
Barackkal és szőlővel varázsolta különlegesebbé a bélszínt a séf. Könnyedén készíthetünk chiliszószt is az ételhez
Fotó: Erdély Bálint Előd
Érdemes hangsúlyt fektetni a szezonális gyümölcsök és zöldségek felhasználására a gasztronómiában – ezzel az alapgondolattal látott munkához legutóbbi találkozásunkkor Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa. Az említett alapanyagok mellé különböző húsokat is párosított, így állt össze a kifejezetten kiadós ebéd.
2022. augusztus 17., 09:502022. augusztus 17., 09:50
„A szezonnak megfelelő gyümölcsök és zöldségek rendszerint finomabbak, egészségesebbek, mint az év más szakaszaiban, ezért is érdemes felhasználni ezeket a konyhában” – magyarázta Karácsony József séf. Mint mondta, ha néhányan nem is szívesen fogyasztják ezeket nyersen, hőkezelésük után az ízük megváltozik, így lehet, hogy mégis kedvet kapnak hozzá. „Nekem is van ismerősöm, aki nem kedveli például a nyers szőlőt vagy éppen barackot, de ha kicsit megpirítom, esetleg megfőzöm azokat, akkor sohasem maradnak a tányér szélén” – fogalmazott. Hozzátette, a helyi piacokat és termelőket érdemes felkeresni a friss termékekért, ahogyan ezt ő is teszi.
A vásártéri árusoknál, ugyanakkor az üzletekben is találhatunk most már lyoni hagymát, ami kiváló alapja lehet az ételünknek – így a séf.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ő ezt pirította meg olívaolajon, némi fokhagymával és csípős paprikával ízesítve. A következőkben felkockázott sárgarépát, petrezselyemgyökeret és zellert tett a serpenyőbe, majd ezeket is megdinsztelte. Csak ezután adagolt szőlőszemeket és barackot. Utóbbiak gyorsan megpirulnak, így érdemes folyamatosan egyengetni az edény tartalmát. Fűszerezzünk sóval és borssal, valamint citromolajat is alkalmazhatunk ezzel a céllal.
– osztotta meg Karácsony József.
Sütés előtt göngyöljük pármai sonkába a húsunkat
Fotó: Erdély Bálint Előd
A zöldségekkel és gyümölcsökkel együtt érdemes megsütni a húst is, hiszen kiváló eredménye lesz az ízek keveredésének. Karácsony öt-hat centiméteresre vágta fel a sertésbélszínt, amelyeket sóval és borssal fűszerezett, majd pármai sonkába göngyölte. Utóbbi lényeges, hiszen így kevésbé fog megégni a vesepecsenyénk a sütés során.
„Ez összességében nem vesz fel sok időt, maximum tíz-tizenkét percet” – jegyezte meg a szakember.
A hús pirítása legtöbb tíz-tizenkét percet vesz igénybe
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezután vegyük ki a húst a serpenyőből, majd néhány szelet vajjal együtt göngyöljük alufóliába és hagyjuk további öt-tíz percig pihenni, mielőtt tálalnánk.
Különleges íze lehet az ételnek, ha édes chiliszósszal öntjük le – közölte Karácsony.
Sertésbélszín szezonális zöldségekkel és gyümölcsökkel. Gyorsan elkészül, és nagyon kiadós
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezt üzletben is megvásárolhatjuk, ha nincs kedvünk bíbelődni. Ha másképp döntenénk, akkor a legegyszerűbb, ha nagyon apróra vágjuk a csípős paprikát, ezt pedig olívaolajban megpirítjuk. Közben sóval és borssal ízesíthetünk. Fokozzuk az ízhatást, ha némi paradicsomszósz, esetleg ketchup segítségével igazi szószt keverünk ki. Ebbe egyébként sütés előtt is érdemes belemártani a húsunkat.
Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.
Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.
Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.
Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.
A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
szóljon hozzá!