Az oktatási törvény szerint kétféleképpen lehet igazolni a diák iskolai hiányzását: szülői igazolással vagy orvosi igazolással
Fotó: Haáz Vince
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
2024. október 25., 07:512024. október 25., 07:51
A 2021-2022-es tanévtől kezdődően egyre több iskola tért át a hagyományos papíralapú naplóról az elektronikus katalógusra; az Edupedu.ro adatai szerint az idei tanévtől 733-mal több iskola tért át 2023 szeptemberéhez képest. Románia Hivatalos Közlönyében közzétett lista szerint a 2024-2025-ös tanévben közel 1897 iskola használ elektronikus katalógust. Ez azt jelenti, hogy
Gyakorlatilag még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról.
Az oktatási törvény szerint kétféleképpen lehet igazolni a diák iskolai hiányzását: szülői vagy orvosi igazolással. Egy iskolai év alatt a szülők negyven tanórát igazolhatnak, amely nincs modulokra bontva.
Van egy kérvény, amit a szülőnek ki kell töltenie a hiányzás előtt, az osztályfőnöknek ezt alá kell írnia az alapján, hogy beszélt a szülővel, és utána az oktatási intézmény igazgatójának is jóvá kell hagynia – magyarázta megkeresésünkre Hajdú Zoltán, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum vezetője. Hangsúlyozta,
Az orvosi igazolást pedig szigorúan öt napon belül be kell vinni az iskolába a tanuló visszatérése után.
Az is elég motiváló lehet, hogy ha egy hónapban több mint tíz igazolatlan hiányzás gyűl össze, megvonják a szociális ösztöndíjat arra a hónapra.
Fotó: Haáz Vince
A diákstatútum 28. cikkelye továbbá kimondja: az elemi iskolai oktatásban résztvevő tanulók tanévenkénti 20 igazolatlan hiányzása esetén, vagy a tanítási órák teljes óraszámának 20 százalékáról való hiányzása esetén egy tantárgyból az éves magatartási osztályzatot fokozatosan csökkentik a Nagyon jóról a Jóra, majd az Elégséges, végül az Elégtelen szintre.
– mutatott rá az igazgató, aki egyetértett abban, hogy a hiányzásokkal szembeni szigorúság az iskolaelhagyás elleni küzdelem szerves része.
Fotó: Haáz Vince
Bár a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban nem küzdenek az iskolaelhagyás problémájával, országos szinten
hiszen vidéken még mindig majdnem háromszor magasabb, mint a városi környezetben – derül ki az oktatási minisztérium által közzétett jelentésből, amelyben a közoktatás helyzetét tárgyalják.
Maros megyében négy éve még 1845 első osztályos volt, ebből a generációból idén 1793 lett ötödikes. Ugyancsak négy éve 1932 negyedikes volt, idén ebből 1616 lett nyolcadikos. Szintén négy éve 1732 nyolcadikost jegyeztek, idén pedig 1097 tizenkettedikes és 202 szakiskolás szerepel a nyilvántartásban.
hiszen 433 „veszett el” nyolcadiktól középiskola végéig. Ezután következik az általános iskola, ahonnan 316 diák maradt ki nyolcadikra, és a legkevesebben elemiben maradnak ki, ötvenkettővel kevesebben kezdték meg az ötödik osztályt idén.
Fotó: Haáz Vince
Ezek után nem csoda, hogy az egészséges ebéd-programra, illetve az iskolaelhagyás visszaszorítását célzó országos programra (PNRAS) egyre nagyobb hangsúlyt fektet az oktatási minisztérium, ilyen a szociális ösztöndíjak növelése és a jogosultak listájának bővítése is.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Romániára vonatkozó országjelentése szerint a legnagyobb egyenlőtlenségek az oktatásban a szülők és a tanulók társadalmi-gazdasági hátteréhez kapcsolódnak.
– idézte Bogdan Cristescu, oktatási államtitkárt az Edupedu.ro oktatási szakportál, amely arról is beszámolt, hogy 242 millió eurót különítettek el az általános iskolai lemorzsolódás csökkentésére, amely európai uniós költségvetéséből származik, nem állami költségvetésből.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
1 hozzászólás