
Kettős plakettavatás volt Csíkszeredában.
Fotó: Borbély Fanni
A csíki térség első szanatóriumát létrehozó Hirsch Hugó sebész főorvos meghívására 92 évvel ezelőtt Csíkszeredába látogatott Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus. Ennek emlékére kettős plakettavató ünnepséget és emlékkonferenciát tartottak Csíkszeredában.
2024. december 12., 19:382024. december 12., 19:38
2024. december 12., 19:542024. december 12., 19:54
Kis ünnepséget szerveztek a két híres orvos tiszteletére Csíkszeredában: tulajdonképpen egy 92 évvel ezelőtti látogatás, kirándulás adta a csütörtöki esemény apropóját.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Hargita Megye Orvosi Kollégiuma, Csíkszereda önkormányzata, valamint a Mihály család közös ünnepségére gyűltek össze a csíkszeredai Venczel József és a Márton Áron utca találkozásánál az érintettek.
Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus Nobel-díjas kutató 92 évvel ezelőtti, 1932-es csíkszeredai látogatásának tiszteletére és a orvostudományi Nobel-díj 87 évvel ezelőtti (1937) átvételének, valamint csíki vendéglátóinak, Hirsch Hugó sebész főorvosnak, a vidék első szanatóriuma létrehozójának emléket állító, kettős plakettavató ünnepséget tartottak a Hirsch-ház mellett.
A csíkszeredai Hirsch-ház oldalán Szent-Györgyi Albert és Hirsch Hugó munkássága előtt tisztelegtek az egybegyűltek.
Fotó: Borbély Fanni
Elsőként Percze László konzul köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, ma a tudomány egyik legnagyobb alakjának becsüljük meg az életművét, óvjuk szellemi örökségét a plakettavatással. „Szent-Györgyi Albert kitartása és alkotói munkássága örök példakép ma is a felnövekvő generációk előtt” – fogalmazott. A diplomata kiemelte, Hirsch Hugó is Csíkszereda büszkesége, szanatóriumának bejárata nemcsak a tehetősek előtt állt nyitva, hanem otthonuk a kor értelmisége számára is fontos találkozási helyet jelentett.
Fotó: Borbély Fanni
„Szent-Györgyi Albert nyaranta szívesen kempingezett, és családjával, barátaival együtt szívesen keresett fel természeti látnivalókat. Székelyföldre adjunktusa, a csíkszeredai születésű Gözsi Béla javaslatára látogatott, 1932. július 2. és 30. között. A kirándulást a vendéglátó Hirsch Hugóval egyeztetve, jó előre pontosan megtervezték” – tekintett vissza a múltba Percze László.
Fotó: Borbély Fanni
Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja is köszöntötte az ünnepségen egybegyűlteket. Mint mondta, a mai napon arról a pillanatról emlékezünk meg, amikor Szent-Györgyi Albert Csíkszeredába látogatott, Hirsch Hugó meghívására. „Ez kicsivel több, mint tíz évvel az 1920-as Trianoni békediktátum után volt, ami bebizonyítja azt is, hogy a baráti kapcsolatok, a tudományos kapcsolatok, és a szellemi kapcsolatokat a határok átszabása után is ápolták” – fogalmazott a főkonzul.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kiemelte, rendkívüli erős orvos-generációk, egyének születtek, dolgoztak és dolgoznak, éltek és élnek Csíkszeredában, olyanok, akik méltó emléket állítanak mind Hirsch Hugó, mind pedig Szent-Györgyi Albert munkásságának.
A domborműveket Bara Barnabás szobrász készítette
Fotó: Borbély Fanni
A plakettek leleplezése után azok megáldása következett, majd a koszorúzás; a kis rendezvényen jelen voltak a Hirsch család leszármazottjai is. Ezt követően a városházán emlékkonferenciát szerveztek, ahol Daczó Katalin Vendégek Hirschéknél című előadását hallhatta a közönség, majd Nagy Péter Zoltán Szent-Györgyi Albert munkásságáról beszélt, végül Kraft Zsolt A csíkszeredai orvoslás múltja és jelene című előadásával zárták az eseménysorozatot.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
1 hozzászólás