Az első régizene-fesztivált 1980-ban szervezték meg Csíkszeredában
Fotó: Borbély Fanni
Július 13. és 21. között szervezik meg az újabb Csíkszeredai Régizene-fesztivált. Az idei év újdonsága, hogy párhuzamok és ellentétek témában hallhatnak műveket az érdeklődők, továbbá hogy az előző évekhez képest nagyobb hangsúlyt kap az énekhang.
2024. július 09., 16:322024. július 09., 16:32
2024. július 10., 15:552024. július 10., 15:55
Hamar eltelt az esztendő: szombaton újabb régizene-fesztivál kezdődik Csíkszeredában, a több mint egy hét alatt számos programmal várják az érdeklődőket. A koncertek 14 év alattiak számára ingyenesek, azonban
Az idei fesztiválról tartottak sajtótájékoztatót kedden délután, az eseményen jelen volt Ferencz Angéla, a fesztivál igazgatója, Filip Ignác Csaba, a fesztivál művészeti vezetője, Szabó András, a fesztivál műsorfüzetének szerkesztője, illetve Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere.
Filip Ignác ismertette a fesztivál részletes programját. Mint mondta, az idei esemény témája a párhuzamok és ellentétek lesz, ekképpen állították össze a fellépőket és az általuk képviselt zenei stílusokat is.
Fotó: Borbély Fanni
A résztvevőket a zenetörténet korai közötti utazásra kalauzolják a fellépők,
Szám szerint tizenkét együttes koncertjére látogathatnak el az érdeklődők, továbbá két szólóelőadásra, összesen hat ország képviselteti magát a csíkszeredai fesztiválon.
Fotó: Borbély Fanni
A koncerteken kívül is számos programmal készülnek a szervezők: lesz közös piknik, kerekasztal-beszélgetés és természetesen nyári egyetem is, ahol kipróbálhatjuk magunkat a letűnt korok zenéinek művelésében. Filip Ignác arra is kitért, hogy
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere szerint a fesztivál a mai korok zenéjében és a régi korokéban keresi meg a közös nevezőt, így egy hidat alkot a történelem és a jelen között.
– fogalmazott az alpolgármester.
Fotó: Borbély Fanni
Mint elhangzott, a régizene-fesztiválhoz társul egy részletes programfüzet is, ennek a szerkesztéséért immár második éve Szabó András felel. A szervezők számára ez nem egy egyszerű programismertető, hiszen a borítótól kezdve a különböző megjegyzésekig, leírásokig minden részlete gondosan kidolgozott. A füzet egyébként elérhető magyar, román és angol nyelven – a részletes programokért azonban a legegyszerűbb felkeresni a Régizene.ro oldalt.
A fesztiválra jegyek és bérletek elővételben a Hargita Megyei Kulturális Központban (Csíkszereda, Temesvári sugárút 4.) válthatók és a fesztivál alatt a koncertek helyszínén, az előadások előtt egy órával.
A Régizene.ro szerint az első régizene-fesztivált 1980-ban szervezték meg Csíkszeredában, így Románia legnagyobb múltra visszatekintő fesztiválja. Csíkszereda nem véletlenül karolta fel évtizedekkel ezelőtt a régizenét, hiszen a XVII. században olyan kultúrateremtő, meghatározó személyiség élt és tevékenykedett a városhoz tartozó csíksomlyói szerzetesrendben, mint Joannes Kájoni (1629/30–1687). A fesztivált a diktatúra idején, 1986–89 között betiltották, a rendszerváltás után indulhatott újra a helyi és megyei önkormányzat közös szervezésével. 2005-től az esemény főszervezője a Hargita Megyei Kulturális Központ, fenntartó intézménye pedig Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala. A fesztivál továbbképzési lehetőséget is biztosít a zenészek számára: programjában 2008-tól helyet kap a Régizenei Nyári Egyetem hangszeres mesterkurzusokkal és előadásokkal. 2008-tól a régizene-fesztivál tagja az Európai Régizene-fesztiválok Hálózatának (REMA). A fesztivál a legjobb európai fesztiválok EFFE-minősítését is megszerezte. 2020-tól tagja az Erdélyi Fesztiválszövetségnek.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!