A zenekar koncertje felkeltette a figyelmet. Per lett belőle
Fotó: Ürmösi Levente Mihály
Jogerősen pénzbírság kifizetésére ítélték, illetve három évre eltiltották a romániai fellépésektől a magyarországi Kárpátia rockzenekar énekesét. Közel másfél évig tartott a per, amelyet a csíkszeredai ügyészség kezdeményezett.
2018. január 04., 08:052018. január 04., 08:05
2018. január 04., 08:112018. január 04., 08:11
A Kárpátia rockzenekar 2014. június 6-án, a pünkösdi búcsú előtti napon lépett fel Csíkszeredában, de
Következő év vége felé a csíkszeredai ügyészség vádat emelt Petrás János László énekes ellen, „emberiesség elleni bűntettekért felelős személyek kultuszának éltetéséért, vagy fasiszta, rasszista, idegengyűlölő eszmék terjesztéséért” – amely a 2002-ből származó 31-es számú sürgősségi kormányrendelet előírásainak alapján büntetendő.
A vádirat megállapítja, hogy a csíkszeredai fellépésen Petrás harcra, az elveszített területek visszaszerzésére buzdította a magyarokat, székelyeket a Krím-félszigeten történtek mintájára, kifogásolva a trianoni békeszerződést, megsértve, „bocskorosnak” és „megszállónak” nevezve a románokat. Úgy értékelték, hogy az elhangzottak által az énekes fokozta a résztvevők románellenes érzelmeit, az etnikai intoleranciát, és
A per 2016-ban kezdődött, az előzetes meghallgatások után a tárgyalást nem a Hargita Megyei Törvényszéken, hanem a Csíkszeredai Bíróságon folytatták le. A vádlott jogi képviselője kérte különböző bizonyítékok kizárását is.
Tavaly év végén az ítélőtábla a fellebbezést elutasította, az ítélet így jogerőssé vált. Mint a Csíkszeredai Bíróság által rendelkezésünkre bocsátott indoklásból kitűnik, a vizsgálat során nem igazolódott, hogy fennáll egy idegengyűlölő, fasiszta, rasszista jellegű csoport létrehozásához kapcsolódó bűncselekmény gyanúja. A bíróság szerint nincs arra bizonyíték, hogy 2003-ban az együttest ilyen céllal hozták létre, és hogy a tagok beleegyeztek volna, hogy az elkövetkezőkben bűncselekményeket kövessenek el.
Így
A vádlott nyilatkozata szerint minden magyarnak joga van kifejteni véleményét Trianonról, a háborús dalokban pedig a magyar katonák hősiességét magasztalták. Úgy értékelte, az elveszített területeket békés eszközökkel, és nem harccal lehet visszaszerezni, a harcra való hivatkozás pedig metaforikus jellegű.
– derül ki a bírósági dokumentumból.
Három évig nem léphet fel
A bíróság úgy értékelte, hogy a koncerten elhangzottak túllépik a szabad véleménynyilvánítás törvény által garantált kereteit, és a jelzett törvényes előírás – amely alapján a vádemelés történt – az európai joggyakorlatban is létezik. Megállapítják, a „Székelyföld nem Románia” kijelentés sérti Románia Alkotmányát, és hogy a vádlott irredenta, gyűlöletkeltő eszméket terjesztett, ezért a bűncselekmény elkövetése valós.
Ezért Petrás János Lászlót 9000 lej értékű pénzbírság kifizetésére kötelezték, ugyanakkor három évre eltiltották a Romániában való fellépéstől.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
5 hozzászólás