A Rákóczi-vár maradványait szeretné megmenteni a teljes pusztulástól egy lelkes helybéli
Fotó: Gábos Albin
Folytatni szeretnék a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítását, amint sikerül másodjára is megkapni a beruházásra az építkezési engedélyt a Bákó megyei önkormányzattól. Deáky András, a munkálatok kezdeményezője nyolc éve küzd azért, hogy ez az álma megvalósulhasson.
2019. június 02., 18:112019. június 02., 18:11
2019. május 20., 20:142019. május 20., 20:14
„A jövő évi pünkösdi ünnepre mindenképpen el szeretnénk készülni a gyimesbükki Rákóczi-vár felújításával” – mondta Deáky András, a Gyimesbükkért Egyesület képviselője. Mint kifejtette, nem pénzhiány miatt akadtak el a kivitelezéssel, hanem mert időközben lejárt az építkezési engedély, amelyet a várrom és a terület tulajdonosának, azaz a gyimesbükki polgármesteri hivatalnak kellett volna időben meghosszabbíttatnia, azonban elmulasztották megtenni, ezért
„Jelenleg ott tartunk, hogy sikerült ismét beszerezni a műemlékvédelmi, környezetvédelmi, tűzoltósági engedélyeket, a román állami vasúttól is megvan a jóváhagyás, azaz az összes szakhatósági engedélyünk megvan. Rövidesen benyújtjuk, immár másodjára az építkezési engedély igényléséhez is a szükséges iratcsomót a Bákó megyei tanácshoz” – osztotta meg.
Fotó: Gábos Albin
Hozzátette, az adományozóknak köszönhetően
„Nyolcadik éve, hogy küzdök ezért a célért, nem adom fel, amíg ez az álmom meg nem valósul” – hangsúlyozta a kezdeményező.
Az előzményekről
Hosszú huzavona után sikerült megszerezniük az építkezési engedélyt az ezeréves határnál lévő őrtorony újjáépítésére, a munkálatokat régészeti kutatás előzte meg, és időközben utat is kialakítottak a hegyoldalban, hogy autóval is megközelíthető legyen a helyszín. Tavaly azonban le kellett állítaniuk az előkészületeket, mert lejárt az építkezési engedély. Az új jóváhagyás kibocsátására várva az ötletgazda elkészítette a terveket a belső tér berendezésére is, amelyet korabeli katonai stílusban bútoroznának majd be a kétszintesre tervezett épületben.
Mint korábban is beszámoltunk róla, a Rákóczi-várat kőből építenék újjá, oly módon, hogy az első szinten egy kiállítóhelyiséget, a felső szinten pedig kávézót alakítanának ki sziklaterasszal. A gyimesbükki Rákóczi-várat egyébként Erdély nagy fejedelme, Bethlen Gábor építtette 1626 körül. Az őrtorony építményt a 18. század elején II. Rákóczi Ferenc megerősíttette, ekkor kapta mai nevét. A várhoz egykoron 134 lépcsőfok vezetett, azonban a vasútvonal építésekor egy részét lebontották, így mára 96 lépcsőfok maradt.
Orbán Viktor a hagyományoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében mondta el ünnepi beszédét március 15-én.
Szombati ülésén a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az SOS Románia párt elnöke, Diana Șoșoacă jelöltségét, viszont jóváhagyta a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion indulását az elnökválasztáson.
Közös felelősségünk határozottan szembeszállni a széthúzást és a bizalmatlanságot gerjesztő ideológiákkal – állapította meg a magyar nemzeti ünnep alkalmából megfogalmazott szombati üzenetében az ügyvivő államfő.
„Azt mondták, mi vagyunk a múlt, de a nagy víz túloldalán, túl az Óperencián, fordulat történt, és kiderült, mi vagyunk a jövő” – mondta Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében tartott ünnepi beszédében március 15-én.
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen, szombat délelőtt Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
Radikális fordulatot vesz az időjárás az elkövetkező napokban a meteorológusok szombati előrejelzése szerint. Ma még napközben kitart az enyhe tavaszias idő, vasárnapra virradóan viszont jön a változás.
A 18. század második felében erőszakkal megalakított székely határőrezredek tagjai tulajdonképpen a császárnak esküdtek hűséget. Ám amikor 1848-ban a bécsi udvar szembefordult a felelős magyar kormánnyal, nem sokat teketóriáztak: a haza mellé álltak.
A magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréseként járó legmagasabb magyar állami kitüntetést vehette át március 14-én, pénteken délután Budapesten Nemes Levente, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nyugdíjas színművésze, egykori igazgatója.
Crin Antonescu üzenetet küldött a magyar közösséghez március 15-ére kiemelve, hogy a szabadság és a közös értékek napja nemcsak a magyarok, hanem minden román számára fontos ünnep.
A nemzetközi koprodukcióban készült, de egyébként magyar gyártású Hunyadi-sorozat sokak tetszését elnyerte, de a meztelenkedős jelenetek miatt ellenérzéseket is kiváltott. Elemzés.
1 hozzászólás