Fotó: Dávid Anna Júlia
Murányi Sándor Olivér székelyudvarhelyi író, a helyi irodalmi estek szervezőjének nemrégen megjelent könyvét mutatták be csütörtökön este a székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban. A medvékről, a kötetről, a történetek keletkezési körülményeiről Margócsy István, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, a 2000 című újraindítandó folyóirat egyik alapító szerkesztője faggatta a szerzőt.
2017. október 01., 18:152017. október 01., 18:15
Az esemény egy perc néma csenddel kezdődött a nemrég elhunyt Tarján Tamás József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, egyetemi tanár, színikritikus, dramaturg tiszteletére. Majd Murányi kérésére Margócsy beszélt a közönségnek az általa is szerkesztett 2000 című lapról, ismertetve felépítését, történetét. Elmondta, hogy a szerkesztők saját ízlésük szerint engedik publikálni a szövegeket, ezért tartják úgy, hogy nagyon nehezen lehet bekerülni, s emiatt volt már sértődés Esterházy Péter, Nádas Péter és Krasznahorkai László részéről is. Visszakanyarodva az est eredeti céljához, Murányi kötetének bemutatásához
Margócsy a medvenézés gesztusát emelte ki a könyv fő cselekményszálaként, erről faggatta a szerzőt, aki megjegyezte:
Fotó: Dávid Anna Júlia
Ugyanakkor kifejtette, hogy válása miatti tehetetlenségében ment ki az erdőbe, ahol „a medvék lettek a papjaim, orvosaim, pszichológusaim egy személyben”. Az is kiderült, hogy a medvenézés hozta vissza őt a jelenbe, ezért használja a jelenidőt a múlt elbeszélésére is. Murányi egyébként fontosnak tartotta kihangsúlyozni:
A kötetbe foglalt harminc írást kilencven közül válogatta ki, ami pedig nem került be, azt végleg törölte is a számítógépéről – vallotta be a szerző. Így a könyv három részre tagolódik:
Fotó: Dávid Anna Júlia
Arra a kérdésre, hogy miért nem lett regény a történetekből, azt válaszolta, egy regény megírásához tíz év kell, ennyit pedig nem akart várni. A kritikusok szerint egyértelműen medvés történetei a legerősebbek, ezt Murányi azzal is magyarázta, hogy immár hét éve szemléki őket. A beszélgetés kitért a Fráter Györgyről szóló történetre is, ami Margócsy szerint külön regényt is megérdemelt volna. Eszerint ugyanis Murányi középiskolásként a gyulafehérvári kántoriskolában kezében tartotta Fráter György sérült koponyáját. Visszaemlékezett, hogy éppen akkor újították fel a székesegyházat, és nem sokkal később temették újra a 16. században meggyilkolt bíboros maradványait.
Murányi mostanság a vízzel barátkozik, árulta el: Budapesten éjszakánként csónakkal a Dunára jár tapasztalatot gyűjteni.
– magyarázta.
Az irodalmi estek folytatásáról az azoknak mintegy tíz évig otthont adó G. Café megszűnése miatt egyelőre nem sokat lehet tudni, az viszont már bizonyos, hogy a következő hónapban Kun Árpád lesz Murányi Sándor Olivér beszélgetőtársa Székelyudvarhelyen.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!