Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
Ugyan sok Hargita megyei diákon kifogott idén is a román érettségi, érdemes kiemelni, hogy a megyében a második legnagyobb átlagot magyar tannyelvű iskolából érkező diák érte el, és többen is vannak magyar ajkúak, akik átlagaikkal az élvonalban szerepelnek.
Hargita megyében a magyar tannyelvű iskolák tanulóinak eredményét összevetve kiderül, a legjobb érettségiátlagot – amely megyeszinten minden iskolát összevetve is a második legmagasabb –
Csíkszeredában a magyar tannyelvű iskolák tanulói közül a legsikeresebben érettségiző a Márton Áron Főgimnázium diákja volt, neki 9,63-as médiával sikerült zárnia a megmérettetést, ezzel a hetedik legjobb eredményt érte el megyei szinten. Ettől hajszállal lemaradva, 9,62-es a második legjobb átlag a Főgimnáziumban.
Gyergyószentmiklóson a Salamon Ernő Gimnáziumból került ki a város legsikeresebb érettségizője, aki 9,40-es átlagot ért el.
A román érettségire összesen 2224 diák íratkozott be, közülük 36-an nem jelentek meg a vizsgán, és 791 diák nem írta meg az átmenőt. 374-en 5 és 6-os közötti értékelést értek el, 342-en 6 és 7-es közötti jegyre teljesítettek, 365-ön 7 és 8-as közötti osztályzatot értek el, 242-en kaptak 8 és 9-es közötti jegyet, míg 74 diáknak 9 és 10-es közötti jeggyel értékelték a teljesítményét a Hargita Megyei Tanfelügyelőség adatai szerint.
Magyarból ennél jelentősen jobb a helyzet a megyében, a 2016 érettségire jelentkező diák közül 23-an maradtak távol, és 173-an nem mentek át a vizsgán. Az 1993 érettségiző közül 181-en 5 és 6-os közötti osztályzatot kaptak, 233-an 6-os és 7-es közötti jegyet, 369-en 7-es és 8-as közötti eredményt értek el, 543-an 8-as és 9-es közötti osztályzatot értek el, 476-on 9-es és 10-es közötti vizsgajegyet kaptak, míg
A megyében egyébként a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum növendékei teljesítettek a legjobban, itt 98,18 százalékos az átmenési arány. Ezt követi a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium, ahol a jelentkezők 97,11 százalékának sikerült az érettségije.
Az általunk megkérdezett udvarhelyszéki diákok javarészt elégedettek a javítással, többen azt mondták, hogy a javítókulcs alapján többé-kevésbé hasonló eredményeket számoltak ők is maguknak.
– értékelte egy végzős.
Egy másik diák, akinek nem sikerült a román érettségije, elmondta, nem tudja, melyik feladatoknál veszíthetett pontokat, hiszen a harmadik tételnél nem hibázta el a művet, és a terjedelemi kritériumoknak is eleget tett;
Most csalódott, de ezzel nincs egyedül, ugyanis az osztályából többen is románból nem kaptak elégséges jegyet. Hozzátette, társaival együtt úgy vélik, a többi tantárgyból a vártak szerint osztályoztak, viszont egyelőre hiányzik számukra a visszajelzés, ami a románt illeti, hogy melyik feladatoknál, tételeknél hibáztak és hol lenne szükség még nagyobb felkészülésre.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a román érettségin mentek át a legkevesebben idén is Hargita megyében, ezért jóval országos átlag alatt van a megye érettségi átmenési aránya.
A román érettségin mentek át a legkevesebben idén is Hargita megyében, ezért jóval országos átlag alatt van a megye érettségi átmenési aránya.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
szóljon hozzá!