Elakadnak a problémás medvék ártalmatlanítására vonatkozó kérések is
Fotó: Beliczay László
Már a veszélyes medvék kilövésére sem kapnak engedélyt a vadásztársaságok, ugyanis a kormányválság miatt nem állít ki ilyen jellegű jóváhagyásokat a tárcavezető nélkül maradt környezetvédelmi minisztérium. A zetelaki vádásztársaság vezetője szerint – aki számos közbirtokosság nevében pert indított a szaktárca ellen – tovább romlott a helyzet a medvék okozta problémák esetében.
2019. október 22., 12:002019. október 22., 12:00
2019. október 22., 17:152019. október 22., 17:15
„Életveszélyes helyzetbe sodorták a lakosságot”, ugyanis a tárcavezető nélkül maradt környezetvédelmi minisztérium már a veszélyes medvék ártalmatlanítására sem ad jóváhagyást: nincs aki aláírja az engedélyt – hívta fel a figyelmet Benke József, a Zeteleka és Társai Vadásztársaság igazgatója.
– fogalmazott a fővadász. Szerinte az új környezetvédelmi miniszter hivatalba lépéséig át kellett volna ruházni a sürgősségi kilövések jóváhagyására vonatkozó feladatkört egy környezetvédelmi államtitkárra, ám ez nem történt meg. Így hiába fogadott el a minisztérium júliusban egy országos beavatkozási kvótát, amely rendkívüli esetekben lehetőséget ad összesen 140 veszélyes medve ártalmatlanítására, Benke József szerint most semmilyen esetben nem lehet medvére lőni.
Kérdés számára az is, hogy ebben a helyzetben mit tud tenni például a Kóródszentmártonhoz tartozó Vámosudvarhelyen illetékes vadásztársaság, ahol tíz napja egy 62 éves horgásszal végzett egy kétbocsos medve.
Küküllő partján horgászó személlyel végzett egy kétbocsos anyamedve a Kóródszentmártonhoz tartozó Vámosudvarhelyen. Az eset szombaton a késő esti órákban történt. Maros megyében idén ez az első alkalom, hogy embert ölt a medve.
– utalt a témába vágó egyik legutóbbi hírre a szakember. A probléma nagyon kiterjedtté vált, nem lehet már az erdőben tartózkodni, kirándulni, mert veszélyes, de
Benke József szerint azonban ezt nem csak az ember szenvedi meg, a medvepopulációnak sem tesz jót, hogy túlszaporodott az állomány. Tavaly országszerte 40 példányt ütöttek el autók, idén állítólag már 70-nél is többet, tavaly nem történt halálos medvetámadás, idén viszont már négy embert öltek meg medvék, a feljegyzett károk pedig megnégyszereződtek az utóbbi években: 2016 óta a korábban mért 200 ezer eurós éves értékről 600 ezer euró fölé nőttek – sorolta a nyugtalanító adatokat a fővadász.
Távoli a megoldás. A riasztáson kívül nem sok mindent tehetnek a hatóságok a problémás medvék ellen
Fotó: Pinti Attila
Egyébként a Zetelaki Területtulajdonosi Társulás – amelynek ugyancsak Benke József az elnöke – 44 udvarhelyszéki közbirtokosság képviseletében beperelte a környezetvédelmi minisztériumot a vadgazdálkodási szabályozások alkalmazásának elmulasztása miatt.
Új csapásra terelte a medveproblémák megoldásának ügyét a 44 udvarhelyszéki közbirtokosságot tömörítő Zetelaki Területtulajdonosi Társulás: beperelték a környezetvédelmi minisztériumot a vadgazdálkodási szabályozások alkalmazásának elmulasztása miatt.
Egy halasztást követően pénteken zajlott az ügy első érdembeli tárgyalása a Marosvásárhelyi Táblabíróságon. Ezen a felperes ügyvédje a tavaly érvénybe lépett, medvepopulációra vonatkozó akcióterv részét képező szaktanulmányt kérte számon a minisztériumon. Tulajdonképpen így próbálják kikényszeríteni a szaktárcától azt, hogy írásban közöljék: nem készült el a tanulmány, amelyre egyébként 110 ezer eurót különítettek el – magyarázta Benke József.
Követelésünkre 30 napon belül kell írásos választ kapniuk. A perben őket képviselő ügyvéd szerint
A fővadász kérdésünkre elmondta, nem tartja elképzelhetőnek, hogy peren kívül rendeződjön az egyre csak fokozódó vadgazdálkodási probléma.
A mihamarabbi megoldás szükségességét jól jelzi az is, hogy péntek óta csak Hargita megyében több esetben figyelmeztették a lakosságot medve jelenlétére. Pénteken este Gyimesfelsőlokon, ugyanaznap éjjel pedig Parajdon láttak medvét, szombaton éjjel egy zeteváraljai gyümölcsösbe ment be egy példány, vasárnap este a Siménfalva községi Tarcsafalván egy udvarban okozott károkat egy medve, hétfőn pedig Tusnádfürdőn.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
szóljon hozzá!