
Fotó: Veres Nándor
Az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács udvarhelyszéki elnökei, Zakariás Zoltán és Nagy Pál sajtótájékoztatón ismertették a Néppárt által kidolgozott, Románia regionális átalakítására vonatkozó javaslatokat.
2013. április 18., 16:072013. április 18., 16:07
2013. április 18., 16:122013. április 18., 16:12
Zakariás Zoltán kifejtette, bár az országos médiában már ismertették javaslataikat, az ügy fontossága miatt szeretnék helyi szinten is bemutatni, hiszen a kormány még ebben az évben szeretné megvalósítani az ország regionális felosztását. „Arra is jelzések vannak, hogy a létező fejlesztési régiókat szeretnék közigazgatási szerepkörrel ellátni, így a mi régiónkat is közvetlenül érinti. A kormány elképzelése szerint Székelyföldet egy olyan nagyobb fejlesztési régióba kívánják besorolni, amelyben az etnikai arány csökkenne, ezáltal az önrendelkezéstől eltávolodnánk. Éppen emiatt az Erdélyi Magyar Néppárt komoly szakmai támogatással kidolgozott egy javaslatcsomagot, természetesnek tartjuk, hogy az egész országra vonatkozó csomagot dolgoztunk ki, amely szakmailag megállja a helyét” – mondta Zakariás Zoltán.
A Néppárt 25 pontban foglalja össze Románia régiósítására vonatkozó javaslatát, amelyet a Néppárt honlapján is elolvashatnak az érdeklődők. „A régió kialakítása nem szabad elszakadjon a valóságtól. Olyan területi egységeket kell régióvá elnevezni, amelyek vagy már léteznek, akár történelmi vagy köztudati szinten, illetve olyanokat, amelyeket a lakosság elfogad. A másodlagos szempont szerint ezeknek a régióknak működőképeseknek kell lenniük. Ugyanakkor valamennyi regionális jelentőségű város jusson valamilyen központi szerephez” – vázolta a javaslatokat a Néppárt udvarhelyszéki elnöke.
Többek között az elnök azt is kiemelte, hogy a megyéknek mint közigazgatási elemeknek meg kell maradniuk, viszont egyes esetekben bizonyos korrekciók, határmódosítások, illetve megyeszékhely-áthelyezés is megtörténhet. Példaként Máramaros megyét hozta fel, mely megye egyik része Észak-Erdélyhez, a másik része viszont a Partiumhoz tartozna elképzelésük szerint.
Figyelembe vették az Európai Unió régiókra vonatkozó szabályait, előírásait, ezért a NUTS1 (statisztikai-szociális) régióba javasolják a három történelmi országrészt: Erdélyt, Havasalföldet és Moldvát. A NUTS2 (gazdasági, fejlesztési) régió szerint az erdélyi nagyrégióba hat (Partium, Észak-Erdély, Bánság, Dél-Erdély, Székelyföld, Brassó metropolisz-régió), a havasalföldiben öt (Olténia, Felső-Munténia, Alsó-Munténia, Dobrudzsa, Bukarest metropolisz-régió), míg a moldvaiban négy (Bukovina, Felső-Moldva, Alsó-Moldva, Galac-Brăila metropolisz-régió) tartozna.
Nagy Pál, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács udvarhelyszéki elnöke fontosnak tartja, hogy minél több információ jusson el a lakossághoz a területi felosztással kapcsolatosan, hiszen nagyon sok veszélyt rejt magában ez az átalakítás. „Ugyanakkor egy kis esélyt is hordoz magában, hiszen az ügyek szerencsés alakulása folytán ez az átalakítás akár a székelyföldi autonómia előszobája is lehet. Éppen ezért azt szorgalmazzuk, hogy a politikai pártok minél hamarabb konszenzusra jussanak” – fogalmazott Nagy Pál.
„Az autonómia kapcsán a Székely Nemzeti Tanács is kifejtette, hogy készen áll akár polgári engedetlenségre is, ezért nagyon fontos, hogy a lakosság mennyire érzi magáénak ezt az ügyet, mennyi információval rendelkezik” – mondta az EMNT udvarhelyszéki elnöke.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
szóljon hozzá!