
Osztályteremben. Soha nem késő beülni az iskolapadba. Illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
Annak ellenére, hogy csökkentett látogatású oktatási forma Hargita megyében egyedüliként Szentegyházán működik, érdeklődés hiányában két éve nem indulhatott évfolyam. A felnőtteknek szóló líceumi osztály az érettségire készíti azokat, akik koruk miatt már kiestek a kötelező oktatásból.
2017. november 21., 12:402017. november 21., 12:40
Hargita megyében egyedüliként a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolában működik csökkentett látogatású tagozat felnőtteknek. A tanévszerkezet időtartamban megfelel a nappali oktatásénak, tehát szeptembertől júniusig tart, az óraszám ellenben jóval kevesebb: havonta egy hetet és napi öt órát tartanak – tudtuk meg Mircea Jimontól, az iskolaközpont aligazgatójától. A tanulók néhány előadáson, felkészítőn vesznek részt, ugyanakkor félévente öt tantárgyból felmérőt írnak. Ezért
Mivel a képzés kilencediktől a tizenharmadik osztály végéig tart, azoknak, akik korábban ennél több osztályt végeztek, például a kötelező tízet vagy a hároméves szakiskolát, csak a kimaradt éveket kell bepótolniuk – magyarázta az aligazgató.
Ezen a tagozaton minden alkalommal az elméleti középiskolák természettudományok képzésének megfelelő szakon tanulhattak a jelentkezők, majd a tanévzáró után a nappali tagozatosokkal együtt érettségizhettek. Jelenleg tizenegyen tanulnak a tizenegyedik és tizennégyen a tizenkettedik osztályban, noha ennél valamivel több jelentkező volt a pár évvel ezelőtti induláskor. Az érdeklődés hiánya oda vezetett, hogy már második éve nem indult új kilencedik osztály, és Mircea Jimon
annak ellenére, hogy szerinte lennének olyanok, akik elvégeznék a középiskolát, ha tudnának róla. „A helyzet az, hogy soknak kellene, de nem érdeklődnek, mi pedig nem juthatunk el mindenhová a megyében” – jegyezte meg. Minden évfolyamon Csík- és Gyergyószékről is vannak diákok, néhány éve még Háromszék Hargita megye felé eső részéből is átjártak. A mostaniak korban 18 és 46 év közöttiek, azonban nyolc éve
A közép- és időskorúak a magasabb fizetésért, illetve nyugdíjért, magasabb pozícióért vállalják be a továbbtanulást. A kitartóbbak és céltudatosabbak, ha nem is egyből, de két-három próbálkozásra az érettségi vizsgákat is leteszik, azonban sokuk „túl könnyen veszi”, megelégszik az abszolváló nélküli elismervénnyel, feltéve, ha időközben nem adja fel az iskolába járást. A tavalyi húsz végzős közül Mircea Jimon tudomása szerint egynek sem sikerült az érettségije.
A tanügyi törvényben szerepel ugyan a csökkentett látogatású tagozat mint oktatási forma abban az esetben, ha van rá igény, ami azt jelenti, hogy csak akkor indul évfolyam, ha legkevesebb tizenöten iratkoznak be kilencedikbe – ismertette Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője. „Ez a megyében egyedüli líceumi osztály felnőtteknek, lehetőség olyanoknak, akik képesek és akarnak tanulni, érettségizni. A baj az, hogy hiába tervezzük be az osztályt, ha nincs érdeklődés. Akkor is megszűnik, ha nem járnak órákra” – tette hozzá.
Elérhetőség
A Gábor Áron Szakközépiskola titkárságán (tel.: 0266–246897) május végén, illetve június elején érdeklődhetnek azok a 18 évet betöltött személyek, akik szeretnének leérettségizni.
Beazonosította a rendőrség a focihuligánokat, akik Etéd és Szentábrahám községekben, ugyanakkor Szentegyházán rongáltak székely zászlókat nagyjából egy hónapja a Kolozsvári U és az FK Csíkszereda mérkőzésének napján.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája Irodalom és közösség 2025–26-os programsorozatának részeként november 6-án, csütörtökön 18 órakor Borcsa János irodalomkritikus új kötetét mutatják be a kézdivásárhelyi Vigadó dísztermében.
A legfőbb ügyészség ügyészei és a rendőrség gazdasági bűnözés elleni osztályának nyomozói hétfő reggeltől hat Bihar megyei helyszínen, a Ioan és Viorel Micula testvérpár tulajdonában lévő European Food and Drinks Groupnál tartanak házkutatást.
Súlyos közúti balesetet rögzített egy térfigyelő kamera, sőt még az a rész is megvan, amikor a sofőr kiszáll az autóból és elszalad. Román sajtóinformációk szerint egy konstancai rendőr okozta a balesetet, ittasan.
A hegyimentő-szolgálatot riasztotta vasárnap egy túrázó, miután egy bajba jutott medvebocsot látott a Brassópojánán. A kölyök feje beszorult egy fémvödörbe.
Összesen 78 helyszínen tart házkutatást hétfőn a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Hatósági fellépést vár a bukaresti Elie Wiesel Holokausztkutató Intézet, miután a fasiszta legionárius mozgalom ismert költőjének versét énekelték el a múlt héten átadott román Nemzeti Székesegyházban.
Öt hónapja történt a parajdi bányakatasztrófa, amit példátlan környezeti krízis követett. Azonban mindmáig nem tudni pontosan, mekkora pusztítást végzett a sószennyezés a Kis-Küküllőben, és hogy helyreállhat-e korábbi állapotába a folyó élővilága.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Enyhén nőtt a munkanélküliség Székelyföldön az elmúlt hónapban, noha a három megye közül kettőben csökkent az állástalanok száma. Két megye ugyanakkor – jó és rossz értelemben véve – az országos élmezőnybe került a munkanélküliségi adataival.
szóljon hozzá!