Kettős plakettavatás volt Csíkszeredában.
Fotó: Borbély Fanni
A csíki térség első szanatóriumát létrehozó Hirsch Hugó sebész főorvos meghívására 92 évvel ezelőtt Csíkszeredába látogatott Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus. Ennek emlékére kettős plakettavató ünnepséget és emlékkonferenciát tartottak Csíkszeredában.
2024. december 12., 19:382024. december 12., 19:38
2024. december 12., 19:542024. december 12., 19:54
Kis ünnepséget szerveztek a két híres orvos tiszteletére Csíkszeredában: tulajdonképpen egy 92 évvel ezelőtti látogatás, kirándulás adta a csütörtöki esemény apropóját.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Hargita Megye Orvosi Kollégiuma, Csíkszereda önkormányzata, valamint a Mihály család közös ünnepségére gyűltek össze a csíkszeredai Venczel József és a Márton Áron utca találkozásánál az érintettek.
Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus Nobel-díjas kutató 92 évvel ezelőtti, 1932-es csíkszeredai látogatásának tiszteletére és a orvostudományi Nobel-díj 87 évvel ezelőtti (1937) átvételének, valamint csíki vendéglátóinak, Hirsch Hugó sebész főorvosnak, a vidék első szanatóriuma létrehozójának emléket állító, kettős plakettavató ünnepséget tartottak a Hirsch-ház mellett.
A csíkszeredai Hirsch-ház oldalán Szent-Györgyi Albert és Hirsch Hugó munkássága előtt tisztelegtek az egybegyűltek.
Fotó: Borbély Fanni
Elsőként Percze László konzul köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, ma a tudomány egyik legnagyobb alakjának becsüljük meg az életművét, óvjuk szellemi örökségét a plakettavatással. „Szent-Györgyi Albert kitartása és alkotói munkássága örök példakép ma is a felnövekvő generációk előtt” – fogalmazott. A diplomata kiemelte, Hirsch Hugó is Csíkszereda büszkesége, szanatóriumának bejárata nemcsak a tehetősek előtt állt nyitva, hanem otthonuk a kor értelmisége számára is fontos találkozási helyet jelentett.
Fotó: Borbély Fanni
„Szent-Györgyi Albert nyaranta szívesen kempingezett, és családjával, barátaival együtt szívesen keresett fel természeti látnivalókat. Székelyföldre adjunktusa, a csíkszeredai születésű Gözsi Béla javaslatára látogatott, 1932. július 2. és 30. között. A kirándulást a vendéglátó Hirsch Hugóval egyeztetve, jó előre pontosan megtervezték” – tekintett vissza a múltba Percze László.
Fotó: Borbély Fanni
Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja is köszöntötte az ünnepségen egybegyűlteket. Mint mondta, a mai napon arról a pillanatról emlékezünk meg, amikor Szent-Györgyi Albert Csíkszeredába látogatott, Hirsch Hugó meghívására. „Ez kicsivel több, mint tíz évvel az 1920-as Trianoni békediktátum után volt, ami bebizonyítja azt is, hogy a baráti kapcsolatok, a tudományos kapcsolatok, és a szellemi kapcsolatokat a határok átszabása után is ápolták” – fogalmazott a főkonzul.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kiemelte, rendkívüli erős orvos-generációk, egyének születtek, dolgoztak és dolgoznak, éltek és élnek Csíkszeredában, olyanok, akik méltó emléket állítanak mind Hirsch Hugó, mind pedig Szent-Györgyi Albert munkásságának.
A domborműveket Bara Barnabás szobrász készítette
Fotó: Borbély Fanni
A plakettek leleplezése után azok megáldása következett, majd a koszorúzás; a kis rendezvényen jelen voltak a Hirsch család leszármazottjai is. Ezt követően a városházán emlékkonferenciát szerveztek, ahol Daczó Katalin Vendégek Hirschéknél című előadását hallhatta a közönség, majd Nagy Péter Zoltán Szent-Györgyi Albert munkásságáról beszélt, végül Kraft Zsolt A csíkszeredai orvoslás múltja és jelene című előadásával zárták az eseménysorozatot.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
1 hozzászólás