Hirdetés
Hirdetés

Rangos vendégek jelenlétében szentelték fel Mezőpanit új református templomát

Nem csak megújult, hanem kétszer akkorára bővült a székely mezőség határának is nevezett Mezőpanit református temploma. Kató Bélának, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökének, Magyarország pénzügyminiszterének, Varga Mihálynak, továbbá a tervező és kivitelezők, politikai és egyházi elöljárók, illetve a gyülekezet jelenlétében szentelték fel a megújult templomot. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is üzent a mezőpaniti gyülekezetnek.

Hajnal Csilla

2021. július 18., 17:122021. július 18., 17:12

2021. július 18., 17:142021. július 18., 17:14

Csak a toronyrész a régi. Az új templomhajó duplájára bővült a mezőpaniti református templomban •  Fotó: Haáz Vince

Csak a toronyrész a régi. Az új templomhajó duplájára bővült a mezőpaniti református templomban

Fotó: Haáz Vince

Nem csak megújult, hanem kétszer akkorára bővült a székely mezőség határának is nevezett Mezőpanit református temploma. Kató Bélának, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökének, Magyarország pénzügyminiszterének, Varga Mihálynak, továbbá a tervező és kivitelezők, politikai és egyházi elöljárók, illetve a gyülekezet jelenlétében szentelték fel a megújult templomot. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is üzent a mezőpaniti gyülekezetnek.

Hajnal Csilla

2021. július 18., 17:122021. július 18., 17:12

2021. július 18., 17:142021. július 18., 17:14

Csak a toronyrész a régi. Az új templomhajó duplájára bővült a mezőpaniti református templomban •  Fotó: Haáz Vince

Csak a toronyrész a régi. Az új templomhajó duplájára bővült a mezőpaniti református templomban

Fotó: Haáz Vince

A mezőpaniti új református templom munkálatai már tavaly befejeződtek, de a templomszentelési ünnepség még váratott magára a világjárvány miatt. A régi templomból csak a toronyrész maradt meg, a többi teljesen újjáépült, hiszen kinőtte a gyülekezet a háromszáz férőhelyes templomot, helyette egy hétszáz férőhelyes istenháza várja a gyülekezet tagjait. A felszentelésre július 18-án, vasárnap került sor Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökének ünnepi szolgálatával.

Az eseményen részt vett Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere, minitszerelnök-helyettese, illetve Tóth László Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja, számos egyházi és politikai elöljáró, illetve Zolcsák Péter építész, és a Kolozs megyei Szék településről származó kivitelező cég képviselői. Az esemény a templom udvarán vette kezdetét, ahol a mezőpaniti gyerekek éneke fogadta a vendégeket, majd Varga Mihály pénzügyminiszter leleplezte a templom megújulását jelző emléktáblát.

Hirdetés

Az ünnepi istentisztelet már a templomban tartották, ezt Jakab István esperes nyitotta meg, majd
Kató Béla püspök ünnepi szolgálatával szentelték fel a templomot. „Embereknél ez lehetetlen, de Istennél minden lehetséges” – hangzott el Máté Evangéliumának igéje. „Jézus tudja, hogy hol van az ember lehetőségeinek határa, és biztos, hogy sokkal távolabb van, mint ahogy azt mi sokszor megfogalmazzuk, mert a lustaságunk, gyávaságunk, hitetlenségünk meghúzza határt, és nem merünk továbbmenni” – magyarázta Kató Béla a székely mezőség határán újjáépült templom szószékén.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Jókor és jó helyre jött a pénz

Kovács Tibor, mezőpaniti református lelkipásztor először Istennek adott hálát az ünnepségen, majd kifejtette, Magyarország kormányától olyat kaptak, amit nem lehet pénzben felbecsülni.

Idézet
Elhitették velünk itt Mezőpanitban, hogy érdemes álmodni, jövőt tervezni, gyermekeket vállalni, hogy jó magyarnak lenni, bárhol is élnénk e világon, és ez százszor többet ér a pénznél. De biztosíthatom, hogy a pénz is jókor és jó helyre jött befektetés volt, mert ez a templom minden vasárnap szinte zsúfolásig megtelik

– mondta el a lelkész, mielőtt megmutatta volna az az „aranykönyvet”, amelybe 550 mezőpaniti református család neve van beírva, plusz még száz olyan adakozó neve, akik nem helyiek, de adományaikkal felkarolták az ügyet. Az eseményen Zolcsák Péter, a templom tervezője úgy fogalmazott, a paniti közösség olyan ihletet adott neki, amely különös erővel bír, hiszen pragmatikus és dolgos emberek lakják ezt a vidéket, ezért különös bevetéssel és szeretettel valósította meg a munkáját, amelyet legfontosabb munkájaként tart számon.

