
A kék minden árnyalatában pompázik a szalakóta tollazata
Fotó: Milvus Csoport
Számos természetfotós próbálja lencsevégre kapni a madarat, amely a kék minden árnyalatában pompázik. Bărbos Lőrinc, a Milvus Csoport biológusa mesélt arról a madárról, amelyet a szervezet a 2025-ös év veszélyeztetett fajának nevezett ki.
2024. december 14., 10:362024. december 14., 10:36
A puszta madarának is szokták nevezni a galamb méretű vonuló madarat, amely Románia madárvilágának legszínpompásabb faja. A szalakótáról Bărbos Lőrinc, a marosvásárhelyi Milvus Csoport biológusa mesélt, annak apropóján, hogy
Nem épít saját fészket, hanem tojásait fák odvaiba és természetes üregeibe rakja le, de gyakran foglal el mesterséges odúkat is – meséli a biológus. A Kárpát-medencén kívüli populáció a löszfalakban is költ, a gyurgyalagok által vájt üregekben, illetve beton villanyoszlopok üregeiben.
Romániában nagyobb számban a Kárpát-medencén kívül fordul elő: a Duna-deltában, a Duna menti síkságon, Moldvában, Dobrudzsában, Havasalföldön és Olténiában. A Nyugat-Alföldön kisebb számban, szórványosan fordul elő, ahol elszigetelt párok vagy kis populációk alkotják az állományt.
Bărbos Lőrinc (balra) biológus mesélt a színpompásmadár védelméről
Fotó: Haáz Vince
2015-2020 között zajlott A szalakóta védelme a Kárpát-medencében elnevezésű LIFE-projekt (európai uniós forrás, amely környezet- és természetvédelmi, valamint éghajlat-politikai célkitűzéseket támogat – szerk. megj.), amelyben a Milvus Csoport végezte a nyugat-romániai szalakóták megőrzésére irányuló tevékenységeket tizenöt Natura 2000-es természetvédelmi területen. Ennek során több mint 850 mesterséges odút helyeztek ki, hogy középtávon biztonságos költési feltételeket biztosítsanak a faj számára a projekt területén. „Ennek köszönhetően
– osztotta meg a részleteket a szervezet biológusa.
A hosszú távú költési helyek biztosítása érdekében igyekeztek puha fából álló facsoportokat létesíteni, így 6250 szürke nyár facsemetét ültettek el. Ezen kívül még negyven gazdát is bevontak, akik számára biztosították az ültetéshez szükséges anyagokat és az ültetvények bekerítését.
Egy másik fontos természetvédelmi intézkedésként 1030 középfeszültségű villanyoszlopot szigeteltek le a szalakóták által legsűrűbben lakott régiókban, hogy megakadályozzák a madarak áramütéses elpusztulását.
Bár nem tudtak minden évben teljes ellenőrzést végezni a kihelyezett odúknál, az éves terepmegfigyeléseik szerint ezek száma folyamatosan csökken az eltűnésük és leromlásuk miatt. Idénre a kihelyezett odúk száma megfeleződött, ez részben az időjárási körülmények miatt, de nagyobb részt szándékos tönkretétel miatt. Ez azt vonta maga után, hogy a költőpárok száma is lecsökkent: míg a projekt ötödik évében 217 költőpárra tornázták fel a szalakóták nyugati állományát, ez a szám az idei évben a közel négyszáz ellenőrzött odúban 121-re csökkent. Próbáltak finanszírozási lehetőségeket keresni ennek orvoslására, így
amelyet a Betfair Development Románia finanszíroz.
Amint a biológus is jelezte, a Milvus vészjelzést ad azzal, hogy a 2025-ös év veszélyeztetett fajának nevezte ki a szalakótát, hiszen a faj nyugati állománya veszélyben van.
– hívta fel a figyelmet erre Bărbos Lőrinc.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!