Pácolás és fűszerezés az omlósabb húsokért

Pácolás és fűszerezés az omlósabb húsokért

Egy egyszerű fűszerezés is tartósítja a húsokat

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ízesíteni és tartósítani is lehet a húsokat a különböző pácokkal, ráadásul omlósabb, könnyebben fogyasztható lesz az ételünk, ha ehhez megfelelő fűszereket, olajokat és bort használunk – vallja Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. Ezúttal a különböző pácokat és azok alkalmazását mutatja be, külön kitérve a vadhúsok, a szarvasmarha, a bárány, a sertés és a halak pácolására is.

Fülöp-Székely Botond

2019. november 06., 10:222019. november 06., 10:22

2019. november 06., 10:352019. november 06., 10:35

Száraz, gyors, illetve nedves pácokról beszélt lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki elmondta, a különböző módszerekkel nemcsak ízletesebbé, de omlósabbá is tehetjük a húsokat, amelyeket ráadásul így tartósítunk is.

Meddig áll el az étel?

Bármilyen pácolási módszert is használjunk,

a nagyjából 4–5 Celsius-fokosra állított hűtőbe kell eltennünk a húsokat, hiszen így lényegesen hosszabb ideig fogyaszthatók maradnak.

Ha csak egyszerűen befűszerezzük – száraz pác –, akkor nagyjából 1–2 napig marad megfelelő állapotú az étel. Persze alkalmazhatunk úgynevezett gyorspácot is, amivel lényegesen tovább, nagyjából egy hétig tartósíthatjuk a húsokat. Ehhez nem kell mást tennünk, mint bekenni a szeleteket sima vagy fűszerezett napraforgóolajjal, meggátolva ezáltal, hogy oxidálódjon az étel. A nedves pác ugyanakkor ennél jóval hatékonyabb, ezt a nehezebben emészthető húsok – például a szarvasmarha és különböző vadhúsok – esetében alkalmazzuk.

Első lépésként befűszerezzük, megízesítjük a nyers húst – mellőzve a sót –, majd fóliába tekerve öt napig állni hagyjuk a hűtőben.

Ezután a legegyszerűbb módszer, ha kicsomagoljuk, majd egyszerűen felöntjük olajjal a majdani ebéd alapanyagát, úgy, hogy teljesen ellepje a folyadék. További hét napig hagyjuk így a húst, majd az étolajat leengedve bármikor megsüthetjük. Ha nedves pácot alkalmazunk, két hétig is tartósíthatjuk az ételt fagyasztás nélkül.

Idézet
Így több ideig megtartja a hús a minőségét, nem kezd érni, erjedni. A sertés esetében nincs gond, de a növendékhús esetében mindig le kell pucolni a hártyákat pácolás előtt, mert az romlik meg a leghamarabb. Nedves pác esetén az is lényeges, hogy ne kézzel vegyük ki a léből a húst, hiszen ha a maradékot még nem használjuk fel, azok lebomlása könnyen beindulhat.

A lényeg az, hogy semmi se kerülhessen abba az olajba – így Karácsony.

A boltban vásárolt húsok általában negyvennyolc órát is elállnak a hűtőben, ám ha az idő alatt nem fűszereztük be, az igenis megérződik a későbbi étel minőségén.

Galéria

Egyszerű példa gyorspácra. Leturmixolt fokhagymát keverjünk össze étolajjal

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Sertéshús ecsetelve

Előttünk pácolt csontos tarját a séf, aki sóval, borssal és egy kevés sertésfűszerrel szórta be vékonyan a szeletekre vágott, kiklopfolt hús mindkét oldalát. Rámutatott: a csontnak van egy külön finom ízhatása – főleg miután megpörkölődött –, így ezért választotta ezt az alapanyagot az étel elkészítéséhez. Az igazi trükk azonban ezután következett, hiszen

fokhagymát turmixolt le – úgynevezett prádot készített –, majd ezt napraforgóolajjal töltötte fel és keverte össze.

Egy keveset állni hagyta, hogy össszeérjenek az ízek, és már nem is kellett más, csak egy ecset, hogy a készítménnyel bekenjük a húsokat. Csak az olajból tegyünk az ételre, hiszen különben sütéskor megéghet a fokhagyma és rossz ízhatást vagy éppen látványt eredményez. A fokhagymát a sülés után tegyük a húsra. Persze tudni kell, hogy a pácolás mintegy tizenkét órával az étel elkészítése előtt történt.

Idézet
Egyébként így nagyjából egy hétig is eláll a hűtőben a hús anélkül, hogy színt váltana vagy romlani kezdene

– magyarázta Karácsony József.