Idézet
Az értékeit, gyökereit elvesztő Európában még nagyobb felelősség hárul ránk, meghallani az Isten szándékát és kitartani a kijelölt, egyedül járható úton, és építeni, erősíteni a bástyákat az Úr gyülekezetében

– hangsúlyozta a község polgármestere, Bodó Előd Barna, aki történelmi jelentőségűnek nevezte ezt a napot. 

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Orbán Viktor is üzent

Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének ünnepi üzenetét. „Erdély református fejedelme, Bocskai István végrendeletében azt az intést hagyta ránk, hogy a magyarországi és az erdélyi magyarok között mindig legyen egység és atyafiúi szeretet, mert egy a vérünk és egy test tagjai vagyunk.

Idézet
A mi törvényünk azóta is úgy szól, határa csak az országnak van, a nemzetnek nincs.

Több évnyi építkezés, tervezés, gyűjtögetés és világjárvány megpróbáltatásai után is bíztak abban, hogy eljön nap, amikor átadhatják a megújult istenházát, megőrizve azt, és hozzá is téve az őseikhez kapott örökséghez. Örömmel fogadtam a hírt, hogy befejeződtek a mezőpaniti református gyülekezet templomának építési munkálatai, sajnos hálaadó istentiszteletükön csak lélekben lehetek jelen, ezért ezutón szeretném kifejezni jókívánságaimat, és biztatni arra, hogy nőjék ki minél hamarabb a kibővített templomukat is” – hangzottak el Orbán Viktor szavai Tóth László főkonzul tolmácsolásában.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Háromezer templom újult meg

Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere, miniszterelnök-helyettese ünnepi beszédében
kifejtette,

nemcsak egy kiemelkedő építészeti alkotás valósult meg Mezőpanitban, hanem fontosabb, hogy tovább erősödött egy elkötelezett hívőkből álló, tenni akaró és megtartó közösség.

„A Kárpát-medencében épülnek és újulnak meg templomaink, és ez azt üzeni, mi magyarok a keresztény kultúránkat olyan erőforrásnak tartjuk, amely megtartja a nemzetet, alapja a szabadságunknak, és egyben megújulásunk forrása is. A magyar kormány évek óta feladatának érzi, és segíti a külhoni magyarság megerősítését. 2010 óta Magyarország kormányának támogatásával háromezer templom újult meg, és közel 150 épült Magyarországon és a Kárpát-medence magyarlakta területein.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Az Erdélyi Református Egyházkerületben több mint 300 templomot, parókiát, gyülekezeti házat sikerült felújítani, és öt új templom is épült” – hangsúlyozta a magyar pénzügyminiszter. Hozzátette, ebben az évben 1400 anyaországi és 400 külhoni magyar templom felújítását kezdik meg, illetve folytatják. A mezőpaniti templomszentelés és ünnepi istentisztelet a magyar himnusz közös eléneklésével zárult. Az ezt követő rövid sajtótájékoztatón Varga Mihálytól megtudtuk, a beruházás értéke 700 millió forint volt, ebből több mint 300 millió forintot a magyar kormány biztosított.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 07., vasárnap

Nem sikerült megmenteni a motoros életét a vasárnapi baleset után

Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.

Nem sikerült megmenteni a motoros életét a vasárnapi baleset után
Hirdetés
2026. június 07., vasárnap

Lövöldözés Lupényben: négy embert vittek kórházba

Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.

Lövöldözés Lupényben: négy embert vittek kórházba
2026. június 07., vasárnap

Kitartóan küzdött az igazáért, és sikerült érvénytelenítenie a gyorshajtási bírságot a száguldó sofőrnek

Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.

Kitartóan küzdött az igazáért, és sikerült érvénytelenítenie a gyorshajtási bírságot a száguldó sofőrnek
2026. június 07., vasárnap

Rekordméretű bírságot szabtak ki a romániai bankokra a kamatok miatt

Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).

Rekordméretű bírságot szabtak ki a romániai bankokra a kamatok miatt
Hirdetés
2026. június 07., vasárnap

Hetven fölött 170 fölött

Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.

Hetven fölött 170 fölött
Hetven fölött 170 fölött
2026. június 07., vasárnap

Hetven fölött 170 fölött

2026. június 07., vasárnap

Nyomoz a rendőrség a kórház mosdójában meghalt rezidensorvos ügyében

A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.

Nyomoz a rendőrség a kórház mosdójában meghalt rezidensorvos ügyében
2026. június 07., vasárnap

Hargita és Kovászna megyében is okozott károkat a szombati vihar

Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).

Hargita és Kovászna megyében is okozott károkat a szombati vihar
Hirdetés
2026. június 07., vasárnap

Az ezeréves határon: túra a Grohotis-hegységben

A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.

Az ezeréves határon: túra a Grohotis-hegységben
2026. június 06., szombat

Kereskedelmi egység alagsorát öntötte el a víz Maroshévízen

Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.

Kereskedelmi egység alagsorát öntötte el a víz Maroshévízen
2026. június 06., szombat

Több településen is károkat okozott a szombati vihar

A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.

Több településen is károkat okozott a szombati vihar
Hirdetés