Több mint ezer állat esett áldozatul a vadaknak. Képünk illusztráció
Fotó: Székely Hírmondó
Főleg a medve okozott jelentős károkat a helyi mezőgazdászoknak, és bár általában a tavalyinál jobb termést takaríthattak be az idei évben, Kovászna megye egy részén jégverés miatt búsulhattak a földműveléssel foglalkozók – derül ki abból az éves jelentésből, amelyet Kozma Béla, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője mutatott be meghívottként Ráduly István prefektus havi sajtótájékoztatóján.
2023. december 01., 13:302023. december 01., 13:30
2023. november 30., 16:202023. november 30., 16:20
Szám szerint 448 kárbejelentésről tud a hivatal, a statisztika pedig magában foglalja a háztáji gazdaságokban elpusztult állatokat, illetve a termőföldekben tett károkat is:
336 esetben medve volt a tettes;
63 esetben a varjak okoztak károkat (főleg a kukoricaföldek szenvedték meg a nagyvadak és a madarak jelenlétét);
28 esetben a szarvasok;
13 esetben a farkasok a károkozók;
de vaddisznók és azonosítatlan „tettesek” is szerepelnek a jegyzőkönyvekben.
Ami az elpusztított állatokat illeti, 649 baromfi, 266 juh, 53 tehén, ugyanennyi méhcsalád, 31 disznó, 29 nyúl és egy ló szerepel a listán.
A mezőgazdasági területeken a veszteség mértéke 10 és 90 százalék között van: a kukoricások a leginkább érintettek, 430 hektár károsodott, de a napraforgó-ültetvények (66 ha), a burgonyafödek (15 ha) a búza- és zabtáblák (8 ha) sem maradtak érintetlenek. Kisebb mértékben dézsmálták meg az állatok a cukorrépával, káposztával és szójával bevetett parcellákat.
A mezőgazdaságban is károkat okoztak a júliusi égszakadások Hargita megyében. A termőföldeken a jégeső pusztított leginkább, de épületeket is megrongált a jég. A keletkezett károk még felmérés alatt állnak.
Mint arról az esemény idején mi is beszámoltunk, folyó év júliusában Kovászna megyében szinte 2500 hektáron verte el a jég a termést: főleg a gabonaföldekben tett nagy kárt (1408 ha), de a krumpliföldek (745 ha), a veteményesek (134 ha), a kukoricások, repcetáblák, silókukorica és napraforgó is megszenvedte az időjárást. Jól fogott, hogy
Kovászna megyében összesen 187 243 hektár mezőgazdasági termőterületet tart számon az igazgatóság, ebből 83 450 hektár szántóföld, 41 580 hektár kaszáló, 61 537 hektár legelő, a többi gyümölcsös.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
A téli szezon idejére bezár a Sepsi ReKreatív szabadidős létesítményeinek egy része, vasárnapig érdemes ellátogatni a parkokba és kerékpárt bérelni.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
szóljon hozzá!