Sokat kell dolgozni a papírokkal. Románia csak akkor hívhatja le a teljes összeget, ha betartja a szerződés feltételeit. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Románia 29,18 milliárd euró támogatásban részesül az európai uniós helyreállítási alapból, a támogatási csomag viszont konkrét időpontokat tartalmaz a reformok és fejlesztések elkezdésére vonatkozóan. Ezek betartásától függ, hogy lehívhatók-e a pénzalapok. Már idén tavaszig olyan intézkedéseket kell meghozni, amelyeknek sok területen lesz hatása. Az Európai Unió a gazdaság fellendítésére és a Covid-19-járvány utáni helyreállítás támogatására hozta létre ezt az alapot.
2022. február 16., 10:552022. február 16., 10:55
Románia a terv révén összesen 29,18 milliárd eurót kap, amelyből 14,2 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, 14,9 milliárd euró pedig hitel.
Az összeget az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt beruházásokra és reformokra fordítja a kormány. Vannak olyan célok, amelyeknél már körvonalazódnak a megoldások. Másoknál ezek a következő hetekben várhatók.
Az alábbiakban csak azokat az intézkedéseket ismertetjük, amelyeket március 31-ig kell teljesíteni.
1. A vízgazdálkodás terén meg kell jelenjen az Első csatlakozás a víz- és szennyvízhálózatra elnevezésű országos programra vonatkozó jogszabály. Ennek az a célja, hogy az alacsony jövedelmű családokat támogassák a víz- és szennyvízhálózatra csatlakozás költségeinek kifizetésével. Az alacsony jövedelmű háztartásokat a helyi hatóságok fogják azonosítani. A jogszabály megjelenése után a Környezetvédelmi Alap fogja a finanszírozást folyósítani, várhatóan ősztől.
2. Létre kell hozni a tömbházak és középületek integrált felújítását célzó országos támogatási rendszert. Ennek tervezetét már közvitára bocsátotta a fejlesztési minisztérium.
3. A magánvállalkozókat érinti az a célkitűzés, hogy a jogi személyek az adóhatósággal kizárólag online kommunikáljanak. A román kormány ezt már március elsejétől teljesíti. A munkaügyi ellenőrzések számának növekedése is várható, hiszen a munkaügyi hivatalok az adóhatósággal együttműködési egyezményt kell kössenek a be nem jelentett munkavégzés felderítésének céljából.
4. A turizmus területén 225 felújítandó helyszínt kell kiválasztani. A helyszínek turisztikai látványosságok (például kastélyok, erődítmények, kolostorok, hagyományos házak), amelyeket a 12 kulturális útvonalba sorolnak. A helyszíneket egy bizottság választja ki konzultációs folyamat után.
Fel kell térképezni továbbá a turisztikai desztinációmenedzsment-szervezetek lehetséges területeit is. Továbbá cselekvési tervnek kell készülnie a kulturális örökség használatára a romániai idegenforgalmi ágazat versenyképességének növelése érdekében.
5. A jelenleg munkanélküliként jegyzett háztartási alkalmazottakra is jogszabály kell megjelenjen. A cél az, hogy
Várhatóan ezek a személyek munkautalványokat fognak kapni.
6. Energiaügyben a megújulóenergia-termelési projektekben ajánlattételi eljárást kell közzétenni.
7. Digitális kompetenciák támogatása néven pályázati felhívást kell közzétenni a kis- és középvállalkozások számára. A képzésben többek között felhőalapú technológiákkal kapcsolatos készségeket és 4.0-ás ipari technológiákat kell ismertetni.
8. Új jogszabály kell megjelenjen a nyugdíjrendszer második pillérének fenntarthatósága érdekében.
9. Módosítani kell a közbeszerzési eljárások jogorvoslatára vonatkozó törvényt is. A cél ebben az esetben az, hogy
10. Ami az oktatást illeti: március 31-ig 750 iskolának támogatást kell folyósítani; ezt az iskolai lemorzsolódás elkerülése céljából utalják ki. Várhatóan meg kell jelenjen egy olyan oktatási rendelet is, amely az iskolák műszaki felszerelésére vonatkozó minimumkritériumokat tartalmazza. Erre azért lesz szükség, mert biztosítani akarják az oktatási tevekénységek műszaki minőségét akkor is, ha az oktatás virtuális környezetben zajlik.
Ahogy a felsorolásból láthattuk, ezek az intézkedések elsősorban jogszabályok megjelenésére vonatkoznak. A helyreállítási alap jellemzője, hogy az első időszakban (2022-ben) az alapokat kell lerakni ahhoz, hogy a fejlesztések elkezdődhessenek.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
szóljon hozzá!