Fotó: Bajna György
Ő már csak Hazug Pista néven ismert. Pedig dehogy hazudott. Meséivel, történeteivel mindig meghódította azon hallgatóit, akik nem siettek tovább. Gyergyóalfalu szoborállítással is segíti halhatatlansága megőrzését.
2024. április 28., 11:192024. április 28., 11:19
A megemlékezés a község Új Galériájában kezdődött szombaton, ahol Balázs József festőművész a szoborállítás egyik kezdeményezője szólt mindazokról, akik ellenszolgáltatás nélkül támogatták a szoborállítást, kezdve a kőtömb kiválasztásával Gyergyóújfaluban, Alfaluba szállításával, a helyszín rendbetételével, az alapzat elkészítésével.
Gáll Szabolcs polgármester, Kőrösi Antal szobrászművész – a szobor alkotója – és Berecz András Kossuth-díjas mesemondó is felelevenítette a hozzáfűződő emlékeit.
A galériában tartott bemutatón rövidfilmet is láthattunk, amit a Nagy Imre Népi Zenekar muzsikája és Gáll Abigél éneke egészített ki.
Fotó: Bajna György
A megemlékező ünnepség a Maros mellett felállított bazalt-szobornál folytatódott.
Kőrösi Antal a hatalmas kőtömb körül rendezte úgy be a teret, hogy az később akár kisebb közösségi térként is szolgálhasson.
A polgármesteri hivatal által biztosított bogrács és a több adakozó által felajánlott itóka és süteménynek köszönhetően az ünnepség terülj-terülj asztalkával zárult. A jó hangulathoz a Bartalis Ferenc prímás által vezetett Nagy Imre népi Zenekar és a jókedvű közös dalolás is hozzájárult.
Fotó: Bajna György
Ha létező személy, személyiség is a főszereplő, a mesélő úgy tereli gondolatait, hogy azok végső soron a tanulságot tartalmazzák, anélkül, hogy bárkit sérthetnének. De ennél sokkal több is felfedezhető művészetében, mert kétségkívül művészet volt az ő mesemondása.
Humora lenyűgöző, ahogy például a Marosban kaszáló atyafiról ír, vagy találkozásairól a világ vezetőivel. Ha valaki arcára kiült a kételkedés jele, figyelmeztette, hogy ő most mesél.
Fotó: Bajna György
Sokan hívták alkotáskor ötleteit, leírásait segítségül. Berecz András nem titkolja, esetében a mesemondásában két korszak különül el: a Hazug Pista előtti és utáni korszak.
A természet alapos megfigyelőjeként, a vadonban élés eredményeként mások által sok-sok el sem képzelt helyzetet tapasztalt. Hogy páratlan gazdag fordulatokkal tette érdekessé és élvezetessé történeteit, az isteni adomány volt.
Hazug Pista Gyergyóalfalu egyik, mindig tápláló kincse marad.
Bajna György
Egy 72 éves férfi a csíkszeredai Brassói úton szerdán este történt tragikus kimenetelű baleset áldozata. Az eset körülményeit még vizsgálja a rendőrség.
Fel kell készülniük a turisztikai vállalkozásoknak arra, hogy a külföldi turizmusról áttevődik a hangsúly a helyi turizmusra. A székelyföldi megyéknek közös programokban kell gondolkozniuk – hangzott el a IV. Regionális Turisztikai Konferencián.
Mintha szökőár söpört volna végig a román tengerparton, olyan arcát mutatja egy-egy partszakasz. Szó sincs természeti pusztításról, annál sokkal emberibb a történet.
A marosvásárhelyi városháza a fenntartási költségek fedezésére áremelést tervez az állatkert, a Víkendtelep és a városi uszoda belépőinél; az adókat azonban a kötelező infláció mértékén felül nem emelik.
Bíróság elé állította szerdán a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Cristian Popescu-Piedonét, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) volt elnökét, aki a vádirat szerint figyelmeztette az egyik szinajai szállodát egy közelgő ellenőrzésre.
Döntő házként elfogadta szerdán a képviselőház a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezetet.
A már elfogatott hitelfelvételről lemond a székelyudvarhelyi önkormányzat, ugyanakkor két pénzügyi intézményt versenyeztetnek meg egy 20 millió lejes kölcsön mielőbbi folyósítása érdekében. Európai uniós projekteket fizetnének ki az összegből.
Döntő házként elfogadta szerdán a képviselőház az áramtermelő-fogyasztókra (prosumerekre) vonatkozó előírásokat módosító jogszabályjavaslatot.
Hasznos szegmenssel bővíti szolgáltatási körét a TEGA Rt. A sepsiszentgyörgyi székhelyű köztisztasági vállalat október 15-től rágcsáló- és rovarirtásba kezd.
Egy szatmárnémeti iskola egyik termében repedés keletkezett a falon, egy másik épületről pedig téglák hullottak le a szerda reggeli földrengés nyomán – közölte a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!