Már kora tavasszal találkozhattunk medvével a Barótra vezető úton
Fotó: Tuchiluș Alex
Juhokat és kecskéket pusztítanak el, méhkaptárakban tesznek kárt, kerteket és gyümölcsösöket rongálnak Erdővidék településein a nagyvadak. Baróton és a hozzá tartozó falvakban összesen hét medvét tartanak számon, amelyek rendszerint visszalátogatnak a településekre. Egyelőre riasztással próbálják távol tartani az állatokat.
2024. június 24., 15:382024. június 24., 15:38
Nem volt hiány medvés akciókból Baróton és környékén a múlt héten:
Benedek Huszár János, Barót polgármestere jelezte: az intenzívebb medvejárás körülbelül három hete kezdődött, azóta a városhoz tartozó öt településből háromból – Miklósváron, Köpecen és Bibarcfalván – jelezték a nagyvadakat, egyelőre Bodoson és Felsőrákoson csend van.
Az elöljáró szerint sokan vannak, akik nem jelentik a történéseket, kiváltképp, ha a kár viszonylag kicsi. Miklósváron például értesítették a pusztításról a hatóságokat az érintettek, de később kiderült, hogy korábban már a szomszédban is történt incidens, ahol kecskékre támadt a medve, máshol méhkaptárakat szedett szét, gyümölcsfákat tett tönkre.
– magyarázta Benedek Huszár János. A törvénynek megfelelően egyelőre riasztással próbálkoznak az említett településeken, múlt héten négy alkalommal is megszervezték az akciót.
Mint megtudtuk, jelenleg Miklósváron kettő, Köpecen három, Bibarcfalván és Baróton egy-egy medvét tartanak számon. Legtöbbször gazdaságokban, gyümölcsös kertekben garázdálkodnak, de pénteken a városba is bemerészkedett egyikük, amelyet előbb a Keserű Mózes utca egyik kertjében látták, majd bement a felső Kossuth utca kertjeibe, ezután sikerült csak kiűzni a mezőre. Bodosról és Felsőrákosról egyelőre nem érkezett bejelentés, de a polgármester szerint
Erdővidéken tavaly többször is támadt emberre medve, idén mindeddig nem történt Barót környékén ilyen incidens. A tavaly novemberi eset sokakat megrázott, az érintett férfit a városban levő Technika-telepen rohanta le egy nagyvad, combon és fenéken harapta az áldozatát, jelentős vérveszteséget okozva.
Medve támadott meg egy férfit szombaton Baróton – adja hírül Facebook-oldalán Benedek Huszár János, a háromszéki kisváros polgármestere.
Szintén Benedek Huszár János adott hírt továbbá a decemberi támadásról, amely a korábbinál is hátborzongatóbb volt: egy juhász a felsőrákosi Rika-pataka mellett ragadott meg a medve, majd bevonszolta a nádasba, ahol az élet-halál küzdelemből egy fiatalember segítette ki.
Az elöljáró ezúton is szeretné felhívni a lakosság figyelmét, hogy
A településvezetés ugyanis csak így tud törvényes keretek között komolyabb lépést tenni az ügyben, ezzel együtt hivatalosan is dokumentálhatják a problémás egyedeket.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7:25-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Később a Richter-skálán 3,1-esről 3,6-osra módosították a földrengés erejét.
1 hozzászólás