
Jól tejelt a támogatási program. A Maros és Hargita megyei tejtermelők összesen közel 17 millió lejt támogatást kaptak hétfőn. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Megérkezett az arra jogosult tejtermelő gazdák számlájára az általuk márciusban igényelt támogatás. A legtöbb pénzt a székelyföldi megyékben élő gazdák hívták le az országos keretből: Maros megye végzett az élen e tekintetben, de kis különbséggel ott áll mögötte Hargita megye is. A direkt értékesítő tejtermelő gazdák számára jó hír, hogy megjelent a törvénymódosítás, ami számukra is lehetőséget ad a támogatásigénylésre.
2023. május 16., 18:082023. május 16., 18:08
Jóváhagyta a napokban a támogatások kifizetését a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA), és a tejtermelő gazdák által márciusban igényelt, az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági hatásainak a csökkentésére szánt állami támogatások meg is érkeztek az igénylők bankszámláira.
– közölte a Székelyhonnal kedden Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
A Hargita megyére vonatkozó részleteket illetően elmondta, 8 167 751 lejt kaptak támogatásként a megyében élő szarvasmarhatartók. Összesen 1381 gazda számára hagyták jóvá a juttatást, ők 22 680 tehén után kaptak állatonként 73 euró támogatást.
A legtöbb pénzt a Maros megyei tejtermelő gazdák hívták le a támogatási programban: 8,45 millió lejt kaptak mintegy 23 400 állat után.
Korábban már írtunk róla, hogy a támogatási feltételek miatt a tejtermelő gazdák egy része, azok, akik közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet, az úgynevezett direkt értékesítők nem igényelhették a részben nekik szánt juttatást. A parlament azonban nemrég elfogadott egy törvénytervezetet, amelyben már nem szerepel a direkt értékesítő gazdákat a programból kizáró követelmény, és az új jogszabály a napokban meg is jelent a Hivatalos Közlönyben.

Szarvasmarhánként 73 eurós támogatást kaphatnak azok a tejtermelő gazdák, akiknek az ukrajnai háború okozta válság miatt csökkent a jövedelmük. Az intézkedésről szerdai ülésén döntött a kormány – írja az Agerpres hírügynökség.
A törvény érvénybe is lépett, de amint azt Haschi András elmondta, ahhoz, hogy alkalmazni lehessen, szükség van az Európai Bizottság (EB) jóváhagyására. Ezt várhatóan néhány héten belül megkapja Románia, és akkor az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA)
A becslések szerint Hargita megyében ezt nagyjából ugyanannyi tejtermelő gazda várja, mint amennyien már megkapták a juttatást.
Az új jogszabály lehetőséget ad a támogatási keretből megmaradt összegek felhasználására a második igénylési szakaszban. Ez mintegy 22 millió eurót jelent, ugyanis a 43 millió eurós keretből 21 milliót utaltak ki támogatásként a jogosultak számára hétfőn. A juttatás értéke a második szakaszban is 73 euró lesz állatonként. Amint a szükséges EB-jóváhagyás megérkezése után az APIA hivatalosan is bejelenti a második támogatásigénylési szakasz indulását, az érintett gazdáknak 20 munkanapjuk lesz arra, hogy benyújtsák kérelmüket az intézményhez.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!