
Látványos a fejlesztés
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hamarosan befejezik a farkaslaki önkormányzat európai uniós támogatású projektjét, amely során tizenhárom utcát modernizálnak a községközpontban, Nyikómalomfalván és Székelyszentléleken. Mindemelett rövidesen a szennyvízhálózat, valamint a szennyvíztisztító-állomás bővítésével kapcsolatos beruházás is elkezdődik.
2020. november 08., 16:152020. november 08., 16:15
Összesen tizenhárom utcát modernizálhatott a farkaslaki önkormányzat Nyikómalomfalván, Székelyszentléleken és a községközpontban, amelyből tizenkettőre már rá is került az aszfalt, illetve megoldották a vízelvezetést is – fejtette ki lapunknak Kovács Lehel polgármester, hozzátéve, hogy már az utolsó helyszínen is elkezdődött a munka, ahol mihamarabb le fogják teríteni az alapréteg burkolatot.
A fejlesztésre az Európai Unió Országos Vidékfejlesztési Programjában (AFIR) pályáztak áfamentesen egymillió eurós támogatásért, amelyet további 300 ezer euróval egészítettek ki helyi forrásokból és Hargita Megye Tanácsának hozzájárulásával. A községvezető hangsúlyozta, a jelentős önrészre azért volt szükség, hogy összeköthessék a települések stratégiailag fontos részeit, ne csak akkora utcarészeket burkoljanak be, amire a támogatásból lehetőségük van.
– magyarázta. Kovács Lehel arra is kitért, hogy külön projektként, saját forrásaikat felhasználva, további két utcát aszfaltoznak le a községközpontban – a munka felével már el is készültek.
Felújított utcákon járhatnak a farkaslakiak
Fotó: Erdély Bálint Előd
– tudtuk meg.
Már el is készítették a tanulmányokat az utcahálózat fennmaradó részének modernizálásához, ami közel ötmillió euróba kerül. Egyelőre várják a pályázati lehetőségeket a megvalósítás érdekében – így a polgármester. Ezenkívül kormánytámogatással építettek járdát Farkaslaka főutcáján. Hasonló munkálatokat más településeken is terveznek a gyalogosok biztonsága érdekében, de a legfontosabb Nyikómalomfalván lenne, ahol országút halad át.
A bürokratikus nehézségek leküzdése után végre utasítást adhattak a közbeszerzési eljáráson nyertes építkező cégnek a szennyvízhálózat bővítésére is Székelyszentléleken, Nyikómalomfalván, Bogárfalván és Farkaslakán – újságolta el a községvezető, aki nincs megelégedve azzal, hogy még nem látott munkához a kivitelező. Szerinte ugyanis fontos, hogy mielőbb földbe kerüljenek a vezetékek, hiszen utána lehet csak modernizálni az érintett utcákat.
A hálózatbővítéssel kapcsolatos projekt megvalósítása érdekében szintén egymillió euróra pályázott sikeresen az Európai Unió AFIR programjában a helyi önkormányzat, amit további 150 ezer eurós önrésszel egészítettek ki. Kovács Lehel rámutatott, a munkálatokkal párhuzamosan az ivóvízhálózatot is bővítik, illetve modernizálják, hogy ne kelljen kétszer ásni. Utóbbi megvalósítását saját forrásokból végzik.
A szakszervezetek a szociális ellátórendszerben alkalmazott költségstandardok értékének a növeléséről, az évek óta nem korrigált árak inflációs értékkel való kiigazításáról és béremelésekről is tárgyalnak az érintett minisztériumok képviselőivel.
Mi győzelemre játszunk - mondta Orbán Viktor miniszterelnök washingtoni repülőútján a közmédiának nyilatkozva.
A kabinet csütörtöki ülésén jóváhagyta 900 ezer lej kiutalását a kormány tartalékalapjából a december elsejei ünnepségek gyulafehérvári megszervezésére.
A legfelsőbb bíróság elrendelte a Gabriel Resources vagyonának lefoglalását az állammal szembeni tartozás behajtásának biztosítékaként.
Még egy hét sem telt el novemberből, már harmadszorra volt földrengés a hónapban Romániában: csütörtökön a Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földmozgás volt Vrancea megyében 14 óra 54 perckor – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Múlt héten közel 69 ezer akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Immáron a 41. történészkonferenciát rendezte meg az Erdélyi Múzeum Egyesület gyergyói fiókszervezete és a Gyergyói Népfőiskola. A rendezvényre évtizedekkel ezelőtt a városi művelődési ház nagytermét kellett kibérelni – ma elég a könyvári előadótér is.
A Delgaz Grid, az E.ON csoporthoz tartozó elektromos és gázszolgáltató vállalat újabb együttműködéseket kötött szakiskolákkal és technikai profilú iskolákkal 15 megyéből, köztük Maros és Hargita megyéből is.
Több tízezer lejes bírsággal sújtható a medvék etetése a kormány által csütörtökön elfogadott sürgősségi rendelet értelmében. Emellett egyszerűsítik az eljárást azokra az esetekre, amikor a nagyvad lakott területen jelenik meg.
szóljon hozzá!