A járóbeteg-szakrendelők felszereltségét bővítik a legtöbb kórházban az elnyert PNRR-finanszírozásból. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében két kórház, Maros megyében pedig három kap finanszírozást a járóbeteg-rendelők fejlesztésére az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) részeként. A pénzből javarészt modern orvosi eszközökkel szerelik fel a rendelőket, de épületfelújításokat is végeznek a kórházakban.
2023. január 17., 21:002023. január 17., 21:00
Összesen több mint 77 millió lejből fejlesztheti a járóbeteg-rendelőket az az öt Hargita és Maros megyei kórház, amely finanszírozást kap a beruházásokra az Országos Helyreállítási Terv részeként. A PNRR-programban országszerte 55 kórház kap pénzt fejlesztésekre, ezeket az elért pontszámok alapján listázza az egészségügyi szaktárca.
A csíkszeredai kórházban hétfői érdeklődésünkkor keddre ígértek tájékoztatást a beruházással kapcsolatban, kedden azonban a kért információk helyett azt közölték, hogy szerdán sajtótájékoztatót tartanak a témában.
A finanszírozásra jóváhagyott beruházások listáján a csíkszeredai kórház a harmadik helyen szerepel 93 ponttal, valamivel több mint 9 millió lejes finanszírozásra kapott jóváhagyást az egészségügyi intézmény, amely ehhez további 2,7 millió lejjel járul hozzá, így 11,8 millió lejből végezheti el a tervezett fejlesztéseket. A beruházási célkitűzésekben megjelenő információk szerint
A Székelyudvarhelyi Municípiumi Kórház 6 millió 560 ezer lejt kap a PNRR-programban, az egészségügyi intézmény a 9-ik helyen áll a beruházási listán, 89-es pontszámmal.
A beruházás többi része eszközbeszerzés, gyakorlatilag nincs olyan szakrendelő, amely nem kap új eszközt” – közölte megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház szóvivője.
Az érsebészeti rendelő az erek ultrahangos vizsgálatához szükséges Doppler-készüléket kap, a diabetológiai rendelő szemfenék-vizsgálót, EMG-készüléket vásárolnak a neurológia-szakrendelőbe, digitális mammográfot és elektrokautert (elektrosebészeti eszköz) a sebészeti szakrendelőbe, citoszkópot az urológia-szakrendelőbe, új vizsgáló egységet és audiométert az orr-fül-gégészeti szakrendelőbe, a máj vizsgálatához szükséges készüléket a gasztroenterológiai szakrendelőbe, de a kardiológia, a nőgyógyászati, a sportorvosi és a szemészeti szakrendelő műszerezettsége is új diagnosztikai eszközökkel bővül – részletezte a beruházást a teljesség igénye nélkül az egészségügyi intézmény szóvivője. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez
amelynek leginkább a betegek látják majd hasznát. A fejlesztés kivitelezési határideje 2024 novemberének végén jár le.
Maros megyében mindhárom kórház, amely fejlesztési finanszírozást kap, ugyanakkora összeget, 13,1 millió lejt igényelt a PNRR-programban. A finanszírozásra jóváhagyott beruházások listáján a Marosvásárhelyen megépülő George Emil Palade Kórház járóbeteg-rendelője áll a második helyen, 93 ponttal. Az intézmény a 13,1 millió lejes PNRR-finanszírozáshoz további 15,9 millió lejjel járul hozzá, így a fejlesztés összértéke meghaladja a 29 millió lejt.
– írta Facebook-bejegyzésében a beruházást kezdeményező felsőoktatási intézmény, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem rektora, Leonard Azamfirei.
A Maros Megyei Klinikai Kórház az Országos Helyreállítási Tervben elnyert 13,1 millió lejes finanszírozást saját forrásból 3,3 millió lejjel egészíti ki. A támogatást az integrált járóbeteg-ellátó rendszer felszerelésének a fejlesztésére igényelték.
A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház szintén 13,1 millió lejes PNRR-támogatásból végezhet korszerűsítéseket. Az egészségügyi intézmény közleménye szerint
A 14 szakterület közül 11 működik jelenleg a kórházban, a 3 új szakrendelő – szemészet, tüdőgyógyászat, onkológia – a PNRR-program keretében megvalósuló beruházás eredményeként lesz meg.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!