Az erdei úton elkezdett munkálatok folytatását más cégre bíznák
Fotó: Veres Nándor
Több csíki községben sem haladnak azok a munkálatok, amelyek elvégzésére egy csíkszentléleki cég kapott megbízást. Van olyan község, ahol már nem hosszabbítanak szerződést, de máshol sem bizakodók a polgármesterek. A vállalkozás vezetője szerint az építőipari anyagárak emelkedése, illetve törvényes feltételek hiánya a legfőbb akadály.
2022. szeptember 06., 21:572022. szeptember 06., 21:57
A helyzetre Péter Dávid, Csíkmadaras polgármestere hívta fel a figyelmünket, mint ismertette, két fontos beruházásra írt alá kivitelezési szerződést 2019-ben, illetve 2020-ban a helyi önkormányzat és egy csíkszentléleki útépítő vállalkozás, amely megnyerte a közbeszerzési eljárásokat. Ezek közül az egyik a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése 10 millió lej értékben, amelyre a Vidéki Beruházások Ügynöksége (AFIR) biztosított támogatást az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében, ebből a község önrésze 2 millió lej. Ez a beruházás 7,5 kilométeres útszakasz aszfaltozását, valamint az út menti vízelvezető árkok, támfalak felújítását és kiépítését jelentette volna, két év alatt. Jött viszont a világjárvány, illetve drasztikusan emelkedtek az építőanyagok árai, a cég pedig nem tudta tartani a határidőt – tudtuk meg.
– vázolta az elöljáró. Ez azonban nem történt meg, ezért a helyi tanács úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg újra a kivitelezési szerződést az építővel, mivel az elmúlt három év alatt a munkálatok mindössze 30 százalékát végezte el. A polgármester szerint a döntést az építő nem fogadta el maradéktalanul, ügyvédhez fordult,
Bonyolítja a helyzetet, hogy a beruházás tervezője és a műszaki ellenőr is felmondott. Az önkormányzat most az elvégzett munka mennyiségének és minőségének felmérésére készül szakemberek bevonásával, ennek alapján tudják a számlákat kiegyenlíteni és a szerződéses viszonyt lezárni – ismertette a polgármester.
Fotó: Veres Nándor
„Két hete sikerült egy újabb évvel meghosszabbítanunk a finanszírozási szerződés érvényességét, így abban bízunk, hogy ősszel előkészítjük a közbeszerzéshez szükséges dokumentációt, a tél folyamán lebonyolítjuk a közbeszerzést, hogy tavasztól nekiláthasson egy új vállalkozó a munkálatoknak. Az építőanyagok árának megnövekedése jelentős nehézséget jelenthet, de bízunk benne, hogy az idén májusban megjelent 64. számú sürgősségi kormányrendelet lehetővé teszi az értékek kiigazítását” – magyarázta.
A kivitelező egy másik beruházással is jelentős késésben van, ez Madaras még aszfaltozatlan utcái 90 százalékának korszerűsítését jelenti, alap infrastruktúra kiépítését, védőcsövek földbe helyezését a villamos- és kommunikációs, valamint közvilágítási hálózat számára, vízelvezető árkok, szegélyek, támfalak kiépítését, és aszfaltozást. „44 utcáról van szó, melyek nem fértek bele az előző, 4 évvel ezelőtt befejezett beruházásba, melynek során a főbb útvonalakra aszfaltréteg került” – tájékoztatott Péter Dávid, hozzátéve, három év után ez a beruházás alig 18 százalékban készült el. Mint megtudtuk, a júliusi tanácsülésre meghívták az építő cég képviselőjét is, akkor azt az ígéretet kapták, hogy év végéig be fogja fejezni ezt a beruházást.
– tette fel a kérdést a községvezető. Ő úgy látja, megfelelő kapacitással és ütemben dolgozva lehetne tartani ezt a határidőt, de ezt egyre kevésbé tartja valószínűnek.
A munkálattal megbízott cég vezetője, Moldován József szerint a tervező és a műszaki ellenőr hiánya a legfőbb akadálya Madarason a kivitelezés folytatásának.
– emlékeztetett a vállalkozó. Hozzátette, ott, ahol adottak a feltételek, a cég dolgozik, viszont vannak olyan munkatelepek is a környéken, ahol felfüggesztették a munkát, mert az árfekvés ezt nem engedi meg – például aszfaltozni kellene, vagy olyan munkafázisoknál tartanak, ahol a kiajánlott ár nem fedezi a munka értékét. „Ezeket nem tudjuk vállalni, várakozó állásponton vagyunk, hogy mi történik az árakkal, mert a törvény által előírt kiegészítés sem fedezi az árkülönbözetet” – magyarázta. Csíkrákost említve azt mondta, el kell dönteniük, hogy a 4 kilométeres hosszúságú, aszfaltozásra váró úton az előkészített 2 kilométeren a követ elterítsék-e, mert akkor rövid időn belül az aszfaltburkolatot is el kellene készíteni.
„A kérdés az, hogy az aszfalt árába beleférünk-e, minden héten kérjük az aszfaltárakat, hogy próbáljuk ezt reális áron elvégezni. Mi dolgozunk, nem áll fenn az, hogy nem tudnánk személyzetet, vagy gépeket felhasználni, Madarason is ott vannak a gépek, mert két utcában igyekszünk töltést elhelyezni, hogy az emberek ne járjanak sárban, de nem tudjuk, hogy lesz kifizetve. Az önkormányzat nem írta alá az árkiegészítési szerződést sem, ezt a tavaly óta várjuk” – sorolta Moldován. Emlékeztetett,
Hozzátette, az összes munkálat esetében azt a profitot, amit termeltek, visszafordítják, hogy az aszfaltozást tudják befejezni, és ne hagyják ott a munkálatot félkész állapotban. „Minden munkálat esetében addig keressük a megoldást, ameddig lehet” – hangsúlyozta. Mint megtudtuk, a csíkmadarasi önkormányzattól azt kérték, indokolják meg, hogy miért nem hosszabbították meg a kivitelezési szerződést, mivel a finanszírozási szerződést meghosszabbították az ő kérésük alapján. „Ha ezt jóváhagyták, akkor a mi szempontunk szerint jogtalan, hogy velünk nem hosszabbítják meg a szerződést, mert amit leírtunk, gondolom, hogy megállta a helyét. Ezért ha nem hosszabbítanak velünk szerződést, perbe hívjuk az önkormányzatot, és kártérítést fogunk követelni” – helyezte kilátásba a cégvezető.
Csíkrákos polgármestere, Császár Attila szerint olyan községi úttá nyilvánított mezei út korszerűsítésére írtak alá szerződést a céggel még 2020-ban, amely a községet Csíkszentmihállyal és Madéfalvával köti össze, alternatívát jelentve a megyei út számára. A munkálatok viszont nem haladnak.
„A legfontosabb, hogy a Rákos-patakon lévő híd elkészült, használható állapotban van, az utat aszfaltozni kellene, de ahhoz a tört követ kellene először elteríteni. Folyamatosan hol meteorológiai, vagy pénzügyi problémákra hivatkozott a cég, illetve most az áremelkedésekre.
Kértünk egy ütemezést a hátralévő időszakra, még nem kaptunk választ” – foglalta össze a helyzetet a községvezető. A szentléleki cég Csíkpálfalván is szerződésben áll az önkormányzattal községi utak felújítására, ahol szintén nem halad a munka. Kérdésünkre Ferencz Csaba polgármester nem kívánt részletekbe bocsátkozni, azt mondta, egyelőre keresik a megoldást a helyzetre.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
1 hozzászólás