Jól tejelt a támogatási program. A Maros és Hargita megyei tejtermelők összesen közel 17 millió lejt támogatást kaptak hétfőn. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Megérkezett az arra jogosult tejtermelő gazdák számlájára az általuk márciusban igényelt támogatás. A legtöbb pénzt a székelyföldi megyékben élő gazdák hívták le az országos keretből: Maros megye végzett az élen e tekintetben, de kis különbséggel ott áll mögötte Hargita megye is. A direkt értékesítő tejtermelő gazdák számára jó hír, hogy megjelent a törvénymódosítás, ami számukra is lehetőséget ad a támogatásigénylésre.
2023. május 16., 18:082023. május 16., 18:08
Jóváhagyta a napokban a támogatások kifizetését a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA), és a tejtermelő gazdák által márciusban igényelt, az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági hatásainak a csökkentésére szánt állami támogatások meg is érkeztek az igénylők bankszámláira.
– közölte a Székelyhonnal kedden Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
A Hargita megyére vonatkozó részleteket illetően elmondta, 8 167 751 lejt kaptak támogatásként a megyében élő szarvasmarhatartók. Összesen 1381 gazda számára hagyták jóvá a juttatást, ők 22 680 tehén után kaptak állatonként 73 euró támogatást.
A legtöbb pénzt a Maros megyei tejtermelő gazdák hívták le a támogatási programban: 8,45 millió lejt kaptak mintegy 23 400 állat után.
Korábban már írtunk róla, hogy a támogatási feltételek miatt a tejtermelő gazdák egy része, azok, akik közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet, az úgynevezett direkt értékesítők nem igényelhették a részben nekik szánt juttatást. A parlament azonban nemrég elfogadott egy törvénytervezetet, amelyben már nem szerepel a direkt értékesítő gazdákat a programból kizáró követelmény, és az új jogszabály a napokban meg is jelent a Hivatalos Közlönyben.
Szarvasmarhánként 73 eurós támogatást kaphatnak azok a tejtermelő gazdák, akiknek az ukrajnai háború okozta válság miatt csökkent a jövedelmük. Az intézkedésről szerdai ülésén döntött a kormány – írja az Agerpres hírügynökség.
A törvény érvénybe is lépett, de amint azt Haschi András elmondta, ahhoz, hogy alkalmazni lehessen, szükség van az Európai Bizottság (EB) jóváhagyására. Ezt várhatóan néhány héten belül megkapja Románia, és akkor az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA)
A becslések szerint Hargita megyében ezt nagyjából ugyanannyi tejtermelő gazda várja, mint amennyien már megkapták a juttatást.
Az új jogszabály lehetőséget ad a támogatási keretből megmaradt összegek felhasználására a második igénylési szakaszban. Ez mintegy 22 millió eurót jelent, ugyanis a 43 millió eurós keretből 21 milliót utaltak ki támogatásként a jogosultak számára hétfőn. A juttatás értéke a második szakaszban is 73 euró lesz állatonként. Amint a szükséges EB-jóváhagyás megérkezése után az APIA hivatalosan is bejelenti a második támogatásigénylési szakasz indulását, az érintett gazdáknak 20 munkanapjuk lesz arra, hogy benyújtsák kérelmüket az intézményhez.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!