Ha gyerekek is fogyasztják, akkor ne főzzük a gulyásba a csípős paprikát
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sokszor vannak kisebb-nagyobb viták, ha bográcsozni készül egy baráti társaság, hogy milyen sorrendbe kerüljenek a gulyás hozzávalói az üstbe, ezért Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa úgy döntött: rendet rak a fejekben. Hangsúlyozta, az ő tanácsait alkalmazva mindenki „megnyalja a tíz ujját” étkezés után.
2020. július 29., 10:562020. július 29., 10:56
Némi segítséggel akár egy gyerek is elkészítheti a bográcsgulyást, ezért is választják sokan az összeállítását, ha vendégeket várnak egy kerti partira – magyarázta Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. Az ételről érdemes tudni, hogy
ugyanakkor a kisebb adagok is rendszerint elfogynak a tányérról. Noha gáztűzhelyen is megfőzhetjük, az a legjobb, ha a kertben rakunk tüzet és a fölé akasztjuk fel az üstöt. Utóbbi esetben ugyanis nem egyenletesen fő a bogrács, ráadásul a fa füstje is átjárja azt, így csak fokozzuk az ízhatást.
Egy gyerek is könnyedén elkészítheti az ételt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Először is fontos tudni, hogy nem szén, hanem nyílt láng fölé kell felakasztani az üstöt. A kondérban először némi étolajat vagy disznózsírt kell felhevíteni, ebben pirítjuk meg ugyanis a házi császárszalonnát. Ha ez megtörtént, akkor dinszteljük meg benne a felaprózott vöröshagymát, majd adagolhatjuk a szintén feldarabolt paprikát és a fokhagymát is.
– így a séf.
Először a császárszalonnát pirítsuk meg
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mikor a korábban leírt hozzávalók megpirultak, akkor következhet a feldarabolt paradicsom, ami immár némi levet is enged. Csak ezután kell őrölt pikáns, esetleg édes paprikával ízesíteni, hiszen így már nem pirul meg a fűszer. Adagolunk ugyanakkor némi sót és borsot is, vigyázva: ezekből nem kell igazán sok, hiszen a gulyás igazi ízesítése a főzés vége felé történik. Persze érdemes tenni az ételbe némi babérlevelet is, majd hagyjuk, hogy főjenek ki az ízek. A kockákra vágott húst csak ezek után rakjuk az üstbe. A séf ezúttal a sertéslapocka részét választotta alapanyagként, de használhatunk csülköt, házi füstölt kolbászt vagy ezek kombinációját is. Ha a hús már a kondérban van, akkor tölthetünk rá annyi vizet és száraz vagy félszáraz fehérbort, hogy azt ellepje.
– tanácsolta Karácsony.
Még ínycsiklandóbb az étel, ha bort is adagolunk
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ha már félpuha a húsunk, akkor beletehetjük a feldarabolt zellert, sárgarépát és petrezselyemgyökeret. Ezeket egyenlő arányban érdemes adagolni, esetleg a sárgarépából lehet valamivel többet. Erre ismét öntsünk annyi vizet, hogy ellepje a hozzávalókat, majd forraljuk nagyjából fél órát, amikor a feldarabolt pityóka is belekerülhet a kondérba. Ekkor ismét vízre lesz szükségünk, annyira, hogy újból ellepje a hozzávalókat. A későbbiekben már a tűz dolga, hogy elkészüljön az ételünk.
„Ez egy villával fogyasztandó étel, így vigyázzuk, hogy ne legyen túl híg, de azért teljesen sűrű sem” – mondta a szakember. Mielőtt levennénk az üstöt a tűzről, ismét fűszerezhetünk sóval, borssal esetleg gulyáskrémmel is.
Az étel dúsításához használhatunk még csipetkét vagy nokedlit is, esetleg gombát is adhatunk hozzá. Persze ez már nem a nálunk hagyományosnak számító recept része. A csípős paprika is fontos hozzávaló, ám ha gyerekek is vannak a vendégek között, akkor jobb azt mellőzni. Ezzel ugyanis tálaláskor is előrukkolhatunk. Áztatott babbal is „megkínálhatjuk” a gulyást, amely az elején kell az üstbe kerüljön a zöldségekkel együtt. Ez esetben ugyanakkor vigyázzunk, mert többet kell főjön az étel és könnyen szétmállhat a burgonya. A megoldás egyszerűen az, hogy a pityókát mindig a gulyás elkészülte előtt fél órával tegyük az üstbe.
Díszíteni lehet némi friss bazsalikommal, ahogyan ezt a séf is megtette. Mellé savanyú uborkát érdemes tálalni. Lehetőleg azt a bort fogyasszuk kísérőként, amelyet a főzéshez is használtunk – jegyezte meg Karácsony József.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.
szóljon hozzá!