A Rákóczi-vár maradványait szeretné megmenteni a teljes pusztulástól egy lelkes helybéli
Fotó: Gábos Albin
Folytatni szeretnék a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítását, amint sikerül másodjára is megkapni a beruházásra az építkezési engedélyt a Bákó megyei önkormányzattól. Deáky András, a munkálatok kezdeményezője nyolc éve küzd azért, hogy ez az álma megvalósulhasson.
2019. június 02., 18:112019. június 02., 18:11
2019. május 20., 20:142019. május 20., 20:14
„A jövő évi pünkösdi ünnepre mindenképpen el szeretnénk készülni a gyimesbükki Rákóczi-vár felújításával” – mondta Deáky András, a Gyimesbükkért Egyesület képviselője. Mint kifejtette, nem pénzhiány miatt akadtak el a kivitelezéssel, hanem mert időközben lejárt az építkezési engedély, amelyet a várrom és a terület tulajdonosának, azaz a gyimesbükki polgármesteri hivatalnak kellett volna időben meghosszabbíttatnia, azonban elmulasztották megtenni, ezért
„Jelenleg ott tartunk, hogy sikerült ismét beszerezni a műemlékvédelmi, környezetvédelmi, tűzoltósági engedélyeket, a román állami vasúttól is megvan a jóváhagyás, azaz az összes szakhatósági engedélyünk megvan. Rövidesen benyújtjuk, immár másodjára az építkezési engedély igényléséhez is a szükséges iratcsomót a Bákó megyei tanácshoz” – osztotta meg.
Fotó: Gábos Albin
Hozzátette, az adományozóknak köszönhetően
„Nyolcadik éve, hogy küzdök ezért a célért, nem adom fel, amíg ez az álmom meg nem valósul” – hangsúlyozta a kezdeményező.
Az előzményekről
Hosszú huzavona után sikerült megszerezniük az építkezési engedélyt az ezeréves határnál lévő őrtorony újjáépítésére, a munkálatokat régészeti kutatás előzte meg, és időközben utat is kialakítottak a hegyoldalban, hogy autóval is megközelíthető legyen a helyszín. Tavaly azonban le kellett állítaniuk az előkészületeket, mert lejárt az építkezési engedély. Az új jóváhagyás kibocsátására várva az ötletgazda elkészítette a terveket a belső tér berendezésére is, amelyet korabeli katonai stílusban bútoroznának majd be a kétszintesre tervezett épületben.
Mint korábban is beszámoltunk róla, a Rákóczi-várat kőből építenék újjá, oly módon, hogy az első szinten egy kiállítóhelyiséget, a felső szinten pedig kávézót alakítanának ki sziklaterasszal. A gyimesbükki Rákóczi-várat egyébként Erdély nagy fejedelme, Bethlen Gábor építtette 1626 körül. Az őrtorony építményt a 18. század elején II. Rákóczi Ferenc megerősíttette, ekkor kapta mai nevét. A várhoz egykoron 134 lépcsőfok vezetett, azonban a vasútvonal építésekor egy részét lebontották, így mára 96 lépcsőfok maradt.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat várja azoknak a székelyföldi családoknak a jelentkezését, akik gyerekeikkel a közelmúltban természeti csapásokkal sújtott székelyföldi települések valamelyikén laknak.
Közel 18 millió lejt utal ki a tartalékalapból a kormány sótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek – olvasható az RMDSZ közleményében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy el lehetett volna kerülni az áfaemelést, de ez az intézkedés a kormány hatáskörébe a tartozik.
1 hozzászólás