Fotó: Boda L. Gergely
Vöröshagyma levével tojást festettek, zsebkendőt hímeztek, krepp-papírból virágot készítettek, amelyekkel faágakat díszítettek a gyermekek a Marosvásárhelyi Néprajzi és Népművészeti Múzeumban. A kis előadással és játékokkal egybekötött foglalkozáson a tavaszi népszokásokról, hangsúlyosabban a Maros menti húsvéti hagyományokról volt szó.
2017. április 14., 13:222017. április 14., 13:22
2017. április 14., 13:442017. április 14., 13:44
Második alkalommal tartottak gyermekfoglalkozást a Néprajzi Múzeumban. Első rendezvényen a gyerekek és kísérőik farsangi szokásokkal ismerkedtek meg, legutóbb az áprilisi jeles napokkal kapcsolatos ismereteiket bővítették.
A múzeum melegített, fedett udvara igazi közösségi játéktérré alakult, ahol a gyermekek körbe állva válaszoltak a felnőttek kérdéseire, majd egy-egy népi gyermekjátékot is megtanultak és eljátszottak.
Fotó: Boda L. Gergely
Virginás Emese főszervező a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, hogy a múzeum, mint a magyar népi kultúra őrzője, védi és szeretné továbbadni a népszokásokat, ezeknek a foglalkozásoknak is ez a célja. A múzeum szakmai partnere a magyarországi Hagyományok Háza, amellyel közösen a jeles napok szokásai köré szerveznek tevékenységeket. A tárgyi tudás átadása mellett a természetközeli anyagok bemutatását, felhasználását is népszerűsítik, játékos formában tanítják a a gyermekeket a népszokásokra, hagyományokra. A főszervező szerint
György Imola magyar-néprajz szakos tanárnő mesélt az április elsejei bolondozásról, s arról, hogy ez a nap részben dologtiltó, mert csak indás, kúszónövényeket lehet elültetni. A jelen levő gyermekek közül elég sokan tudták, hogy mit ünneplünk virágvasárnap, azt már kevesebben, hogy ilyenkor a római katolikus templomokban barkát is szentelnek. Elhangzott, hogy van, ahol virágvasárnap, de a legtöbb Maros menti településen nagyszombaton a legények feldíszítik a lányos házak kapuit bokrétákkal, vagyis virágokkal teletűzdelt fenyőágakkal. „Ha a vakációban Marosvásárhelytől Szászrégen felé utaztok, megcsodálhatjátok a sok szép feldíszített kaput, s azt is megtudhatjátok, hogy hol laknak szép lányok, hiszen ott van a legtöbb bokréta. Vannak olyan települések, ahol éjszaka tűztek fel bokrétákat, s a szemfüles lányok meglesték, hogy ki tette a legnagyobb díszes ágat. Az is megtörtént, hogy a fiúk egymással versenyezve leszedték a társuk ágait, hogy csak az övék maradjon ott. Volt, ahol ellopták és elrejtették a kapukat, a háziak nagy bosszúságára” – mesélte a tanárnő a gyerekek nagy derülésére.
Fotó: Boda L. Gergely
Az egyházi ünnep és Jézus Krisztus feltámadásának megünneplése mellett húsvétkor a tavasz érkezését is megünneplik a közösségek. Maros megyében is a legtöbb helyen bárányt vágnak, piros tojásokat festenek. György Imola arról is beszélt, hogy a két piros tojás összeütése az örök barátság jele lehet, s
Megkérdezte, hogy locsolásért cserébe mit szoktak kapni, adni. Elhangzott: piros tojást, csokinyuszit, süteményt, üdítőt, egyre gyakrabban pénzt is. György Imola elmondta, vannak olyan Maros menti települések, ahol a lányok kezdőbetűivel kihímezett zsebkendőt adtak, adnak most is az öntözőknek. Beszélt arról a német szokásról, amely egyre inkább nálunk is teret hódít, hogy a húsvéti nyuszi ajándékot, meglepetést hoz a gyerekeknek. „Ezt csak kölcsönöztük” – hangsúlyozta.
