Fotó: Pinti Attila
Eddig névtelen sepsiszentgyörgyi utcák kapnak nevet a helyi képviselő-testület döntése nyomán: a város roma negyedében, az Illyefalva felé vezető út két oldalán, továbbá Szépmezőn és a városhoz tartozó Kilyénben. Miután az intézmény névadó bizottsága jóváhagyta az elnevezéseket, most a prefektusi hivatal láttamozására várnak – remélhetőleg nem lesz fennakadás.
2024. április 24., 10:292024. április 24., 10:29
József Álmos helytörténész javaslata nyomán az Őrkőn több utcát híres cigány egyéniségekről neveznek el: ifj. Kozák Dávid cigányprímás a múlt század elején Sepsiszentgyörgyön, Brassóban, Budapesten és Borszéken is nagy sikerrel lépett fel zenekarával.
Puczi Béla az 1990-es marosvásárhelyi események idején a magyarokat védelmező hidegvölgyi cigányok vezéralakja volt, aki az emiatt rá kiszabott börtönbüntetés elől Magyarországon kért politikai menedékjogot, de azt csak igen megkésve kapta meg. Hajléktalanul, szegénységben halt meg.
Kilyénben Székely György egykori nagybirtokosról, országgyűlési képviselőről neveznek el utcát. Potsa József főispán veje lelkes szószólója volt a vasúthálózat Brassót kikerülő nyugati irányba való fejlesztésének. Ugyanitt Mart, Fatelep, Szeles, Daczó, Majerszky Gyula, Rögös, Remény és Székely György elnevezésű utcák is felkerülnek a település térképére.
A 20. század első felében Szépmezőn tanyát birtokló Nagy Gergely, Kolcza Sándor, Rednik, Neumann József, Reimesch Ferenc, Sütő Berta nevét szintén új utcák örökítik az utókorra. Ugyancsak József Álmos javaslatára
A közelmúlt kiváló irodalmi egyéniségei Jánó Mihály művészettörténész felterjesztése nyomán utcanevek formájában is nyomot hagynak a városban: a József Attila-díjas íróról, költőről, újságíróról, Bogdán Lászlóról, a Kossuth-díjas Farkas Árpádról az Illyefalvára vezető Jókai Mór utca környékén neveznek el utcát, ugyanitt Dali Sándor és Magyari Lajos költő emlékét is megörökítik.
A környéken lesz még Egres és Áfonya utca, a város felső negyedében Néri Szent Fülöp és Kőbánya utca, illetve a Váradi–Bartalis-emlékhely felé vezető Vesztőhely utca. Végül a Domokos Géza és Birtalan Ákos utcákat összekötő szakasz ezután Király Károly nevét viseli majd.
Medve jelenlétére figyelmeztették a Ro-Alert üzenetben a Szentegyháziakat szombaton éjféltájban.
Rúzsa Magdi-dalokkal és hatalmas tömeggel robbant be a szombat Tusványoson. Az utolsó estén senki nem siet haza: még egy tánc, egy pohár bor és egy utolsó, hajnalba nyúló beszélgetés belefér.
Nagyon sokan érkeztek Tusványos zárónapjára az esti Rúzsa Magdi-koncertre. Tusnádfürdő irányába már késő délutántól csak lépésben lehetett haladni autóval, hosszú kocsisor gyűlt fel a fürdővárosba vezető országúton.
Az új, tervezett uniós költségvetésről, a mezőgazdaság finanszírozásának kérdéséről, nemzetről, családról, sportról beszélt Zsigmond Barna Pál a Rádió GaGának.
Motoros ütközött személygépkocsival szombaton Szejkefürdő közelében. Senki nem került kórházba.
A magyar felsőoktatás, a szülőföldön való megmaradás, a magyar szakkönyvek kiadása, az otthonteremtés egyformán fontos a magyar kormánynak és a Studium Alapítványnak –jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szombaton Nyárádszeredában.
Névadó ünnepséggel és emléktornával tisztelegtek Burus Csaba emléke előtt szombaton a csíkszeredai FK Sportparkban. A legendás edző, tanár és közösségi ember nevét mostantól az a létesítmény viseli, amelynek szellemiségét maga alapozta meg.
Az Európai Bizottság szeptember 4-ig kell a Székely Nemzeti Tanács a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezése ügyében döntést hozzon. Ezzel kapcsolatban tartottak beszélgetést Tusványoson szombat délután.
A lehetséges világháború előjeleiről, az Európai Unió alakulásáról, nemzetstratégiáról és a választások jelentőségéről beszélt Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a 34. Tusványoson. A kormányfő szombati látogatását nagy érdeklődés övezte.
Nem hétköznapi „szurkoló” tűnt fel az FK Csíkszereda stadionjának lelátóján.
szóljon hozzá!