Szinte bizonyos, hogy veszettség fertőzte meg azt a szarvasmarhát, amely miatt egy hónapos karantént rendeltek el Zetelaka községben. Egyelőre tisztázatlan, hogy az ivói gazdaságban tartott állat milyen körülmények között fertőződött meg az emberre is halálos veszélyt jelentő kórral, de az eset miatt több, az állattal kapcsolatba került személyt is orvosi kezelésre küldtek.
2012. február 16., 18:202012. február 16., 18:20
2012. február 16., 18:332012. február 16., 18:33
Egy hónapos karantént rendelt el a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság Zetelaka községben, ugyanis egy ivói gazdaságban tartott tehénen esetében felmerült a veszettség gyanúja. Az állat rendellenesen viselkedett, ezért a gazda kihívta a helyi állatorvost, aki azonnal értesítette a megyei állat-egészségügyi hatóságot, ugyanis a szarvasmarhán akkor már megjelentek a veszettségre utaló idegi tünetek és a fertőzés gyanúját ugyancsak megerősítő erős nyáladzás – tudtuk meg dr. Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság szóvivőjétől. A hatóság szakembereket küldött a helyszínre, és hétfőn egy hónapos karantént rendelt el Zetelaka községben – mondta el a sajtóreferens.
A beteg állatot lelőtték, és az állat-egészségügyi hatóság munkatársai két laboratóriumi vizsgálatot is elvégeztek a veszettség kimutatása érdekében, az egyik negatív, a másik pozitív eredménnyel zárult. „A vizsgálat még folyamatban van, de ugyanazokat az óvintézkedéseket alkalmazzuk, mint ha az állat bizonyítottan veszett lett volna. Több mint valószínű, hogy veszett volt, csak a végleges próba eredménye még nincs meg” – fogalmazott dr. Püsök László. Az egyelőre tisztázatlan, hogy az állat miként fertőződhetett meg, elképzelhető, hogy még az ősszel, a legelőn harapta meg egy veszett vad, ugyanis a betegség lappangási ideje nagyon elhúzódhat – fűzte hozzá a szakember.
Más állat esetében egyelőre nem merült fel a fertőzés gyanúja, de megelőző céllal a gazdaságban tartott összes jószágot beoltották, ugyanakkor további hatvan csordaállatot is, azokat, amelyek a veszett szarvasmarhával egy legelőre jártak. Az eset miatt több embert is a kórház fertőzőosztályára küldtek, hogy megkapják az ilyenkor szükséges orvosi kezelést – mondta el a megyei állat-egészségügyi hatóság szóvivője, hozzáfűzve, hogy a leggyakrabban harapás vagy karmolás által terjedő kór gyors orvosi ellátás hiányában az emberre is halálos.
A leölt, beteg állatot a megfelelő óvintézkedések mellett a hatóság szakembereinek jelenlétében két méter mélyen elföldelték, miután a tetemet klórmésszel megszórták, és az istállóban, valamint a gazdaság területén is komoly fertőtlenítést végeznek – mondta el dr. Püsök László. Mivel halálos betegség gyanúja merült fel, a leölt állatot nem szállították Brassóba hamvasztásra, mint ahogyan az elhullott állatok esetében ez lenni szokott.
A tehénből vett vér- és agymintákat Bukarestbe, a központi laboratóriumba küldték, egerek beoltásával végzett vizsgálatok hoznak majd végleges eredményt a veszettség gyanújával kapcsolatban – mondta el dr. Püsök László.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!