
Idén elmarad a kiadós áfonyaszezon a Madarasi Hargitán. Archív
Fotó: Sándor Csilla
Meglehetősen kevés az erdei gyümölcs és a gomba a Madarasi Hargita Szentegyházához tartozó részén, így idén, a járványügyi helyzetet is figyelembe véve, csak a helyiek számára engedélyezi a begyűjtést a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE). Ennek betartását pedig szigorúan fogják ellenőrizni.
2020. augusztus 08., 18:412020. augusztus 08., 18:41
Valószínűleg a kedvezőtlen időjárás az oka – tartós fagyok, jégesők – annak, hogy idén nagyon kevés gomba, áfonya és málna termett a Madarasi Hargita Szentegyházához tartozó részén – vélekedett megkeresésünkre Lőrincz Csaba, az SZKE alelnöke.
A termény mennyiségét és a koronavírus terjedése miatt kialakult járványügyi helyzetet figyelembe véve döntött úgy az SZKE, hogy idén csak a helyiek számára engedélyezik a begyűjtést, nekik pedig nem kell jegyet váltani ehhez.
– fogalmazott. Mint mondta, a szabályozás betartása érdekében szúrópróbaszerű ellenőrzéseket fognak tartani a hegyen: akit első ízben érnek tetten illegális gyűjtögetés közben, az figyelmeztetésben részesül, másodjára viszont ezer lejes pénzbírságra számíthat a szervezettel jól együttműködő hatóságoktól. Bírságolásra egyébként az előző években is volt példa. Lőrincz Csaba hangsúlyozta,
Az SZKE döntését az is befolyásolta, hogy a kevés termény miatt a korábban szerződést kötő begyűjtő cégek sem jelentkeztek náluk. A napijegyek befizetésének elmaradása ugyanakkor mintegy 30 ezer lejes bevételkiesést jelent az egyesületnek. A hasonló károk mérséklése érdekében hosszú távon hűtőket és feldolgozó berendezéseket szeretne vásárolni a szervezet, hátha úgy értékesíthetik a csekély terményt is – közölte lapunkkal Lőrincz Csaba.
Vastag kőfalak, lőrések és gyilokjáró veszik körül Csíkkarcfalva község templomát, amely nemcsak az imádságra, hanem a védekezésre is készült.
A híres francia színésznőt súlyos betegség után, vasárnap érte a halál. 91 éves volt.
A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.
A karácsonyi ünnepkörhöz tartozik a Heródes által meggyilkoltatott fiúgyerekek, azaz „apró szentek” napja is, régen gazdag, mára kikopó szokásrenddel. Ilyenkor lehet büntetlenül megvesszőzni a lányokat, asszonyokat, de koránt sem nevelés céljával.
Az Apple TV-nél készült el, és futott be év végére 2025 egyik legjobb sorozata, a Pluribus. Vince Gilligan új folytatásos története egy meglehetősen egyedi apokalipszist tár a szemünk elé. Kritika.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték szombaton a câmpinai Vasile Lascăr Rendőrképző Iskola egyik alkalmazottját, akit egy diák ellen elkövetett nemi erőszak kísérletével gyanúsítanak.
A szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagyrészére, köztük a székelyföldi megyékre is.
Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.
Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.
szóljon hozzá!