazonú ruhához – utóbbit állófogadás típusú ünnepséghez ajánlja, hiszen azokban nehéz táncolni, sőt leülni is.
Az esküvőn a tapasztalatok szerint a menyasszony áll a figyelem középpontjában, lesik minden lépését, így szerencsésebb, ha a ruha kényelmes és mozogni is enged – fejtette ki. Praktikusabbnak tartja a fűzős ruhát a gombos hátúnál, hiszen azon könnyebb igazítani, ha a menyasszony alakja időközben változik – az arák általában a tapasztalatok szerint az esküvő előtti utolsó hetekben fogynak egy keveset –, de egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a vintage stílushoz illő gombos hátmegoldások. A mostani divat előreláthatólag két év múlva átfordul a retróba – véli az esküvőszervező, hozzátéve, a trendek örök körforgásban vannak.
Természetesebb csokrokat választottak
A vintage stílus nemcsak a ruhákon, hanem a díszítésben is visszaköszön: nagyanyáink korának finom porcelánjai és más díszítőelemei, képkeretek, kalitkák, bútordarabok vagy könyvek is alkalmazhatók díszletként, de minden esetben érdemes figyelembe venni a helyszín jellegét, és gondolni kell a díszítés praktikusságára is, hiszen nem biztos, hogy a vendégek szívesen étkeznek a könyvek mellett – mutatott rá a szakember. A menyasszonyi csokrok tekintetében ebben az évben a „szabálytalanabb”, úgynevezett szabad csokor dívott: a természetesebb, kevésbé kötött forma, a rövidebb és hosszabb virágok, esetleg levelek egybekötése olyan hatást kelt, mintha a mezőn gyűjtötték volna.
Átgondoltabb részletek
A mi vidékünkön szerencsére sosem dívott a nagyon köves, giccses meghívó – fejtette ki az esküvőszervező, egyúttal örömének adott hangot amiatt, hogy egyre több menyasszony készíti el saját kezűleg az értesítőt merített papírból, különféle kreatív ötletekkel. Értékelendőnek tartja, ha a fiatal pár alkotó módon be akar kapcsolódni a szervezés folyamatába, ami sokszor kiterjed a dekoráció elkészítésére is. A lehetőségek tárháza e tekintetben végtelen, és elég ízléses, egyben gazdaságos megoldásokkal lehet találkozni – derült ki. A házi sütemény azonban – amit régebben szintén a rokonság, az ismerősök készítettek el – egyre inkább kimegy a divatból, feltehetően egészségügyi okokból. Ehelyett más praktikus trendek kezdenek meghonosodni, például hogy egyre több menyasszony választ színes cipőt a fehér ruha mellé. Ennek talán az lehet a magyarázata, hogy nehéz beszerezni a megfelelő fehér cipőt, és a nagy nap után ritkán hordható – derült ki.
Az esküvői torta helyett pedig egyre gyakrabban döntenek a párok a muffin mellett, ami ugyan nem hagyományos székely édesség, de kétségtelenül higiénikusabb és tisztább megoldás a krémes tortánál, amelyet nem is olyan könnyű szépen felszeletelni és tálalni. Emellett megvan az az előnye, hogy többféle ízben is elkészíthető, így a vendégeknek van választási lehetőségük – magyarázta Égei Csilla. Hozzátette: annak ellenére, hogy a nagyobb erdélyi városokban – ahol az itthoninál jóval többen házasodnak egy időben – szinte kizárólag nappali lakodalmakat tartanak, térségünkben legtöbben ragaszkodnak a hajnalig, reggelig tartó mulatsághoz, és sokan a másnapi vendégséghez is. A legfontosabb minden esetben az, hogy elsősorban a pár igényei érvényesüljenek, ne a szülőké – összegezte, hozzátéve, a párnak ugyanakkor kötelessége szem előtt tartani azt is, hogy hozzátartozói, meghívottjai jól érezzék magukat.
Egyre többen tartják meg lánykori nevüket
A helyi lakosság-nyilvántartó iroda adatai szerint ebben az évben mindeddig 146 házasságot kötöttek Székelyudvarhelyen. Ez a szám év végére feltehetően valamivel kisebb lesz a tavalyinál, hiszen 2014-ben összesen 183 pár kelt egybe a városban – tudtuk meg Bálint Attilától, a polgármesteri hivatal sajtóreferensétől. Érdekesség, hogy az idei arák közül mintegy harmincan nem vették fel férjük vezetéknevét, s a lánykori nevüket megtartó menyasszonyok aránya enyhén évről évre növekszik.
Hamarosan kezdődik a 13. Siculus Fesztivál, ezúttal kilenc zenekar és egy egyéni előadó lép a nagyközönség elé és mutatja meg tehetségét az értékes főnyereményekért és a szakmai fejlődésért.
Tartalmas kikapcsolódást ígér a felsőboldogfalvi kukoricalabirintus gyerekeknek, felnőtteknek, családoknak és baráti társaságoknak.
Kéthetes európai turnéra indul a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili), a tízállomásos körút során több országban koncerteznek.
Újra élettel teltek meg a beomlott parajdi sóbánya környéki utcák, miután szerdán délután felfüggesztették az emberek kilakoltatásával kapcsolatos intézkedést. A lakók azonban így sem nyugodtak meg teljesen, hiszen további bányaomlástól tartanak.
Négy lehetséges nyomvonalat dolgozott ki a tervező a székelyudvarhelyi észak-nyugati elkerülőút megvalósítására, ebből kellett kettőt kiválasztaniuk a keddi soron kívüli tanácsülésen résztvevő önkormányzati képviselőknek.
Több mint két hónap elteltével szerdán délután visszatérhetnek otthonaikba a Parajdon beomlott sóbányánál kialakított veszélyzónából kitelepített lakók – erősítette meg lapunknak Hargita megye prefektusa a kedd délelőtti döntést.
Teljes útlezárás, valamint forgalomkorlátozás is várható hétfőn reggeltől Székelyudvarhelyen az útfelújítási munkálatok miatt.
Ideiglenes forgalomkorlátozásra kell számítani Székelyudvarhelyen is szombaton, amikor a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny mezőnye áthalad a városon – tájékoztat a székelyudvarhelyi helyi rendőrség Facebook-oldalán.
Újabb szakrendeléssel bővülnek a Szentegyházi Egészségügyi Központ szolgáltatásai, immár endokrinológiai szakrendelés miatt is fel lehet keresni az egészségügyi központot – tájékoztat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Facebook-oldalán.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, szeptember 9-éig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be csütörtökön a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!