
Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség
Petőfi születésének kétszázadik évfordulójához kötődve öt állomásos Petőfi-turné indul Erdélyben augusztus első felében: Gyergyószentmiklóson az EgyFeszt, Torockón a Double Rise, de Csíkszereda, Székelyudvarhely, valamint Kolozsvár is otthont nyújt előadásoknak, kiállításoknak, kötetmegjelenéseknek, illetve irodalmi és zenés produkcióknak augusztus 4-12. között.
2023. július 25., 16:212023. július 25., 16:21
A Petőfi bicentenáriumhoz kötődve számos program, bemutató, kiállítás, kortárs irodalmi és zenei előadás érkezik Erdélybe a kultúra iránt érdeklődő közönséghez augusztus 4-től a a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok Irodájának szervezésében.
A Gyergyószentmiklós-Csíkszereda-Székelyudvarhely-Kolozsvár-Torockó településeket érintő turnén többek között olyan alkotók vesznek részt, mint Láng Zsolt, az Aurevoir Zenekar, a Verseitek Dallama, Heincz Gábor Biga, OliverFromEarth, Vida Gábor, Hrutka Róbert és Udvaros Dorottya, Vecsei H. Miklós, Adorjáni Bálint, Kacsó Hanga és Beck Zoltán.
Elsőként augusztus 4-6. között a közönség Gyergyószentmiklóson az EgyFeszt Színház-és Könyvudvarában találkozhat izgalmas előadásokkal. A szabadtéri színpad, valamint a zártabb, csendesebb könyvsátor egyaránt hangulatos teret ad majd a könyves, irodalmi, zenés eseményeknek.
A programokról bővebben ide kattintva olvashat.
Az EgyFeszt mellett augusztus 7-én 19 órától Csíkszeredába, 8-án 19 órától Székelyudvarhelyre, 9-én 18 órától pedig Kolozsvárra látogat a PARONIM/Petőfi Kultplusz előadás, amely a Petőfi Kulturális Ügynökség szervezte produkcióként
Az előadáson OliverFromEarth, Heincz Gábor Biga és Juhász Anna lépnek színpadra: kortárs és klasszikus szerzőkhöz fűződő viszonyuk, Petőfi-feldolgozásaik éppúgy témái lesznek a programnak, mint az izgalmas zenei improvizáció.
Végül Erdély jelentős zenei-irodalmi fesztiválján, a Torockón tartandó Double Rise fesztiválon vehetnek részt a látogatók Petőfi programokon a POCKET-Petőfi Pajtában, augusztus 10-12 között. Találkozhatnak a Classical Lounge – Nagy klasszikusok fiatalon programmal, a Petőfi feat. POKET Quiz-zel, illetve olyan népszerű előadásokkal, mint a Kártyajáték – Beck Zoli és Vecsei H. Miklós Közös Estje, a Nem akarok – Nemes Nagy Ágnes100, a Ki vagyok én? Petőfi arcai zenés irodalmi est Háy Jánossal és Rozs Tamással és a Huszonhat év – Privát Petőfi előadás.
Emellett különleges irodalmi estek és beszélgetések közül is válogathatnak az érdeklődők. Az eseményről bővebben itt lehet olvasni.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
szóljon hozzá!