Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Száztíz alkalmazott veszíti el a munkahelyét, mivel a Brassó megyei Négyfaluban működő Rouleau Guichard fehérneműgyártó vállalat bezárja a sepsiszentgyörgyi munkapontját. Az igazgató szerint a gyár vezetői nem tartják be az elbocsátás törvényes procedúráját.
2019. február 19., 18:452019. február 19., 18:45
Bár folyamatosan munkaerőhiány van, a munkaadók nem minden esetben becsülik meg az alkalmazottaikat, nem tartják tiszteletben a törvényes jogaikat, sőt még mindig előfordul hátrányos megkülönböztetés. Mindemellett a romákat vagy a nyugdíj korhatár előtt állókat továbbra sem alkalmazzák szívesen – állapította meg keddi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor. A Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója arról számolt be, hogy tömeges elbocsátásra kerül sor Háromszéken:
A cég vezetősége arra hivatkozik, hogy nem sikerült erre az évre elég megrendelést szerezni, ezért már nem fenntartható a sepsiszentgyörgyi munkapont. Az igazgató szerint a gyár vezetői nem tartják be az elbocsátás törvényes procedúráját, a határidőket, ezzel megnehezítve az alkalmazottaik számára, hogy élhessenek a törvényes jogaikkal.
Február 15-én közölték, hogy kiadják a munkaszerződés felbontására vonatkozó előzetes értesítést, és ennek értelmében húsz napon belül elbocsátják az alkalmazottakat.
„A törvény szerint tömeges elbocsátás esetén az előzetes értesítés kiállítása előtt 15 nappal egyeztetni kell a szakszervezettel, az alkalmazottak képviselőivel. Ez nem történt meg. A munkaerő- elhelyező ügynökség képviselőit sem értesítették időben” – részletezte az igazgató. Hozzáfűzte,
Hozzátette, ilyen esetben az utcára kerülő alkalmazott és az ügynökség is fel kell készüljön a váltásra, hogy a törvényes jogokat biztosítani tudják, és minél gyorsabban megfelelő új munkahelyet találjanak. „Bár folyamatosan vannak álláshirdetések, ha egyszerre több mint száz munkavállaló kikerül a munkaerő-piacra, időbe telik, amíg rendeződik a helyzetük” – mondta Kelemen Tibor. Az ügynökség munkatársai már felvették a kapcsolatot a helyi gyárakkal, jelezve, hogy több potenciálisan alkalmazható munkanélküli kerül be a rendszerbe.
Az elbocsátottaknak van ugyan tapasztalatuk, ám minden vállalatnál más a munkafolyamat, ezért valószínűleg az első hónapokban minimálbérrel, próbaidőre alkalmazzák őket újra. Ez úgy hidalható át, ha nyilvántartásba kerülnek munkanélküliként, majd az egy éves támogatási időszak alatt munkát találnak, erre az időszakra tovább folyósítják számukra a munkanélküli segély 30 százalékát, havi mintegy 150 lejt. A cég különben egy havi fizetésnek megfelelő végkielégítést biztosít, és felajánlotta, hogy a jól teljesítő alkalmazottak – mintegy ötven személy – ingázhatnak Négyfaluba, a szállítást biztosítják számukra. A vállalat hét évvel ezelőtt hozta létre sepsiszentgyörgyi munkapontját,
Egyre égetőbb a munkaerőhiány, mégsem sikerült felszámolni az előítéleteket, a munkaadók egy része továbbra sem alkalmaz romákat, vagy nyugdíj korhatár előtt állókat – mutatott rá Kelemen Tibor. Kifejtette, nyilvántartásukban 613 olyan munkanélküli fiatal szerepel, akik még nem töltötték be a 25 évet, és soha nem dolgoztak. A fiatalok fele roma nemzetiségű, és nagyon nehéz munkát találni számukra. Nehezíti a helyzetüket, hogy szakképzetlenek, írástudatlanok, de a munkáltatók előítéleteivel is meg kell küzdeniük.
Ilyen esetekben meg sem indokolják, hogy miért nem találták alkalmasnak. Kelemen Tibor elmondta, azzal is szembesültek, hogy a vállalatok gyakran szívesebben alkalmaznak más megyéből behozott munkaerőt, mert ők kiszolgáltatottabbak. Kovászna megyei vállalat moldvai megyékből alkalmaz, azok a munkások nem mondanak fel olyan könnyen, ha már vállalták a költözést, míg a helyiek odébbállnak, ha elégedetlenek a körülményekkel. A háromszékieket pedig Brassó megyébe alkalmazzák szívesen a vendéglátásban, néhány napra szállást is biztosítanak számukra, így nem sietnek haza.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!