
Kettős plakettavatás volt Csíkszeredában.
Fotó: Borbély Fanni
A csíki térség első szanatóriumát létrehozó Hirsch Hugó sebész főorvos meghívására 92 évvel ezelőtt Csíkszeredába látogatott Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus. Ennek emlékére kettős plakettavató ünnepséget és emlékkonferenciát tartottak Csíkszeredában.
2024. december 12., 19:382024. december 12., 19:38
2024. december 12., 19:542024. december 12., 19:54
Kis ünnepséget szerveztek a két híres orvos tiszteletére Csíkszeredában: tulajdonképpen egy 92 évvel ezelőtti látogatás, kirándulás adta a csütörtöki esemény apropóját.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Hargita Megye Orvosi Kollégiuma, Csíkszereda önkormányzata, valamint a Mihály család közös ünnepségére gyűltek össze a csíkszeredai Venczel József és a Márton Áron utca találkozásánál az érintettek.
Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus Nobel-díjas kutató 92 évvel ezelőtti, 1932-es csíkszeredai látogatásának tiszteletére és a orvostudományi Nobel-díj 87 évvel ezelőtti (1937) átvételének, valamint csíki vendéglátóinak, Hirsch Hugó sebész főorvosnak, a vidék első szanatóriuma létrehozójának emléket állító, kettős plakettavató ünnepséget tartottak a Hirsch-ház mellett.
A csíkszeredai Hirsch-ház oldalán Szent-Györgyi Albert és Hirsch Hugó munkássága előtt tisztelegtek az egybegyűltek.
Fotó: Borbély Fanni
Elsőként Percze László konzul köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, ma a tudomány egyik legnagyobb alakjának becsüljük meg az életművét, óvjuk szellemi örökségét a plakettavatással. „Szent-Györgyi Albert kitartása és alkotói munkássága örök példakép ma is a felnövekvő generációk előtt” – fogalmazott. A diplomata kiemelte, Hirsch Hugó is Csíkszereda büszkesége, szanatóriumának bejárata nemcsak a tehetősek előtt állt nyitva, hanem otthonuk a kor értelmisége számára is fontos találkozási helyet jelentett.
Fotó: Borbély Fanni
„Szent-Györgyi Albert nyaranta szívesen kempingezett, és családjával, barátaival együtt szívesen keresett fel természeti látnivalókat. Székelyföldre adjunktusa, a csíkszeredai születésű Gözsi Béla javaslatára látogatott, 1932. július 2. és 30. között. A kirándulást a vendéglátó Hirsch Hugóval egyeztetve, jó előre pontosan megtervezték” – tekintett vissza a múltba Percze László.
Fotó: Borbély Fanni
Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja is köszöntötte az ünnepségen egybegyűlteket. Mint mondta, a mai napon arról a pillanatról emlékezünk meg, amikor Szent-Györgyi Albert Csíkszeredába látogatott, Hirsch Hugó meghívására. „Ez kicsivel több, mint tíz évvel az 1920-as Trianoni békediktátum után volt, ami bebizonyítja azt is, hogy a baráti kapcsolatok, a tudományos kapcsolatok, és a szellemi kapcsolatokat a határok átszabása után is ápolták” – fogalmazott a főkonzul.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kiemelte, rendkívüli erős orvos-generációk, egyének születtek, dolgoztak és dolgoznak, éltek és élnek Csíkszeredában, olyanok, akik méltó emléket állítanak mind Hirsch Hugó, mind pedig Szent-Györgyi Albert munkásságának.
A domborműveket Bara Barnabás szobrász készítette
Fotó: Borbély Fanni
A plakettek leleplezése után azok megáldása következett, majd a koszorúzás; a kis rendezvényen jelen voltak a Hirsch család leszármazottjai is. Ezt követően a városházán emlékkonferenciát szerveztek, ahol Daczó Katalin Vendégek Hirschéknél című előadását hallhatta a közönség, majd Nagy Péter Zoltán Szent-Györgyi Albert munkásságáról beszélt, végül Kraft Zsolt A csíkszeredai orvoslás múltja és jelene című előadásával zárták az eseménysorozatot.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
1 hozzászólás