Hirdetés
Hirdetés

Mozgásban lesz a város, közeleg a tánc világnapja Csíkszeredában

Csíkszereda, program, Tánc Világnapja, tánc

Bordás Attila, Zaiba Anikó, Ferencz Evelin, Veress Albert és Borviz Attila beszélt a széles programkínálatról

Fotó: Borbély Fanni

A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.

Nagy Lilla

2025. április 17., 13:582025. április 17., 13:58

2025. április 17., 17:332025. április 17., 17:33

Előzetesen néhány mondat a tánc világnapjáról: a tánc világnapját április 29-én ünneplik. Az ünnepet 1982-ben az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) Nemzetközi Színházi Intézetének egy részlege, a Nemzetközi Táncbizottság hozta létre. Időpontját Jean-Georges Noverre francia táncos és balettművész születésnapjára rakták.

Hirdetés

És akkor meg is érkeztünk a mába, a tánc világnapjával való csíkszeredai tudnivalókat sajtótájékoztatón ismertették csütörtökön a szervezők – a BazeGlow Collective, a Csíki Játékszín és a Camp képviseletében.

Széles programkínálattal várják az érdeklődőket, a cél most is ugyanaz: közelebb hozni a táncot az emberekhez – testileg, lelkileg, közösségileg.

A szervezők szerint a tánc nem csupán művészet, hanem eszköz is: az önkifejezésé, az egészséges életmódé, az emberi kapcsolatoké. Az idei program úgy épül fel, hogy minden korosztály és érdeklődési kör megtalálja benne a saját ritmusát – legyen szó workshopról, színházi előadásról vagy épp egy köztéri táncra perdülésről.

Csíkszereda, program, Tánc Világnapja, tánc Galéria

A tánc világnapja köré font programot a BazeGlow Collective, a Csíki Játékszín, valamint a Camp szervezi

Fotó: Borbély Fanni

A jövő heti program néhány fénypontja

Az idei rendezvény egyik különlegessége, hogy nem vendégtársulat, hanem helyi fiatal táncosok lépnek színpadra Zaiba Anikó koreográfiájával. A Struggle for Connection című előadás egy látványos és érzelmekkel teli utazás lesz:

szavak helyett mozdulatokon keresztül beszél arról, hogy milyen nehéz, de mennyire vágyott is a kapcsolódás.

A darab nem egy konkrét történetet mesél el, inkább olyan közös emberi érzésekre és tapasztalatokra épít, mint az önmagunkkal vívott harc, a közösségbe illeszkedés kihívásai vagy az önelfogadás.

A jövő hétvége igazi mozgásfesztivált ígér: afro dance és ütőhangszeres workshop, musical tréning, örömtánc, hip-hop, kortárs partnering – mindenki kipróbálhatja magát, akár kezdőként is.

Az Afrikora zenekar koncertje és közös örömzenélése szombaton és vasárnap biztosan feldobja a hangulatot, miközben a zene és a mozgás közösségformáló erejét is megtapasztalhatjuk.

Csíkszereda, program, Tánc Világnapja, tánc Galéria

Zaiba Anikó szerint meglepően sok a Csíkszeredához kötődő táncos, a tánc világnapján pedig ők is kiemelt figyelmet kapnak majd a fotókiállítással

Fotó: Borbély Fanni

Április 29.: tánc az utcán, tánc a képeken

A rendezvénysorozat méltó zárása egy igazi kulturális ünnep:

szabadtéri fotókiállítás nyílik Fókusz/TáncVilágnap2025 címmel, amely a helyi táncosokat mutatja be Csíkszereda ikonikus helyszínein, művészi perspektívából.

A fotókat a Prisma Fotóklub tagjai készítették – ők azok, akik ezúttal nemcsak megörökítik, de újra is értelmezik a város köztereit a táncon keresztül.

És hogy ne maradjon minden „csak” képekben: a Színház téren táncbemutatók, közös mozgás a Hargita Néptáncszínházzal, sőt még egy kis Just Dance is várja a bátrakat – kicsit, nagyot, profikat, amatőröket.

A csíkszeredai rendezvénysorozat célja sosem pusztán a bemutatás. Sokkal inkább egy nyitott meghívás: mozdulj, kapcsolódj, érezz.

Ez a pár nap lehetőség arra, hogy felfedezzük, mit is adhat a tánc, egyénileg, közösségileg, vagy épp művészileg.

