Megoszlott a vizsgázók véleménye a tételek nehézségéről. Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
A második napjához érkezett kedden az érettségi vizsga, a diákok a profiljuknak megfelelő kötelező tantárgyból írták a vizsgadolgozatukat. A reál szakosok matematikából, a humán szakosok történelemből vizsgáztak. A vélemények, ami a nehézséget illeti, megoszlanak.
2021. június 29., 19:212021. június 29., 19:21
2021. június 29., 19:242021. június 29., 19:24
Maros megye 19 érettségi központjában a keddi vizsgákra feliratkozott 3155 diák közül 3041 jelent meg. A tanfelügyelőség közleménye szerint
Hargita megyében, ahol 22 vizsgaközpont működik, a keddi napra 1974-en iratkoztak fel, de közülük 73-an hiányoztak, tudtuk meg Sipos István szakfelügyelőtől, aki a Székelyhonnak azt is elmondta, hogy szorosan tartották a kapcsolatot valamennyi központtal, és sehol nem történt semmi rendkívüli.
A humán szakos tanulóknak történelemből három tételt kellett megoldaniuk a rendelkezésükre álló három óra alatt. Az első tétel Románia 1848-as múltjára vonatkozott, a Jászvásáron kirobbant forradalmat és az ahhoz kötődő eseményeket kellett értékelni. A második az 1948 körüli viszonyokra, míg a harmadik tétel a középkorra vonatkozott, Románia 14. és 15. századi szerepét taglalta a nemzetközi események tükrében. A Bolyai Farkas Gimnázium kapuján kijövő diákoknak megoszlott a véleménye, egyesek nem tartották nehéznek, mások viszont úgy fogalmaztak, hogy nagyon nehéz volt.
A reál szakos diákok matematikából érettségiztek. A matematika-informatika, a természettudomány, a technológia és a pedagógia szakos vizsgázók azonban más-más tételeket kaptak. Amint Mátéfi István, a Bolyai igazgatója a Székelyhonnak elmondta,
Mindhárom tantárgyból a tételek egyenként 30 pontot érnek, 10 pontot pedig hivatalból kapnak a dolgozatukra a diákok.
Szerdán a szaknak megfelelő választható tantárgyból mérik fel tudásukat az érettségizők. Választhatnak a földrajz, logika, lélektan, közgazdaságtan, szociológia, filozófia, kémia, biológia, fizika és informatika között.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!