
Fotó: Kristó Róbert
Októberben új szakorvos érkezik a székelyudvarhelyi kórházba, és újraindul a július óta kényszerszüneten lévő onkológiai szakrendelés. Noha a gyógyszerfelírás problémája szeptembertől részben megoldódott, a daganatos betegeknek most is gyakran át kell járniuk Csíkszeredába.
2014. szeptember 17., 19:232014. szeptember 17., 19:23
Újraindul októberben a több hónapja szünetelő onkológiai szakrendelés Székelyudvarhelyen, ugyanis új, fiatal szakorvos érkezik az egészségügyi intézménybe. A kórházzal kötött szerződésnek megfelelően korábban Csíki Csongor onkológus szakorvos végezte az onkológiai ellátást, heti egy alkalommal átjárva a megyeközpontból, ám július óta kivizsgálást folytat ellene a korrupcióellenes ügyészség (DNA), és emiatt szakmája gyakorlásától is eltiltották. Noha augusztus végén a marosvásárhelyi táblabíróság arról döntött, hogy az onkológus szakorvos visszatérhet szakmája gyakorlásához, Csíki Csongor mégsem kezdhetett el újra dolgozni a csíkszeredai, valamint a székelyudvarhelyi kórházban, amelyekben egyébként kérelmezték, hogy folytathassa tevékenységét, ugyanis – mint azt Lukács Antal, az udvarhelyi kórház főigazgatója akkor elmondta – az ügyészség megfellebbezte a táblabíróság döntését, és a fellebbezést elfogadták.
Hematológus végzi majd az ellátást
Októberben viszont megoldódik az onkológiai szakrendelés problémája Székelyudvarhelyen, ugyanis új szakorvos érkezik a városi kórházba. Végzettségét tekintve hematológus a doktornő, de ennek a szakiránynak a tárgykörébe tartoznak a daganatos vérképzőszervi megbetegedések is, így teljesen le tudja fedni az onkológiai szakrendelés feladatköreit, és ő fogja irányítani a kórház onkológiai szakrendelőjéhez hozzárendelt ötágyas kórterem működését is, amely jelenleg még nem használható, mert állandó szakorvosi jelenlétet igényel – mondta el Lukács Antal. A fiatal szakorvos rezidensképzési időszaka most ér véget, októberben vizsgázik, megszűnik a rezidensképzési időszakra vonatkozó munkaszerződése, a kórház pedig alkalmazza a folyamatosság fenntartása érdekében – fűzte hozzá a kórházigazgató.
A kezelés meghosszabbítása helyben
Július óta nehéz helyzetben vannak az udvarhelyszéki daganatos betegek, ugyanis a heti egy alkalommal zajló onkológiai szakrendelés megszűnése óta Csíkszeredába kellett átjárniuk egyebek mellett gyógyszerreceptekért vagy a kezelések beállítására is, ráadásul nehezebben is jutottak ellátáshoz az egyetlen ott dolgozó onkológus túlterheltsége miatt. A probléma részben megoldódott a hónap elején, ugyanis az egészségügyi minisztérium módosította a gyógyszerfelírásokra vonatkozó előírásokat, így szeptembertől már a háziorvosok is adhatnak új gyógyszerrecepteket a daganatos betegeknek a szakorvos által korábban felírt gyógyszerekre, tehát ezekért már nem kell a megyeközpontba utazniuk – tudtuk meg a székelyudvarhelyi kórház igazgatójától.
Tíz szakorvost alkalmaz a kórház
Lukács Antal egyébként azt is közölte, hogy a hematológus szakorvos mellett további kilenc másik szakorvos – többek között urológus, belgyógyász, reumatológus, gyógyszerész és ortopéd szakorvos – foglalja majd el véglegesen a kórház vezetősége által rövidesen meghirdetendő állásokat. Az állások többsége már be van töltve, de ezekben ideiglenes – fél évre szóló és további három hónapra meghosszabbítható – munkaszerződéssel dolgoznak a szakorvosok.
Konfliktus alakult ki egy négyfős társaság körében Székelyudvarhelyen, szombaton. Az összetűzés során egy személyt éles eszközzel sebesítettek meg.
A mesterséges intelligencia segítségével kellett képregényt készítsenek a református kollégiumok diákjai, akik jelentkeztek az immár huszonötödik alkalommal, ezúttal Székelyudvarhelyen megszervezett bibliaismereti vetélkedőre.
Székelyudvarhely évszázadai címmel szerveznek várostörténeti konferenciát a református egyházmegye központi hivatalának termében.
Hamarosan pályázatot nyújtanak be a Nagy-Küküllő mentén elképzelt sétány, valamint a csereháti Mária tér megvalósításáért – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők soron kívüli ülésén pénteken. Az adóemeléssel kapcsolatban is tisztáztak néhány dolgot.
Elmúltak már azok az idők, amikor az adóhatóságnak nem volt megfelelő rálátása a cégek pénzügyeire, derült ki az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének az adózási változások ismertetéséről szóló rendezvényén.
Székelyudvarhelyen, a Polgármesteri Hivatal Szent István termében tartották meg január 22-én, a magyar kultúra napján az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjak ünnepélyes átadásával egybekötött gálaestet.
Terepszemlét tartottak Parajdon a Korond-patak elterelésére kiépített ideiglenes csőrendszert vizsgálva. Noha a kivitelező késznek mondta a munkát, a Salrom vállalat munkatársai és a szakértők további biztonsági beavatkozásokat kérnek az átvétel előtt.
Székelyföld neves képzőművészeinek portréit mutatja be Siklódy Ferenc kiállítása, amelyet január 26-án nyitnak meg a Haáz Rezső Múzeumban, Székelyudvarhelyen.
Kívülről már jól néz ki a Korondon épülő bölcsőde, de a belső részen még több apró munkálatot kell elvégeznie a kivitelezőnek, ugyanakkor a tereprendezés is hátravan. A község vezetősége a következő tanévtől már megnyitná a létesítményt.
Két, egymáshoz szorosan kapcsolódó, esküvőre fókuszáló eseményt is szerveznek Székelyudvarhelyen: szerdán esküvőfotókból nyílik tárlat, hétvégén pedig esküvő kiállítást tartanak.
szóljon hozzá!