Ahogy a szervezők fogalmaztak: a tánc „belopja magát az emberek szívébe, szokásaiba”, és közben egy olyan kulturális teret teremt, ahol az ember testben és lélekben is otthon érezheti magát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 09., vasárnap

Román állampolgárok is megsérültek az isztambuli fegyveres támadásban

Megsérült két román állampolgár egy törökországi fegyveres támadásban, de egyikük sincs életveszélyben – jelentette be vasárnap a Facebook-oldalán a külügyminiszter.

Román állampolgárok is megsérültek az isztambuli fegyveres támadásban
Hirdetés
2025. november 09., vasárnap

Téves riasztás: ártatlan ember otthonát rohanták le a buzău-i rendőrök egy hamis segélyhívás miatt – videóval

Hamis 112-es segélyhívás keltett pánikot egy Buzău megyei településen: a bejelentő azt állította, hogy egy férfi puskával üldözi a feleségét. Miután a hatóságok nagy erőkkel kivonultak a helyszínre, kiderült, hogy valaki csak tréfát űzött velük.

Téves riasztás: ártatlan ember otthonát rohanták le a buzău-i rendőrök egy hamis segélyhívás miatt – videóval
2025. november 09., vasárnap

Szegénységi adatok: a lakosság egynegyede él nélkülözésben

Az Országos Statisztikai Intézet vasárnap közzétett adatai szerint 2024-ben körülbelül ötmillió személy, vagyis Románia lakosságának 26,5 százaléka élt anyagi és társadalmi deprivációban.

Szegénységi adatok: a lakosság egynegyede él nélkülözésben
2025. november 09., vasárnap

Indul a jelentkezés a Kőrösi Csoma Sándor programba

Hétfőtől lehet jelentkezni a Kőrösi Csoma Sándor program új felhívására – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára vasárnap a Facebook-oldalán.

Indul a jelentkezés a Kőrösi Csoma Sándor programba
Hirdetés
2025. november 09., vasárnap

Orbán Viktor: a Magyarországra vonatkozó szankciómentesség időhatár nélküli

Kezet fogtam az amerikai elnökkel, hogy a Magyarországra vonatkozó szankciómentesség időhatár nélküli – szögezte le Orbán Viktor miniszterelnök szombaton, a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott pénteki fehér házi találkozója után.

Orbán Viktor: a Magyarországra vonatkozó szankciómentesség időhatár nélküli
2025. november 08., szombat

Miniszterelnök-helyettes: a bírák és ügyészek különnyugdíja olyan, mint a Caritas piramisjáték

A Caritas piramisjátékhoz hasonlította szombaton Oana Gheorghiu a nem járulékalapú különnyugdíjakat.

Miniszterelnök-helyettes: a bírák és ügyészek különnyugdíja olyan, mint a Caritas piramisjáték
2025. november 08., szombat

Fekete péntek: több kiló arany és drága autók is gazdára találtak

Az eMAG 15. fekete pénteki árleszállítási akciója minden várakozást felülmúlt: több mint 986 millió lej értékű rendelést regisztráltak, ami 10 százalékkal meghaladja a tavalyi eredményt – tájékozatott szombaton a vállalat.

Fekete péntek: több kiló arany és drága autók is gazdára találtak
Hirdetés
2025. november 08., szombat

Enyhe telünk lesz? – megvannak a meteorológusok első becslései

Általánosságban enyhe télre számíthatunk Romániában, azonban lehetnek nagy havazások és fagyos időszakok is – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója.

Enyhe telünk lesz? – megvannak a meteorológusok első becslései
2025. november 08., szombat

Tizenháromszor előzött a folytonos vonalon, két évig nem vezethet a marosvásárhelyi motoros – videóval

Több mint két évre bevonták a jogosítványát, és 16 ezer lejre bírságolták a rendőrök azt a marosvásárhelyi motorbiciklist, aki egy Kolozs megyei országúton közlekedve tizenhárom alkalommal előzött szabálytalanul, átlépve a folytonos vonalat.

Tizenháromszor előzött a folytonos vonalon, két évig nem vezethet a marosvásárhelyi motoros  – videóval
2025. november 08., szombat

Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben

Idén októberben 4 692 612 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 198-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2775 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben
Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben
2025. november 08., szombat

Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben

Hirdetés