Az új névtáblák az elkövetkező hónapokban mindenütt megjelennek
Fotó: Veres Nándor
Városcímerrel ellátott, zöld-fehér színű, fényvisszaverő tulajdonságokkal rendelkezőkre cserélik a meglévő, jórészt kettévágott, egymás fölé helyezett utcanévtáblákat Csíkszeredában. A nyelvi sorrendet korábban bírósági ítélet határozta meg, azért is van szükség a változtatásra.
2022. december 08., 13:282022. december 08., 13:28
2022. december 08., 14:272022. december 08., 14:27
A csíkszeredai utcanévtáblák nyelvi sorrendjéről a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által indított per nyomán született jogerős bírósági döntés 2020-ban. A jelenleg parlamenti képviselőként ténykedő Dan Tanasă vezette szervezet azt kifogásolta, hogy a kétnyelvű táblákon a megnevezés magyar változata szerepelt elöl, utána a román.
A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) elérte, hogy a csíkszeredai utcanévtáblák nyelvi sorrendjét bírósági ítélettel megváltoztassák. A Bukaresti Törvényszék az általuk indított perben elfogadta a szervezet érveit, és a javukra döntött.
Miután a bíróság – amely egyébként törvényhozóként lépett fel, mivel ezt semmilyen jogszabály nem rögzíti – úgy határozott, hogy az utcanevek román változatait a magyar megnevezés fölött kell elhelyezni, a korábbi városvezetés utasítására a táblákat levették, kettévágták, és úgy helyezték vissza, hogy a román név legyen felül. Ezeket a kettévágott táblákat cserélik le a város egész területén, az újakat csütörtökön délelőtt a sajtó jelenlétében elsőként a Kossuth Lajos utca és a Temesvári sugárút kereszteződésénél szerelték fel.
Az alkalomból Korodi Attila polgármester elmondta, tudomásul vették a bírósági ítéletet, de a csere előtt megvárták, hogy a városnak legyen hivatalosan elfogadott címere, amely szintén szerepel a névtáblákon.
Fotó: Veres Nándor
Összesen 686 táblát kell kicserélni, ezért úgy döntöttek, hogy teljesen új vizuális formát adnak ezeknek, amitől sajátossá válnak.
Fontos újítás, hogy a legtöbb névtábla alatt az utcarészen található házszámsorokat is jelzi egy kisebb tábla, megkönnyítve a tájékozódást, ugyanakkor a táblák fényvisszaverő bevonatot kaptak, így sötétben is jobban láthatók.
Fotó: Veres Nándor
A városvezető ezt egy minőségi előrelépésnek értékelte, hozzátéve, az elkövetkező hónapokban a városi kertészet munkatársai az összes helyszínen felszerelik az utcatáblákat – a házszámsorokat jelzőkkel együtt 1330 darabról van szó, 65 ezer lejbe kerültek.
Bors Béla alpolgármester arról beszélt, hogy a városban sok helyen nincs lehetőség közterületen elhelyezni a táblákat, ezért, főként a kertvárosi övezetekben a lakók kerítéseire, vagy épületére kell felszerelni ezeket – ennek érdekében kérni fogják az ehhez szükséges írásbeli beleegyezéseket.
Fotó: Veres Nándor
Kérdésünkre Korodi Attila elmondta, a nemrég elfogadott utcanevek – így például a szécsenyi városrészben – szintén megjelennek majd az ott kihelyezendő táblákon.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
3 hozzászólás