Megcsappant az utazási kedv, kevés az utas a nemzetközi vonatokon. Képünk illusztráció
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
A világjárvány kitörése óta drasztikusan visszaesett a Székelyföldről Magyarországra, illetve ellenkező irányba vonattal utazók száma. A korábbi két nemzetközi vasúti szerelvényből csak egyik közlekedik, és ez bőven fedezi az igényeket, mert alig van utas, aki így lépi át az országhatárokat.
2021. május 16., 09:272021. május 16., 09:27
A menetrendszerű autóbuszjáratokhoz hasonlóan, a nemzetközi vonatközlekedés is leállt Románia és Magyarország között a koronavírus-világjárvány tavalyi kitörésével.
Székelyföld és a magyar főváros közötti közvetlen kapcsolatot két napi vonatjárat, a Corona és a Hargita InterCity biztosította, reggeli és esti indulással, illetve érkezéssel. Közülük 105 nap szünet után, 2020. július 1-től a Corona indult el ismét Brassó irányába Nagyváradon, Kolozsváron, Csíkszeredán át.
Az üzemeltető MÁV-START akkor a járványhelyzet előtti állapothoz képest felújított fekvőhelyes és hálókocsit is csatolt a szerelvényhez, azt ígérve, hogy év végére kívül-belül megújult ülő-, fekvőhelyes, háló- és étkezőkocsiból álló szerelvény szolgálja az utazók kényelmét. A Hargita IC újraindítását a nyári szezon lejárta után tervezték – erre azonban már nem került sor.
Nemcsak a járvány és a korlátozások maradtak meg, az utasok sem tértek vissza, ezért a Hargita IC azóta sem közlekedik, immár több mint egy éve.
Fotó: Pinti Attila
Jelenleg három másodosztályú kocsival jár a Székelyföldről este induló, illetve a visszaúton reggel érkező Corona IC, és mint a MÁV kommunikációs igazgatóságának megkeresésünkre adott tájékoztatásából kiderül, ez bőven fedezi a szükségleteket. A romániai belföldi utasforgalomról, a Kolozsvárig, Nagyváradig utazókról a magyar üzemeltető ugyan nem rendelkezik adatokkal, de mint ismertették, nemzetközi viszonylatban ennél többre nincs szükség.
– közölte a Magyar Államvasutak kommunikációs illetékese. Hozzátette,
Brassó és Budapest között ugyanakkor Segesvár, illetve Nagyszeben irányába is biztosított a vonatközlekedés a Dacia és az Ister nemzetközi vonatokkal, amelyek a Bukarest-Budapest, illetve a Bukarest-Bécs útvonalat járják.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!