
Mi lesz hamarabb: tiltakozás, vagy visszatérés az iskolákba? Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A kormány által bejelentett megszorítások tiltakozások kirobbantásához vezethetnek a tanügyben – írja az Agerpres hírügynökség a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) csütörtöki közleményére hivatkozva.
2020. december 31., 18:352020. december 31., 18:35
2020. december 31., 18:362020. december 31., 18:36
A szakszervezeti szövetség rámutat: tekintettel arra, hogy jelentős áremelkedéseket jelentettek be 2021. január 1-jétől kezdve, a Cîţu-kormány által bevezetett megszorító intézkedések az oktatási személyzet életszínvonal-csökkenését idézik elő, amely amúgy is jóval elmarad az európai normáktól, az ugyanazon szakmai kategória esetében.
Kifejtik, miután a kormány eltörölte azt a fizetésemelést, amely megillette volna a tanügyi személyzetet 2020 szeptember 1-jétől, most
Ugyanakkor emlékeztetnek, több mint három éve az osztályfőnökök, az érdemfizetésben részesülők, az összevont osztályokban tanítók bérét törvénytelen módon, a 2016-os alapfizetésükből számítják ki.
„Történik mindez olyan körülmények között, hogy a tanárok a közalkalmazotti bértábla alsó negyedében vannak” – jegyzi meg a közlemény. Ez a „hála” azért, hogy a tanárok, az állami támogatás elmaradása miatt, tulajdonképpen saját zsebük terhére biztosították az átmenetet az online oktatásra – fogalmaznak a dokumentumban.
– állítja a szakszervezet. „A 2020/174-es törvény szerint a tisztességes megélhetés azt jelenti, hogy egy két felnőttből és két gyermekből álló család havi nettó jövedelme körülbelül 7000 lej. Miután ilyen jövedelmet az a tanárcsalád kap, amely 35 éve tanít, nyilvánvaló, hogy az oktatási rendszer legtöbb alkalmazottja nem éri el ezt a szintet” – mondják.
Ezek a közoktatási rendszerben dolgozó emberek elégedetlenségének részét képezik, és
– állítja a FSLI. „Nem fogadhatjuk el, hogy ismét feláldozzák az oktatást, amikor az ország költségvetése elégtelenné válik az állami alkalmazottak fizetésének fedezésére. (...) Ilyen körülmények között elkerülhetetlenek lesznek a tiltakozások, a felelősséget pedig ország vezetői viselik” – jelentette ki Simion Hăncescu, a FSLI elnöke. A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége több mint 165 ezer tanügyi alkalmazott érdekeit védi.
Több légi célpontot észlelt a védelmi minisztérium radarrendszere a román légtér közelében, szombaton hajnalban.
Elsőfokú, sárga jelzésű viharriasztást adott ki vasárnapra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely részben Kovászna megyét is érinti.
Munkalátogatást tett pénteken az erdélyi autópálya Kolozs és Szilágy megyei építkezésein Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, aki a kivitelezés előrehaladását ellenőrizte, és egyeztetett a beruházásban részt vevő vállalatok képviselőivel
Ittas vezetés közben kaptak rajta két férfit a rendőrök pénteken, ugyanakkor egy jogosítvány nélkül vezető sofőrt is lefüleltek.
Az egyedül élő idősek mellett egyre több „jóakaró” jelenik meg, aki kihasználja, kifosztja őket – figyelmeztet Csata Éva, a HIFA Egyesület elnöke, aki nyílt levélben fordult a külföldön élőkhöz, kérve, figyeljenek jobban oda itthon lévő szeretteikre.
Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...
Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit.
Súlyos incidens történt péntek reggel a Ryanair Thesszalonikiből a németországi Memmingenbe tartó járatán: a felszállást követően betört a repülőgép egyik ablaka, a kialakult helyzet miatt pedig megsérült egy utas.
szóljon hozzá!