Arra is kitért, hogy például malac esetében páclevet szoktak készíteni, ami azt jelenti, hogy fűszeres, zöldséges lében tárolják az ételt  hideg helyen két-három napig.

Galéria

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ha szárnyat sütünk

Sóval, pirospaprikával, borssal és szárnyasok ízesítésére összeállított – boltban kapható – fűszerrel érdemes bepácolni például a csirkeszárnyakat, amelyeket a fokhagymából és olajból összeállított práddal kenhetünk be

– tanácsolta a séf. „Ezzel a fokhagymás olajjal mindig érdemes bekenni azt a húst, amelyet gyorsan készítünk el és nem panírozunk. A fűszerezés persze mindig ízlés szerint történik” – fejtette ki. Ha igazán finom ételt szeretnénk készíteni, akkor a csirkeszárnyak mellé mindenképp állítsunk össze egy buffalo szószt. Ehhez nem kell mást tennünk, mint olívaolajban karamellizálnunk némi barna cukrot, majd fokhagymát, citromlét, sót, borsot és némi csípőspaprika-krémet adunk a keverékhez.

Ha nagyobb adagot készítünk, akkor fél liter sört is tölthetünk a szószba, amit elfőzünk, hogy elpárologjon az alkoholtartalma.

Eddigre maximum egy deci marad az italból, hiszen többórás hevítésről beszélünk. Ez fontos, mivel a szószban élesztő és komló van, amely meggátolja, hogy a massza lefolyjon a húsról, amikor a lisztbe mártása és megsütés után ebbe is belemártjuk a szárnyakat. Ez igazából egy utólagos pácolás. Persze ezután még egy kicsit „megmozgatjuk” a húsokat a serpenyőben, hogy rájuk égjen a massza. Vigyázzunk ugyanakkor, hogy keveset használjunk a szószból, mert intenzív íze van.

Galéria

Elsősorban az olajat kell a nyers húsra kenni, a fokhagyma sütés után is ráér

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Vadat és halat...

Idézet
Vadak esetében sokféle fűszerből válogathatunk a megszokott só és bors mellett, hiszen a fokhagyma, a kömény, boróka- és kapribogyó, a kakukkfű, majoránna és a babérlevél alkalmazásával is jó ízhatást érhetünk el

– mondta Karácsony József. Jobb nedves pácot készíteni, mivel izmos állatokról van szó, amelyek esetében lényeges, hogy megpuhuljon a hús. Az említett fűszereket használva egy ízes, víz alapú levet készítünk, amelyet fel kell forralni. Ezután meg kell várni, hogy lehűljön a páclé, és csak így öntsük fel vele a húst úgy, hogy ellepje azt. Ebbe már tölthetünk vörös- vagy fehérbort is, vadtól függően. Ezután be is tehetjük a hűtőbe.

Ha melegen alkalmazzuk a páclevet, akkor főni kezd a hús, és ez problémát okozhat a tartósítás szempontjából

– jegyezte meg a szakember. A húsnak négy-öt napot kell állnia a hűtőben, majd el is készíthetjük. Érdemes az általunk összeállított és felhasznált páclében megsütni a vadat, vigyázva, hogy az alkohol elpárologjon a folyamat során. Persze ha szeretnénk, még fűszerezhetünk, de mindenképp adjunk a léhez egy kis keményítőt vagy lisztet. Ebből ugyanis kiváló mártás lesz. 

A hal esetében nagyjából négy órával a pácolás után elkezdhetjük a sütést, mivel annak nem kell különösebben megpuhulnia, ráadásul legtöbbször zsiradékról sem beszélhetünk. Ilyenkor a hal megsózásáról, fűszerezéséről és citrommal való ízesítéséről van szó.

Galéria

Minél kevésbé zsíros a hús, annál később romlik meg

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Marhahús a konyhában

A bélszín vagy más néven vesepecsenye esetében száraz pácot használunk, a só mellőzésével, mivel omlósabb húsról van szó

– magyarázta a séf. Ha egyszerű fekete borsot alkalmazunk, már attól is tartós marad a hús hét-nyolc napig. Azért ennyire kivételes eset, mert tiszta, zsiradéktól, hártyától mentes rostokról beszélünk. Persze gondolkodhatunk nedves pácban is. Ez esetben

bekenhetjük mustárral, csípőspaprika-krémmel – esetleg egy kis mézet is használva – a húst, amit utána étolajba tesszük úgy, hogy teljesen ellepje.

Így további hét-kilenc napig marad tartós az étel. „Ekkorra annyira megérik a hús, hogy 2–4 perc alatt megsüthetjük” – tette hozzá.

