Hirdetés
Hirdetés

Nemere – arra is tehetünk egy jó kis túrát

Számos hegyet ajánlhatnánk kirándulási célpontként, hiszen Székelyföld bővelkedik felhőket botlasztó magaslatokban. Most a Nagy-Nemerére esett a választásunk, amelynek titka megfejtéséhez csak akkor kerülhetünk közelebb, ha körbenézünk a csúcsáról.

Kocsis Károly

2025. augusztus 24., 08:512025. augusztus 24., 08:51

2025. augusztus 24., 10:382025. augusztus 24., 10:38

Kilátás észak felé. Valamikor ezek a hegyek is Székelyföldhöz tartoztak

Kilátás a Nagy-Nemeréről észak felé. Valamikor ezek a hegyek is Székelyföldhöz tartoztak

Fotó: Kocsis Károly

Számos hegyet ajánlhatnánk kirándulási célpontként, hiszen Székelyföld bővelkedik felhőket botlasztó magaslatokban. Most a Nagy-Nemerére esett a választásunk, amelynek titka megfejtéséhez csak akkor kerülhetünk közelebb, ha körbenézünk a csúcsáról.

Kocsis Károly

2025. augusztus 24., 08:512025. augusztus 24., 08:51

2025. augusztus 24., 10:382025. augusztus 24., 10:38

Kilátás észak felé. Valamikor ezek a hegyek is Székelyföldhöz tartoztak

Kilátás a Nagy-Nemeréről észak felé. Valamikor ezek a hegyek is Székelyföldhöz tartoztak

Fotó: Kocsis Károly

Bizony, már önmagában a neve is megfejthetetlennek tűnő rejtély! Mert a szakma magát hivatalosnak tekintő része „nyughatatlan” jelentésű szláv jövevénynek tartja ugyan, de

mi, székelyek jól tudjuk, hogy Hunor és Magor apját, Nimródot a nép ajkán Nemerének nevezték,

és ha ezen nyomon indulunk el, legalább négyezer évet bandukolhatunk vissza az időben.

Hirdetés

Az orosz pusztákon erőre kapó Crivăț is itt, a Kis-Nemre (1627 m) és a Mikes-csúcs (1559) közötti Szélkapun át tör be a Felső-háromszéki medencébe, és még az én gyerekkoromban is napokon át képes volt dideregtetni az embereket, ha egyszer felkelt.

Idézet
Legátalkodottabb azonban a Nemere szele, melly főleg a tavaszi napéjegyenkor Moldvából Háromszékbe olly gonoszul ront bé, hogy rakott szekereket feldönt, fákat tőből kifacsar, épületeket elbont, állatokat, embereket földre sújt, avagy télben hóba temet, megfagylal”

– olvasható egy 1848. évi kiadványban. Mostanság mintha lankadt volna az ereje, de a régebbi híradások szerint nem egyszer okozott halálba torkolló tragédiát. Ha pedig megúszták, a „Hideg a Nemere szele, forró a rózsám kebele” kezdetű népdalt énekelték.

Zászlók a Gyepáron

Zászlók a Gyepáron

Fotó: Székely Hírmondó-archív

„Ezen 1782-dik esztendő az híres Nemere-szelének (Nemere nevű havasról neveztetett Nap-Keleti szélnek) szörnyű fuvallásával köszönt bé, melly is ennek első napján olly kegyetlen hófuvataggal ordíta, hogy Kézdi-Vásárhely tájékain öt személyeket… ölt meg, mert reggel és dél feléig csendes tiszta idő lévén, semmi félelem nem tartóztatta meg az útra indulni igyekezőket. A következett éjtszakán egészen feltisztulván az idő, oly sanyarító hideggel virradott fel a második nap, hogy az némelly utasoknak füleiket, másoknak kezeiket, lábaikat és egyéb tagjaikat tsípte meg Három-Széknek tér tartománnyán; melyről az említett szél az havat tsaknem mind elseprette vala, s az Őszi Vetéseket a takaródzótól megfosztva tartá mái, ú. m. 7 dik napig.”
Magyar Hírmondó (1782)

A Keleti-Kárpátok vonulatának mintegy 35 km hosszan részét képező hegység a Bóbics és az Úz völgye között húzódik, ám a rajta vezető, piros sáv által jelezett főgerinc-ösvény délről észak felé tartva a Marha feje (1431) előtt nyugatra kanyarodik, a Gombás-bérc irányába, így onnantól már a piros pontot, illetve a Nagy-Sándortól (1640) a Szaláncfürdő (Slănic Moldova) felől „érkező” kék sávot követve juthatunk el a két névadó csúcsig, előbb a Kis- (1627), majd a mostani kirándulásunk célpontjáig, a Nagy-Nemeréig (1649).

