
Az oktatási törvény szerint kétféleképpen lehet igazolni a diák iskolai hiányzását: szülői igazolással vagy orvosi igazolással
Fotó: Haáz Vince
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
2024. október 25., 07:512024. október 25., 07:51
A 2021-2022-es tanévtől kezdődően egyre több iskola tért át a hagyományos papíralapú naplóról az elektronikus katalógusra; az Edupedu.ro adatai szerint az idei tanévtől 733-mal több iskola tért át 2023 szeptemberéhez képest. Románia Hivatalos Közlönyében közzétett lista szerint a 2024-2025-ös tanévben közel 1897 iskola használ elektronikus katalógust. Ez azt jelenti, hogy
Gyakorlatilag még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról.
Az oktatási törvény szerint kétféleképpen lehet igazolni a diák iskolai hiányzását: szülői vagy orvosi igazolással. Egy iskolai év alatt a szülők negyven tanórát igazolhatnak, amely nincs modulokra bontva.
Van egy kérvény, amit a szülőnek ki kell töltenie a hiányzás előtt, az osztályfőnöknek ezt alá kell írnia az alapján, hogy beszélt a szülővel, és utána az oktatási intézmény igazgatójának is jóvá kell hagynia – magyarázta megkeresésünkre Hajdú Zoltán, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum vezetője. Hangsúlyozta,
Az orvosi igazolást pedig szigorúan öt napon belül be kell vinni az iskolába a tanuló visszatérése után.
Az is elég motiváló lehet, hogy ha egy hónapban több mint tíz igazolatlan hiányzás gyűl össze, megvonják a szociális ösztöndíjat arra a hónapra.
Fotó: Haáz Vince
A diákstatútum 28. cikkelye továbbá kimondja: az elemi iskolai oktatásban résztvevő tanulók tanévenkénti 20 igazolatlan hiányzása esetén, vagy a tanítási órák teljes óraszámának 20 százalékáról való hiányzása esetén egy tantárgyból az éves magatartási osztályzatot fokozatosan csökkentik a Nagyon jóról a Jóra, majd az Elégséges, végül az Elégtelen szintre.
– mutatott rá az igazgató, aki egyetértett abban, hogy a hiányzásokkal szembeni szigorúság az iskolaelhagyás elleni küzdelem szerves része.
Fotó: Haáz Vince
Bár a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban nem küzdenek az iskolaelhagyás problémájával, országos szinten
hiszen vidéken még mindig majdnem háromszor magasabb, mint a városi környezetben – derül ki az oktatási minisztérium által közzétett jelentésből, amelyben a közoktatás helyzetét tárgyalják.
Maros megyében négy éve még 1845 első osztályos volt, ebből a generációból idén 1793 lett ötödikes. Ugyancsak négy éve 1932 negyedikes volt, idén ebből 1616 lett nyolcadikos. Szintén négy éve 1732 nyolcadikost jegyeztek, idén pedig 1097 tizenkettedikes és 202 szakiskolás szerepel a nyilvántartásban.
hiszen 433 „veszett el” nyolcadiktól középiskola végéig. Ezután következik az általános iskola, ahonnan 316 diák maradt ki nyolcadikra, és a legkevesebben elemiben maradnak ki, ötvenkettővel kevesebben kezdték meg az ötödik osztályt idén.
Fotó: Haáz Vince
Ezek után nem csoda, hogy az egészséges ebéd-programra, illetve az iskolaelhagyás visszaszorítását célzó országos programra (PNRAS) egyre nagyobb hangsúlyt fektet az oktatási minisztérium, ilyen a szociális ösztöndíjak növelése és a jogosultak listájának bővítése is.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Romániára vonatkozó országjelentése szerint a legnagyobb egyenlőtlenségek az oktatásban a szülők és a tanulók társadalmi-gazdasági hátteréhez kapcsolódnak.
– idézte Bogdan Cristescu, oktatási államtitkárt az Edupedu.ro oktatási szakportál, amely arról is beszámolt, hogy 242 millió eurót különítettek el az általános iskolai lemorzsolódás csökkentésére, amely európai uniós költségvetéséből származik, nem állami költségvetésből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
1 hozzászólás