Lekenni a bárányt

Ha bárány- vagy kecskehúsból szeretnénk ételt készíteni, akkor lényeges, hogy ezeket előre pácoljuk be – közölte Karácsony József. A legegyszerűbb, hogy sót, borsot, fokhagymát és majoránnaszárat teszünk olajba, majd ezzel kenjük be az ételt. Persze ezután hűtőbe tesszük. „A bárányt és a kecskét nem szoktuk sokáig állni hagyni, így másnap már tehetjük is be a sütőbe a combot vagy a flekkent” – mondta a séf. Ezen jószágok más részeiből általában pörkölt vagy leves készül, így a húst nem kell pácolni – jegyezte meg.

Galéria
Galéria
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 26., péntek

Szabó Balázs Bandája megalapozta a fergeteges esti hangulatot, Ákos pedig feltette a pontot az i-re Tusványoson

Az enyhe déli záport leszámítva kellemes nyári időjárással zajlott a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor csütörtöki napja. A jó idő meg is hozta gyümölcsét: már délután folyamatosan özönlöttek a résztvevők a fesztivál területére.

Szabó Balázs Bandája megalapozta a fergeteges esti hangulatot, Ákos pedig feltette a pontot az i-re Tusványoson
2024. július 25., csütörtök

Tiszteletbeli huszárrá fogadták Orbán Viktort Tusványoson

Megérkezett Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke csütörtök este Tusványosra, ahol tiszteletbeli huszárrá fogadták és egy huszárcsákót kapott ajándékba.

Tiszteletbeli huszárrá fogadták Orbán Viktort Tusványoson
2024. július 25., csütörtök

Áramszünet lesz több településen

Az áramszolgáltató Hargita megyei kirendeltsége értesíti a fogyasztókat, hogy jövő héten több településen szünetelni fog az áramellátás.

Áramszünet lesz több településen
Áramszünet lesz több településen
2024. július 25., csütörtök

Áramszünet lesz több településen

2024. július 25., csütörtök

Ők Tusványos sztárelőadói: Robert C. Castel és Bendarzsevszkij Anton

Hogyan alakulnak az események a világpolitikai színtéren és mindez milyen módon lehet befolyással az orosz–ukrán háború és a jövőbeni világpolitikai helyzet alakulására – röviden erről szólt a Mandiner Harctér című elő műsora.

Ők Tusványos sztárelőadói: Robert C. Castel és Bendarzsevszkij Anton
2024. július 25., csütörtök

Az Európai Unió zöldpolitikája nem agrárpolitika és nem is zöld – inkább kontraproduktív

Hallatni kell a magyar gazdák hangját Brüsszelben – hangzott el Tusványoson csütörtök délelőtt a Lőrincz Csaba-sátorban. A meghívottak a gazdaközpontú európai agrárium esélyeiről és lehetséges megoldásokról értekeztek a panelbeszélgetésen.

Az Európai Unió zöldpolitikája nem agrárpolitika és nem is zöld – inkább kontraproduktív
2024. július 25., csütörtök

Szélhámosok süketnémáknak gyűjtöttek pénzt – bírságot kaptak

Munkaképes fiatalok kéregettek nemrég Csíkszereda forgalmasabb helyein süketnémák számára, a szélhámosokat a rendőrség azonosította és megbírságolta.

Szélhámosok süketnémáknak gyűjtöttek pénzt – bírságot kaptak
2024. július 25., csütörtök

Ma éjfélig lehet regisztrálni Orbán Viktor tusványosi beszédére

Orbán Viktor szombati hagyományos tusványosi beszédére regisztrálni kell online. Ez biztonsági intézkedés, első alkalommal tavaly alkalmazták.

Ma éjfélig lehet regisztrálni Orbán Viktor tusványosi beszédére
2024. július 25., csütörtök

Költségvetés-kiigazításról és beruházásokról döntött ma a Maros Megyei Tanács

A Maros megyei önkormányzat mai ülésén jóváhagyott költségvetés-kiigazítás keretében a Maros Megyei Klinikai Kórház és a Maros Megyei Múzeum költségvetését egészítették ki jelentősebb összegekkel.

Költségvetés-kiigazításról és beruházásokról döntött ma a Maros Megyei Tanács
2024. július 25., csütörtök

Nagyon viszik a rendőrségi statisztikát ezek az esetek

2024 első hat hónapjában két rablásról és hatvan ütlegelésről vagy más erőszakos esetről, tizenhat fenyegetésről, harminc lopásról és kétszázkilencven családon belüli erőszakos esetről számolt be a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Nagyon viszik a rendőrségi statisztikát ezek az esetek
2024. július 25., csütörtök

Elkapta a szúnyogcsípéssel terjedő nyugat-nílusi lázat

Idén június 3-tól mostanig egyetlen megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet.

Elkapta a szúnyogcsípéssel terjedő nyugat-nílusi lázat
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!