Trianon-kereszt a Gyepáron

Trianon-kereszt a Gyepáron

Fotó: Kocsis Károly

A főgerincen gyalogolva

Addig, legalábbis ha a Bereck fölötti Mogyorós-tetőről (937) indulunk, egy ideig Mátyás király nyomdokain is haladhatunk, aki 1467-es moldvai hadjáratakor valahol itt, a Király útján kerülte meg a Stefan cel Mare vajda emberei által eltorlaszolt, bevágott Ojtozi-szorost. De a Meggyesorr tetején (988), a Majláth-ponkon (1046) és a Bakó-tetőn (1204) áthaladva érintjük az ikonikus Gyepárt (1303) is, ahol

a Trianon-emlékkeresztet, de főleg az öt évvel ezelőtt felállított, 12 méter magas zászlótartót előszeretettel rongálják a kelet felől érkező „turisták”.

Utunk begyepesedett lövészárkok, ütegállások mentén vezet, hiszen itt mindkét világégéskor heves harcok folytak. A gerincen kanyargózik át a Sózók ösvénye is, ahol egykor vakmerő székelyek csempészték a moldvai sót, miután nálunk a bécsi udvar állami monopóliummá tette az értékes ásványi anyaggal való gazdálkodást, és ötszörösére emelte az árát.

Lukács Szilveszter üzenete

Lukács Szilveszter üzenete

Fotó: Kocsis Károly

Volt, akit elkaptak a fináncok, egy Balog Józsi nevűt Kézdiszentkereszten lövetett főbe az osztrák katonai parancsnokság. A csempészekre vadászó határőrzők fészkéül szolgálhatott az Orbán Balázs által is említett, Hajdúk vára nevű építmény, amelynek nyomai még kivehetők a Bécsi (Bácsi)-bérc (1250) és a Gyepár közötti részen, és ahová

a népi képzelőerő szerint alagúton jártak ki-be az emberek.

Innen, ha a Sózók ösvényén teszünk egy kis kitérőt a Kis-Havas (1269), azaz kelet felé, a 2005-ben, 75 éves korában elhunyt juhász, Lukács Szilveszter síremlékébe botlunk, aki „itt őrizte nyáját, és nem idegenbe kereste a boldogságát.” Nem volt híres ember, de sírfeliratának üzenete annál többet mondó… Még egy kuriózum:

az első világháború idején a Kis-Havasra sodronnyal juttatták ki az utánpótlást Sósmezőről!
Kapaszkodás a Cigányka völgyéből

Kapaszkodás a Cigányka völgyéből

Fotó: Kocsis Károly

Aztán a Nagy-Vápa-tetőn (1328) és a Csengő-ponkon (1398) át lehet folytatni az utat a Nagy-Sándor felé, és itt nem a történelemkönyvekből ismert makedón királyra kell itt gondolni, hanem egy Sándor nevű székely gazdára, aki havasokat birtokolt. Igen, többet is, mert kissé északabbra a Kis-Sándor-tető (1579) következik. És egy percig se feledkezzünk meg arról, hogy tőlünk jobbra, vagyis Moldva irányába még mindig az „ezeréves” Magyarország rengetegjei őrzik a múltat, miután

az egykori országhatár jóval keletebbre, a Szalánc-, illetve a Halász-pataknál húzódott, és onnan folytatódott Sósmezőig.

Kézdivásárhelynek ma is vannak itt erdői a Kecskés és Zsíros nevű részen – ezek egyes román térképeken Cheșcheș és Jiroș néven szerepelnek, kénytelen-kelletlen elismerve az első névadók kilétét.

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Az „ezeréves” határt követve

Mindezt azok kedvéért említettük meg, akik gyalogszerrel szeretnék végig járni a Nemere fő gerincösvényét, és nem közömbösek a hely szelleme iránt. Mi viszont az idő rövidségére való tekintettel ezúttal terepjáróval vettük célba a Nagy-Nemerét, a Felső-Lemhényt az Úz völgyével a Veresvízen át összekötő erdei útról a Lóbérc pusztája után, a Cigányka-pataknál jobbra fordulva.

korábban írtuk

Báj-havas: barangolás a Barcaság szomszédságában
Báj-havas: barangolás a Barcaság szomszédságában

Itt van a közelben, könnyen megközelíthető, régen tiltott övezetnek számított, kevesen ismerik, és mesébe illő! Ezúttal a Báj-havast ajánljuk túracélpontként bármely hétvégére, gyalogosan, kerékpáron vagy négykerekűn kirándulók számára egyaránt.

