Jól tejelt a támogatási program. A Maros és Hargita megyei tejtermelők összesen közel 17 millió lejt támogatást kaptak hétfőn. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Megérkezett az arra jogosult tejtermelő gazdák számlájára az általuk márciusban igényelt támogatás. A legtöbb pénzt a székelyföldi megyékben élő gazdák hívták le az országos keretből: Maros megye végzett az élen e tekintetben, de kis különbséggel ott áll mögötte Hargita megye is. A direkt értékesítő tejtermelő gazdák számára jó hír, hogy megjelent a törvénymódosítás, ami számukra is lehetőséget ad a támogatásigénylésre.
2023. május 16., 18:082023. május 16., 18:08
Jóváhagyta a napokban a támogatások kifizetését a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA), és a tejtermelő gazdák által márciusban igényelt, az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági hatásainak a csökkentésére szánt állami támogatások meg is érkeztek az igénylők bankszámláira.
– közölte a Székelyhonnal kedden Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
A Hargita megyére vonatkozó részleteket illetően elmondta, 8 167 751 lejt kaptak támogatásként a megyében élő szarvasmarhatartók. Összesen 1381 gazda számára hagyták jóvá a juttatást, ők 22 680 tehén után kaptak állatonként 73 euró támogatást.
A legtöbb pénzt a Maros megyei tejtermelő gazdák hívták le a támogatási programban: 8,45 millió lejt kaptak mintegy 23 400 állat után.
Korábban már írtunk róla, hogy a támogatási feltételek miatt a tejtermelő gazdák egy része, azok, akik közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet, az úgynevezett direkt értékesítők nem igényelhették a részben nekik szánt juttatást. A parlament azonban nemrég elfogadott egy törvénytervezetet, amelyben már nem szerepel a direkt értékesítő gazdákat a programból kizáró követelmény, és az új jogszabály a napokban meg is jelent a Hivatalos Közlönyben.
Szarvasmarhánként 73 eurós támogatást kaphatnak azok a tejtermelő gazdák, akiknek az ukrajnai háború okozta válság miatt csökkent a jövedelmük. Az intézkedésről szerdai ülésén döntött a kormány – írja az Agerpres hírügynökség.
A törvény érvénybe is lépett, de amint azt Haschi András elmondta, ahhoz, hogy alkalmazni lehessen, szükség van az Európai Bizottság (EB) jóváhagyására. Ezt várhatóan néhány héten belül megkapja Románia, és akkor az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA)
A becslések szerint Hargita megyében ezt nagyjából ugyanannyi tejtermelő gazda várja, mint amennyien már megkapták a juttatást.
Az új jogszabály lehetőséget ad a támogatási keretből megmaradt összegek felhasználására a második igénylési szakaszban. Ez mintegy 22 millió eurót jelent, ugyanis a 43 millió eurós keretből 21 milliót utaltak ki támogatásként a jogosultak számára hétfőn. A juttatás értéke a második szakaszban is 73 euró lesz állatonként. Amint a szükséges EB-jóváhagyás megérkezése után az APIA hivatalosan is bejelenti a második támogatásigénylési szakasz indulását, az érintett gazdáknak 20 munkanapjuk lesz arra, hogy benyújtsák kérelmüket az intézményhez.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
szóljon hozzá!