
Tavaly a kórházban hagyott újszülöttekből csak hármat sikerült visszahelyezni családjához. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Tavaly tizenhat Kovászna megyei újszülöttet hagytak a szüleik a kórházban, az elmúlt 18 évben ez a legalacsonyabb adat a csecsemőelhagyásokra vonatkozóan – derül ki a Kovászna Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság jelentéséből.
2023. január 28., 16:022023. január 28., 16:02
Folyamatosan csökken Háromszéken az elhagyott kisbabák száma: 2005-ben 123 ilyen gyermek sorsát kellett rendeznie a gyermekjogvédelmi igazgatóságnak, 2006-tól kezdődően már 50 alatt volt az esetek száma, tavaly 16-ra esett vissza, ami kettővel kevesebb, mint az előző évben. E folyamatban nagy jelentősége van az esetmegoldásban közreműködő intézmények képviselői közötti állandó párbeszédnek, azaz a kórház, a szociális igazgatóság, rendőrség, a helyi önkormányzatok szociális munkásai közötti egyeztetésnek, illetve a gyermekvédelem nem kívánt terhességek megelőzését és az elhagyott gyermekek családjukba való visszailleszkedését célzó tevékenységeinek.
A megye leginkább érintett területei Sepsiszentgyörgy környéke hat esettel, Kézdivásárhely térsége szintén hat esettel és Erdővidék négy esettel. Három gyereket sikerült visszahelyezni családjához, 11-nek nevelőszülőt találtak, kettőt pedig a baróti fogyatékos gyerekek elhelyezési központjában gondoznak.
Az adatok alapján megállapítható, hogy változó a biológiai családjukba visszailleszkedett gyerekek száma.
Az intézmény főigazgatója, Vass Maria nyilatkozataiban többször is rámutatott annak fontosságára, hogy Kovászna megye szintjén együttműködési szerződést kötöttek a kórházban elhagyott gyermekekért felelős intézmények, ugyanakkor negyedévente munkamegbeszéléseket tartanak a problémák megvitatására, a beavatkozás módszereinek kidolgozására.
A gyermekvédelmi igazgatóság a nem kívánt terhességek megelőzését célzó programmal vesz részt az elhagyások megelőzésében. Ezt a SERA Alapítvány kezdeményezte, amely 2009 óta támogatja munkájában a gyermekjogvédelmet, vagyis abban, hogy a fogamzásgátlásra vonatkozó információkat és eszközöket az érintettekhez eljuttatják, ha szükséges, a nőket orvosi vizsgálatokra is elkísérik a szociális munkások. Ez rendkívül fontos, hiszen mobil csapatuknak köszönhetően a megye legelszigeteltebb közösségeiben is hatékonyan el tudják látni feladatukat – nyilatkozta korábban az igazgatónő.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!