Ez utóbbi mentén haladt az 1880-as évek végén megállapított és oszlopokkal, halmokkal kijelölt, egykori magyar-román határ is, amit, ha tovább követnénk, egyenesen a Kis-Nemere nyergébe (1437) jutnánk ki, ahol a 91-es és 92-es számú határoszlopok álltak (a 90-es, a Cigányka torkolatánál mára szintén eltűnt, onnan az egykori határ a Veresvíz-patak mentén húzódott az Úz folyóig). Ettől délre magaslik Kis- vagy Magyar-Nemere, ám terepjáróval csak a patak forrása közelében északkelet felé kikaptató ösvényen lehet haladni – így jutunk el Nagy- vagy Román-Nemerére.

A meredek kapaszkodó egy esztena mellett vezet el, amelynek tulajdonosából kikívánkozik kék-sárga-piros zászlóval jelölni, milyen földön járunk.
•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Ide – ösvények, fakitermelő utak hiányában – Orbán Balázs nem tudott kimászni, ma azonban a csúcs környéke gyephavas képét ölti magára. Letarolták.

A tetején is román zászló lobog, no meg egy ortodox fémkereszt rondít bele a tájba, kelet felé néhány magasra nőtt fenyő vonzza magára a fényképezőgép fókuszát.

A kilátás ettől függetlenül fenséges, de ennek tolmácsolását inkább a fotókra bízzuk. A sűrű áfonyáson át még tettünk egy rövid sétát a Nagy-Farok (1498) irányába, hogy a távoli Úz-völgyi víztározóra is vethessünk egy pillantást, egyben emlékezvén arra, hogy

a 17. század közepéig azok a hegyek is Székelyföld részét képezték.

A moldvai vajdák, kihasználva zűrzavaros erdélyi állapotokat, „spontán foglalással” fokozatosan jó pár havasra tették rá a kezüket, ezek egy részét „revendikálta” aztán II. József, a kalapos király.

A föld azé, aki... kitűzi a zászlót

A föld azé, aki... kitűzi a zászlót

Fotó: Kocsis Károly

Hazafele elvileg a Nagy-Sándor felé is vehettük volna az irányt, de ott egy szakasz nem biztonságos, ezúttal nem vállaltuk be. A monotonitást megtörve a Lóbérctől immáron a Lassú-ág mentén folytattuk az utat, és így az Esztelnek feletti Csángótelepen kötöttünk ki. A lemenő nap sugarai már alig szűrődtek át az erdő sűrűjén, amikor a Közbércen megkezdtük a leereszkedést, ezért önelégülten állapíthattuk meg: helyes döntés volt gombászással nem eltölteni az eleve szűkre szabott időt. Majd legközelebb.

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Amikor a barátaim szememre hányják, hogy miért nem gyalog, ilyen fotókat szoktam mutogatni

Amikor a barátaim szememre hányják, hogy miért nem gyalog, ilyen fotókat szoktam mutogatni

Fotó: Kocsis Károly

Nyereg, Kis-Nemere, Nagy-Sándor…

Nyereg, Kis-Nemere, Nagy-Sándor…

Fotó: Kocsis Károly

Moldva felé

Moldva felé

Fotó: Kocsis Károly

Távolban az Úz-völgyi víztározó

Távolban az Úz-völgyi víztározó

Fotó: Kocsis Károly

Ameddig a szem ellát, mind áfonya...

Ameddig a szem ellát, mind áfonya...

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Hogy tudjuk: ez itt a Román-Nemere

Hogy tudjuk: ez itt a Román-Nemere

Fotó: Kocsis Károly

Hazafele. Háttérben a Magyar-Nemere és a Nagy-Sándor

Hazafele. Háttérben a Magyar-Nemere és a Nagy-Sándor

Fotó: Kocsis Károly

Nyugat felé nézve vajon melyik a legtávolabbi gerincvonulat? Mi a Bodoki-hegységre tippeltünk...

Nyugat felé nézve vajon melyik a legtávolabbi gerincvonulat? Mi a Bodoki-hegységre tippeltünk...

Fotó: Kocsis Károly

A fakitermelés most is folyik

A fakitermelés most is folyik

Fotó: Kocsis Károly

A Csángótelep szürkületben

A Csángótelep szürkületben

Fotó: Kocsis Károly

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?

A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast

A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast
2026. június 11., csütörtök

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere

Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere
2026. június 11., csütörtök

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében

Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat

A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat
2026. június 11., csütörtök

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara

Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara
2026. június 11., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását – jelentette ki csütörtökön Ilie Bolojan.

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL
2026. június 11., csütörtök

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve

Elfogtak a hatóságok egy nemzetközi körözés alatt álló ukrán állampolgárt a Calafat-Vidin híd díjfizető állomásának közelében, aki több mint 300 ezer eurót rejtett el egy kisbuszban.

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve
2026. június 11., csütörtök

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében

Medve ólálkodott Marosszentgyörgyön, Hargita megyében pedig néhány órán belül több Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak.

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében
Hirdetés