
Marosszentgyörgyön nem csak takarítottak, de a település arculatának rendbehozására is odafigyelnek
Fotó: Haáz Vince
Maros megye valamennyi önkormányzata, összesen 102 község és város kapcsolódott be a Tiszta Romániát! elnevezésű programba, amelyből a Hargita megyei települések is kivették a részüket, hiszen sok helyen még a program kezdete előtt megszervezték a tavaszi takarítási és szemétgyűjtési akcióikat.
2022. május 05., 20:582022. május 05., 20:58
A környezetvédelmi minisztérium által kezdeményezett Tiszta Romániát! kampány április 4-én kezdődött és május 4-én ért véget, ám arra való tekintettel, hogy országszerte még mindig nagyon sok az eldobott szemét, további egy hónappal meghosszabbították azt.
Ezzel egyidőben, elindul a napokban az Egy, két, há’! szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő és oktató kampány is.
A vízügyi hatóság 50 iskola diákjait is bevonta a vízpartok megtisztításába, ők országszerte 131 tonna szemetet gyűjtöttek. Kovászna megyében például 4 tonna hulladékot takarítottak össze a folyók partjáról. Székelyföld élen járt a takarításban, hiszen még a kampány első időszakában a környezetőrséghez érkezett jelentések alapján mintegy 120 tonna hulladékot gyűjtöttek össze. Szeben megye után Hargita megyéből érkezett a legtöbb igénylés. Maros megyében is valamennyi önkormányzat bekapcsolódott a programba. Ahogy a prefektúra illetékese a Székelyhon érdeklődésére elmondta:
Damian Samoila prefektusi szóvivő szerint, összesítés még nincs arról, hogy pontosan mennyi hulladék gyűlt össze, hiszen a program még tart. Az azonban látszik, hogy
Májustól júliusig a környezetvédelemről és szelektív hulladékgyűjtésről szóló iskolai párbeszédeket szerveznek, ismertetik, hogy miért fontos külön gyűjteni a különböző alapanyagú szemetet, mit jelent a gazdaság számára az újrahasznosítás.
Romániában a települési hulladék alig 14 százalékát hasznosítják újra, és a megtermelt szemét mintegy 70 százaléka kerül a lerakókba – derül ki a környezetvédelmi minisztérium adataiból.
Ezt kell tudatosítanunk a lakossággal, és ennek első lépése az, hogy a mindennapi rutin részévé váljon a hulladék szelektív gyűjtése. Éppen ezért a környezetvédelmi tárca minden olyan kezdeményezést támogat, amely a lakosság tudatosítását tűzi ki célul” – hangsúlyozta Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter az Egy, két, há'! szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő és oktató kampány indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.
A Marosvásárhelyi Rádió május 15-én, vasárnap megszervezi az évek óta szokásos Maros-parti takarítást. Az elmúlt években többszáz tonna szemetet gyűjtöttek össze önkénteseikkel a Maros vásárhelyi partszakaszain, de a cél nem csupán a folyópart kitakarítása, hanem a probléma tudatosítása, a cselekvésre való ösztönzés és a környezettudatos életre való nevelés.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
szóljon hozzá!