Nincs fejlődés. A vonatozás Székelyföldön és országszerte sok kívánnivalót hagy maga után
Fotó: Pinti Attila
Az egyre drasztikusabb üzemanyagárak mellett sem biztos, hogy autó helyett sokan vonatra váltanak, hiszen kevés a vagon és járatszám, hosszú a menetidő, és kifogásolható a tisztaság – vélekednek sokan a román állami vasúttársaság járatairól. És bár az egyik székelyföldi vonatállomáson megkérdezett utasok zöme, más lehetőség híján, elfogadhatónak tartja, a vasúti közlekedés kétségtelenül hagy kívánnivalót maga után: gyakran zsúfolt és zajos útra számíthatnak azok, akik nem az első osztályra váltanak jegyet.
2022. június 18., 19:562022. június 18., 19:56
Térségünkben sok ingázó hozzászokott már a román vasút szolgáltatásaihoz: az utasok érdektelenül nyilatkoztak vonatos élményeiket firtató kérdéseinkre, amikor a csíkszeredai vonatállomáson jártunk. A gyakran szemetes, többször koszos vagonok és fülkék szóra sem érdemesek – így foglalhatnánk össze a közvélekedést.
Az R4508-as jelzésű, Brassót Gyergyószentmiklóssal összekötő járat utasai, az Alcsíkról Csíkszeredába ingázó diákok leginkább a tisztaságot kifogásolják, a Felcsík felé ingázók pedig arról számoltak be, hogy hétvégente nehezen lehet ülőhelyet találni a személyvonatokon. A kalauzok magatartásával elégedettek az emberek, akadtak azonban fiatalok, akik beismerték: kihágás miatt mostohán bánt velük az utaskísérő. Volt, akit leszállítottak a vonatról, de pénzbírságról senki sem számolt be.
Minél rövidebb táv, annál nagyobb elégedettség
Bár a menetidőt többen elfogadhatónak tartják, az megfigyelhető, hogy minél rövidebb távon utazik valaki, annál jobb a véleménye a vonatozásról, ami nem meglepő: aki hosszú távon utazik, többször tapasztalhatja, hogy egy-egy állomáson a vonatok bevárják egymást, akár fél órát is időzve egy helyen. Egy osztrák turista, akivel ugyancsak a csíkszeredai vasútállomáson találkoztunk, másképp látja.
– vélekedett, majd a környék utasairól mondta el benyomásait. „Itt legalább civilizáltak az utasok – tudom, hogy a környéken magyarok élnek, ők sokkal barátságosabbak és fegyelmezettebbek, mint a hangoskodó és durva emberek Bukarest környékén” – fogalmazott. Hozzátette: az ár-érték arány a júliusra beharangozott húsz százalékos jegyáremelkedés ellenére is elfogadható, hiszen Ausztriában például átszámolva 150 lejbe kerül egy 30 kilométeres vonatút.
Inkább kényszer, mint élvezet a vonattal való közlekedés Romániában
Fotó: Veres Nándor
Arról is érdeklődtünk az utasoknál, ingázóknál, hogy hogyan fejlesztenék a vasút szolgáltatásait. A legtöbben a régi vagonok és a sínek lecserélésében, felújításában látják a fejlődés lehetőségét, de akadt, aki borúlátóan nyilatkozott:
– fejtette ki az ingázó, hozzátéve, hogy szerinte az adminisztrációt, vagyis az ügyintézést lehetne fejleszteni, a visszaélések, a korrupció mérséklése által.
Különös történetek
Sokkal nagyobb volt az utasok lelkesedése, amikor különös élményeikről kérdeztünk. Egy fiatal pár Budapestre utazott, de a közel tizennégy órás úton végig azt kellett figyelniük, hogy hol szabadul fel hely a vonaton. Brassóban a vasút alkalmazottai elfelejtették a szerelvényhez csatolni azt a vagont, amelyre a jegyük szólt – az út jelentős részén így állniuk kellett.
Egy ingázó sokkal régebbi történtet mesélt el: évekkel ezelőtt, Bukarest környékén fordult elő, hogy a vonatra rendőrök szálltak fel, és arra kérték a jegy nélkül utazókat, hogy hagyják el a szerelvényt. Miután az utasok teljesítették a kérést, a szerelvény teljesen üresen ment tovább.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!