
Fotó: László Ildikó
Közösségi főzésekkel, interaktív foglalkozásokkal és tehetséggondozó táborral népszerűsíti a fenntartható étkezést és az egészséges életmódot a Pangastro Egyesület Udvarhelyszéken.
2025. október 03., 18:112025. október 03., 18:11
Egészséges táplálkozásra és tudatos életmódra ösztönző programokat indított a Pangastro Egyesület Székelyudvarhelyen. Az elmúlt időszakban több száz diákot és családokat is bevontak a kezdeményezésbe, hogy szakemberek iránymutatásával elsajátítsák a fenntartható és egészséges ennivalók elkészítését.
„Kiemelten fontos számunkra, hogy a diákokat, illetve a fiatal szakembereket segítsük, mentoráljuk és a szakmai fejlődésükben támogassuk” – emelte ki Jakab Boróka, a Pangastro Egyesület elnöke.
Az Egészséges tízórai elnevezésű programsorozatba szeptember 22. és október 3. között három középiskola, a Bányai János Szakközépiskola, a Marin Preda Elméleti Líceum és a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola több mint kétszáz diákját vonta be, köztük volt 38 tanuló, akik a Szent József Gyerekotthon lakói.
A foglalkozásokon neves séfek és cukrászok vezették be a fiatalokat a tudatos ételkészítés világába:
A diákok az egészséges tízóraik elkészítése mellett megismerkedhettek a profi konyhatechnológiával is – tudtuk meg Józsa-Keszler Erikától, a program koordinátorától.
Fotó: László Ildikó
Az esemény célja az volt, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz az egészséges táplálkozás alapjait, és megmutassa, a mindennapokban is egyszerűen beilleszthetők a jobb minőségű alapanyagok. A szervezők elmondása szerint a résztvevők nagy lelkesedéssel fogadták az interaktív foglalkozásokat, többen jelezték, hogy otthon is kipróbálják majd a tanult recepteket az eddigi szokások helyett.
A Pangastro Egyesület emellett bemutatta az Együtt a konyhában elnevezésű workshopot, amelyet egyszülős családok számára szerveztek. Az Orbán Balázs Általános Iskolával együttműködve kilenc szülő és tizenegy gyermek vett részt az eseményen. A közös főzések során
A résztvevők pozitívan értékelték a kezdeményezést, a szervezők pedig hangsúlyozták: nagy az igény az ilyen közösségépítő alkalmakra, ezért folytatni szeretnék a sorozatot.
Harmadik projektként a szervezők a közelgő gasztronómiai tehetséggondozó táborról is beszéltek, amelyet október 20–24. és november 10–14. között tartanak Székelyudvarhelyen és Szentegyházán. A Bányai János Szakközépiskola, az Eötvös József Szakközépiskola és a Gábor Áron Szakközépiskola diákjai számára szervezett táborban 35 tanuló vehet részt.
Fotó: László Ildikó
A program célja, hogy a fiatalok gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek a fenntartható gasztronómia terén, miközben neves szakemberektől tanulhatnak.
Mindhárom projektet Hargita Megye Tanácsának pályázatai révén valósították meg, így a diákok teljesen ingyenesen vehettek részt a programokon.
A szervezők bíznak abban, hogy hosszú távon a kezdeményezések hozzájárulnak a tudatosabb étkezési szokások kialakításához, és új hagyományokat teremtenek a térségben.
Egyre kisebb az esély arra, hogy a már megnyert pályázat részeként közösen vásárolhasson buszokat Fenyéd és Székelyudvarhely. A városvezetés vészforgatókönyveket állított össze a beruházás megmentéséért.
Három utca és két jelentős középület modernizálási terveit hagyták jóvá a székelyudvarhelyi tanácsosok a februári ülésükön, csütörtökön. Mindemellett a helyi adók esetleges csökkentéséről is szó esett.
Áramszünet lesz Farkaslaka számos háztartásában február 27-én, pénteken 9 és 17 óra között.
Forgalmi átszervezések előtt áll a szombatfalvi városrész. A Lejtő utca egy részének egyirányúsítása, a teherforgalom irányának pontosítása és a jelzőlámpák visszaállítása mellett a városközpont jövőbeni, „shared space” alapú átalakítása is szóba került.
Lángok csaptak fel egy melléképületben Székelyudvarhelyen szerda késő este.
A barátság erejéről szól a Barátságunk története című új mesejáték, amelyet a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közösen visz színpadra Székelyudvarhelyen. Az összművészeti előadás bemutatóját szombaton tartják.
Távolságtartásra intenek a Sóskúton tanyázó medvecsalád miatt. A két bocsával pihenő anyamedve ugyan közel, mintegy 30–40 méterre húzódott meg a diákszállótól, de eddigi viselkedése alapján nem keresi az emberek társaságát és nem mutat agressziót.
Kápolnási Zsolt történész Székelyudvarhely és Budapest a millenniumi ünnepségek hevében (1896) címmel tart előadást február 26-án Székelyudvarhelyen.
A város egyik legnagyobb tudományos rendezvényévé nőtte ki magát a Székelyudvarhelyi Kórház Napok: a harmadik kiadást március 4–7. között tartják. Idén is külön napot szentelnek a prevenciós, lakosságnak szóló programoknak.
Szigorú figyelmeztetést adott ki a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság: a bevizsgált közkutak és források kevesebb mint 10 százaléka rendelkezik mindenki számára iható vízzel. Nitráttartalom vagy a bakteriális fertőzöttség miatt tilos a fogyasztás.
szóljon hozzá!