
A Transgaz vezetékére való rákapcsolódási pontnál épül a mérőállomás
Fotó: Uzoni önkormányzat
Várhatóan év végére elkészülnek az uzoni gázhálózat kiépítésével, az önkormányzat ugyanis év végére át kell adja a szolgáltatónak a kész hálózatot. Ezzel párhuzamosan a víz- és szennyvízhálózat is bővül az Anghel Saligny program részeként.
2026. május 03., 16:482026. május 03., 16:48
A munkálatok 2023 őszén kezdődtek el, és az első határidő szerint már be is kellett volna fejezni, de az eredeti, kilenc hónapos kivitelezési határidő tarthatatlan volt egy ilyen volumenű munkálat esetében: nehezen születtek meg a tervek, késtek a különböző engedélyek is.
A községközponton kívül Szentivánlaborfalván, Bikfalván, Uzonfüzesen és Lisznyóban vezetik végig a földgázvezetéket, összesen 54 kilométeren lefektetve, a kapukon belül azonban már a fogyasztókra hárul a további munkálatok költsége, tudtuk meg.
A rendszer tervezésekor 1846 fogyasztóval számoltak, ezeknek a háztartásoknak a hálózatra történő csatlakoztatása és a gázóra felszerelése finanszírozható a Nagy Infrastruktúra Operatív Program pénzkeretéből. A Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM 2014-2020) Románia egyik kiemelt uniós finanszírozású programja, amely a közlekedési infrastruktúra, környezetvédelem, energiahatékonyság és kockázatkezelés fejlesztésére összpontosít.
„Bár az eltelt két évben új házak is épültek és tulajdonosaik közül sokan kérik a bekötést, erre számukra csak akkor lesz lehetőség, amikor meglesz a rendszer és a szolgáltató, utóbbival pedig majd egyénileg kell szerződniük az új igénylőknek” – közölte Bordás Enikő polgármester.
Jelenleg folyamatban van a mérőállomás építése Illyefalva külterületén – ott, ahol a Transgaz vezetékéről leágazik az uzoni vezeték –, ez után folytatják a község területén a munkálatokat. A határidő szorításában némiképp szokatlan módon az önkormányzat előbb koncesszióba adja a rendszert, mintsem hogy az elkészült volna – már folyamatban van a szolgáltató keresése. Az uzoni földgázbevezetés munkálatainak teljes költsége 7,5 millió euró.
A gáz mellett a vízszolgáltatás is megújul. Az Anghel Saligny program finanszírozásával négy településen (Uzon, Szentivánlaborfalva, Lisznyó és Bikfalva) a még kimaradt utcákat csatlakoztatják a hálózatra. Uzonfüzesen pedig most épül ki teljes egészében mindkét rendszer az Anghel Saligny program finanszírozásával.
Bár a község nagy része modernizálódik, két apró település, Lisznyópatak és Sepsimagyarós kimarad a fejlesztésekből. A döntés oka a rendkívül alacsony lakosszám, ami miatt sem a gáz-, sem a víz- és csatornahálózat kiépítése nem kifizetődő és nem finanszírozható a jelenlegi pályázati keretekből.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!