A szirénák rendszeresen megszólalnak. Négyféle jelzést használnak
Fotó: Veres Nándor
Egy elektronikus katasztrófavédelmi sziréna beszerzését tervezi a csíkszeredai önkormányzat, amelynek előnye lenne, hogy hangosbemondón keresztül szóbeli üzenetet is lehetne továbbítani a lakosságnak katasztrófahelyzetekben, vagy akár katasztrófavédelmi gyakorlatok idején.
2018. január 26., 18:012018. január 26., 18:01
Jelenleg a városnak 22 légvédelmi szirénája van, ezekből minden hónap első szerdáján megszólaltatnak 13-at a rendszer működésének próbájaként.
– kezdte megkeresésünkre Roth László. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala polgárvédelmi felelősétől arról érdeklődtünk, hogy a katasztrófavédelmi próbák után miként látja, Csíkszeredában megfelelően működnek-e a katasztrófavédelmi szirénák.
„Az önkormányzatnak 22 légvédelmi szirénája van. Ezekből 13-at központosítottak, így távvezérléssel indíthatók a Gyermek sétányon található bunkerből, vagy a Hargita megyei tűzoltóság által, de akár Bukarestből is, mert a rendszer össze vannak kötve az országos hálózattal” – magyarázta Roth.
Hozzátette, a többi sziréna is működik, de csak a helyszínről kapcsolható be, és ahhoz plusz munkaerőre lenne szükség, hogy mindegyiket megszólaltassák. Az országos hálózatra kapcsolt központosított rendszerről pedig úgy vélte, hogy a lehető legfejlettebb, mert egy gombnyomással akár egy, de akár mind a 13 szirénát meg lehet szólaltatni.
Mint megtudtuk, többek között
Ezek mellett a csíkszeredai sörgyár is rendelkezik két szirénával, ezek azonban elektronikusak, egyik közülük szintén részese az országos rendszernek.
A városháza polgárvédelmi főfelügyelője ugyanakkor kiemelte, fontos, hogy az emberek ismerjék a szirénák jelzéseit. Mint magyarázta, négyféle jelzés van:
a légvédelmi riadó előrejelzése, amely háromszor egymás után 32 másodperces riadót fúj, köztük 12 másodperces szünetekkel
a légi riasztás 15-ször négy másodperces hangból áll, 4 másodperces szünetekkel
a katasztrófariadó 5-ször 16 másodperces hangból áll, 10 másodperces szünetekkel
a riadó végét egy két perces folyamatos szirénahang jelzi.
Légi riadóztatáskor ajánlatos fedezékbe vonulni, a katasztrófajelzés jelenthet például árvizet, földcsuszamlást, vagy akár vulkánkitörést is. Azt a polgárvédelmi felelős is elismeri, hogy
ezért úgy véli, sokkal előnyösebbek az elektronikus szirénák, mert üzeneteket is lehet segítségükkel bemondani.
A városháza munkatársától megtudtuk, attól függően, hogy milyen magasra vannak helyezve, a hagyományos szirénáknak 250–800 méteres hatósugaruk van. Ezzel szemben az elektronikus szirénák sokkal erősebbek, távolabb elhallatszik a hangjuk, akár négy kilométeres körzetben is hallhatók.
– mondta.
Hozzátette, abban bízik, hogy idén a csíkszeredai önkormányzat is be tud szerezni egy ilyen nyolc kürtből álló eszközt, ugyanis a költségvetés-tervezetben benne van.
„Ha sikerülne beszerezni és felszerelni a Majláth Gusztáv Károly térre, akkor négy kilométeres átmérőjű területen lenne képes figyelmeztetni katasztrófa esetén. „Volt rá példa, hogy a gyakorlat során valaki pánikrohamot kapott, amikor meghallotta a hangos búgást, ha üzenetet is megfogalmazhatnánk, akkor jelezhetnénk, hogy csak gyakorlatról van szó” – sorolta a további előnyöket Roth.
Jelenleg, amíg nem szerelnek fel elektronikus szirénákat, csak annyit tehetnek, hogy a sajtóban jelzik, mikor van gyakorlat.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!