Fotó: Boda L. Gergely
Az egyórás tanulás és játék után kezdődtek a kézműves-foglalkozások. Egyik terembe leveleket, virágokat lehetett préselni a megfőtt tojásokra, majd harisnyába téve belelógatni a hagymaleveles vízbe. Volt, aki otthon is mindig így festi a tojásokat, de volt, aki csodálkozott, hogy ilyen célra is használható a régi harisnya és az udvaron levő fű, virág. Amíg a névcímkével ellátott tojások színt kaptak, addig zsebkendőre lehetett hímezni, és színes virágokat készíteni. A zsebkendő hímezésénél nemcsak lányok, hanem a fiúk is ügyeskedtek, igaz, szülők, segítők felügyelete mellett. Volt, aki már korábban befűzte a cérnát a tűbe idős nagymamájának, de a legtöbben most először varrtak. A zsebkendőre előre felrajzolt mintát követni, kivarrni nem volt nagy ördöngösség, s pár öltés után már a gomb felvarrását is célul tűzték ki a nagyobb legények. Talán a legsikeresebb foglalkozás a virágkészítés volt, hiszen a színes krepp-papírból egyszerűen és gyorsan lehetett szép virágokat készíteni, amelyek látványosan díszítették a fenyőágakat. Ezek egy fénykép erejéig az udvaron levő fakapukra is felkerültek, majd mindenki hazavihette őket.
Fotó: Boda L. Gergely
Gyorisor Éva két gyermekével vett részt a foglalkozáson, s míg a nagyobb a zsebkendőt hímezte, ő a kisebbik után szaladgált az udvaron. Elmondta, hogy bár most a városban él, körtvélyfájai, ott is szokás a bokrétázás, sok kedves gyerekkori élménye van ezzel kapcsolatban. Hárman voltak lányok, és nagyon sok látogatójuk, locsolójuk volt. Akkor és ma is, a legények behozzák a feldíszített ágakat nagyszombaton a házba, majd felaggatják a kapura. A lányok vagy édesanyjuk egy füzetbe bevezeti a fiúk nevét, s a bokréta méretét. Hiszen nemcsak a szép lányok kedvéért hozták, hozzák a díszes ágakat, hanem tojásért, zsebkendőért cserébe.
– mondta mosolyogva. A hagyományt éltetni kell, így előző években ő is kivitte lányát a nagyszülőkhöz, hogy bokrétát kapjon, és másnap tojást, csokit és zsebkendőt ajándékozhasson a locsolni érkező rokon és szomszéd fiúknak.
A nettó átlagbér 6,2 százalékkal 5355 lejre emelkedik 2025-ben, a reálkereset pedig 1,6 százalékkal nő – derül ki az Országos Stratégiai és Előrejelzési Bizottság (CNSP) 2024-2028-as időszakra vonatkozó, vasárnap közzétett őszi jelentéséből.
Három Maros megyei férfi 100 ezer lej kért és kapott egy idős régeni nőtől, miután a házán kicseréltek néhány ereszcsatornát.
Január 18-án egyetlen nap alatt száznál is több, összesen 83 ezer lej értékű büntetést osztottak ki a Maros megyei rendőrök közúti forgalmi kihágásért.
A rendőrség január 8. és 16. között 162 iskola biztonságát ellenőrizte, és 26 esetben kért jelentést és tanintézetek biztonságáért felelős hatóságoktól és közintézményektől.
Egy nagybányai tömbház lakói nekiláttak az épület alagsorában egy bunker kialakításához, amelyet vészhelyzet esetén használhatnak.
A doni katasztrófa 82. évfordulója apropóján emlékeztek szombaton a Kászonok és Készdiszék közötti Katrosában. Közel egyéves harci tevékenysége során a magyar 2. hadsereg 127–128 ezer fős veszteséget szenvedett el a keleti fronton.
Legalábbis ezt célozza a Mathias Corvinus Collegium (MCC) FIT Kaland Tehetségversenye. A vetélkedőre január végéig háromfős csapatokban jelentkezhetnek negyedik osztályos diákok a Kárpát-medence minden szegletéből.
Előbb csak a csillagszóró, majd a karácsonyfa, végül az egész ház lángba borult – mindez percek alatt történt meg szerdán, Kászonújfaluban. A tűz egy fiatal pár és két gyermekük otthonát semmisítette meg.
Újabb Superman-interpretáció, három Marvel-mozi, élőszereplős Hófehérke, és a soron következő Mission Impossible-film fogják becsábítani a tömegeket a mozikba, de idén is nézhetünk CGI-dinoszauruszokat, és a John Wick-univerzum is pörög tovább.
Idős férfira támadó elkövetőt vettek őrizetbe a Maros megyei rendőrség munkatársai. A hatóság emlékeztet, hogy az agresszív cselekedetek súlyos jogi következményekkel járhatnak.
szóljon hozzá!