
A Harvíz Rt. azt szeretné, ha a zeteváraljai tározóból szivattyúzhatnák a nyers vizet. Archív
Fotó: Thomas Campean
Mintegy húszmillió euróból újítaná fel a székelyudvarhelyi ivóvíz- és szennyvízhálózatot a Harvíz Rt., amely a szolgáltatás minőségén is javítana – derült ki csütörtökön a júniusi önkormányzati képviselő-testületi ülésen. Arról is szó volt, hogy újabb ifjúsági lakások építésébe fogna a városvezetés. A vitát élőben közvetítette Facebookon az RMDSZ helyi szervezete és a városháza is, szándékuk szerint ebből gyakorlatot teremtenek.
2018. június 28., 20:392018. június 28., 20:39
Összesen 12 432 gigakalória hőt termelne idén az Urbana Rt. – ismertette az első napirendi pontot Zakariás Zoltán, a szolgáltató vezetőtanácsának tagja. Mint mondta, 5 millió 411 ezer lejes bevétellel, illetve 5 millió 410 ezer lejes kiadással számolnak 2018-ban. Az előterjesztést jóváhagyták a képviselők.
Közel húszmillió eurót fordítana a székelyudvarhelyi ivóvíz- és szennyvízhálózat rendbetételére a Harvíz Rt., amit pályázati úton szereznének meg – tájékoztatott Orbán Árpád alpolgármester. Rámutatott, ebből az összegből 62 ezer méternyi ivóvízvezetéket állítanának helyre, továbbá 5000 méternyi bővítést hajtanának végre. A csatornahálózat esetében pedig 25 ezer méternyi csövet cserélnének ki, illetve hoznának rendbe, valamint 8 ezer méteren bővítenék a hálózatot. Jelentősen javulhat ugyanakkor az ivóvíz minősége, ugyanis
Ugyanakkor víztisztító állomást is létesítenének a helyszínen. Erre a projektre több mint kétmillió eurót szánnának Hargita Megye Tanácsával együttműködve. „Ezzel jelentős energiaspórlás történne, nem beszélve arról, hogy tisztább víz kerülne a rendszerbe” – fogalmazott.
Kiderült, hogy bár nem felel meg a valóságnak az a hivatalos statisztika, amely alapján kiszámolták, hogy Udvarhelynek mintegy 38 ezer lejes tagsági díjat (1 lej/lakos) kell befizetnie a Harvíz Rt.-t üzemeltető fejlesztési társulásnak, ezt mégis muszáj utalni. Arról is szó volt ugyanakkor, hogy az önkormányzat idén már nem tud Harvíz Rt.-részvényeket vásárolni, erre csak jövőre, az új költségvetés elfogadása után lesz lehetősége. A városatyák egyébként jóváhagyták, hogy ezentúl Gálfi Árpád képviselje a várost a szolgáltató vezetőtanácsában, illetve szükség esetén az alpolgármester helyettesítheti.
Újabb ifjúsági tömbházat építene a Csereháton az önkormányzat, amely 28 család számára nyújtana otthont – közölte Puskás Katalin, a polgármesteri hivatal beruházási osztályának vezetője. Összesen két garzon-, 22 kétszobás, illetve 4 háromszobás lakásról van szó. A projekt összértéke bruttó 7 millió 121 ezer lej, ebből az önkormányzatra eső rész 977 ezer lej. A jelenlévők jóváhagyták az előterjesztésben szereplő műszaki és gazdasági mutatókat.
Legközelebb a szociális lakásokat adják át a Csereháton, azután viszont ifjúságiakat építenének
Fotó: Barabás Ákos
Kisebb vita alakult ki a Hargita Business Center szervezeti szabályzatára és alapító okiratára vonatkozó tervezet jóváhagyásakor. Jakab Attila városmenedzser rámutatott, a törvények szerint a szervezet vezetőtanácsában lévő köztisztviselők is kaphatnak némi illetéket vállalt munkájukért, tehát nincs szó összeférhetetlenségről. A tagok 250 lejt, míg a tanács elnöke 500 lejt kap. Jakab érvelése nem győzte meg Sinka Arnold RMDSZ-es képviselőt arról, hogy nincs összeférhetetlenség,
Rövid szünet után Derzsi László RMDSZ-es képviselő azt javasolta, hogy csak jövő évtől lépjen érvénybe a tervezet azon alpontja, amely a köztisztviselők díjazására vonatkozik. Péter Balázs MPP–EMNP-koalíciós városatya pedig azt kérte, hogy
Derzsi kiegészítette, hogy ezt a gyakorlatot minden szervezet vezetőtanácsára ki kell terjeszteni. A módosításokat végül elfogadták.
Öt évre szóló szociális fejlesztési stratégiát fogadott el az önkormányzat, amelyet az alpolgármester szerint széles körű lakossági konzultáció előzött meg. A kérdés tárgyalásába a romákat is bevonták, és „elég sok vágy ébredt fel bennük”. Orbán Árpád reméli, találnak ezekre európai uniós pályázati lehetőséget. Nagymértékű fejlesztésekre van szükség ilyen téren a városközpontban – beleértve a Szombatfalván lévő Holló utcát is –, az Éltetőkút és a Termés utcákban, valamint a Budvár-negyedben. Egyebek mellett lakhatási, szociális és egészségügyi téren van tennivaló, de nagy problémát jelent a foglalkoztatás megoldása is.
– magyarázta. Arra is kitért, hogy a hivatal lakásügyi bizottsága hamarosan terepszemlét fog tartani egy Budvár-negyedi tömbházban, amely nagyon leromlott állapotban van, már veszélyes az ott élők számára, ezért nem kizárt, hogy ki kell majd költöztetni a lakókat.
Szemetes per
Beperelte a székelyudvarhelyi önkormányzatot az RDE Hargita szemételszállító vállalat, amiért tavaly tonnánként 80 lejes büntetést kellett fizetnie a telepre szállított hulladék után. Erre azért kényszerültek, mert nem sikerült megfelelő mértékű szelektív hulladékgyűjtést megvalósítani. A városháza azonban nem engedélyezte, hogy a plusz illetéket a lakókra terhelje a szolgáltató, ezért az RDE Hargita az önkormányzattól perelné vissza ezt az összeget. A városháza kiáll korábbi elképzelése mellett, ezért a képviselők jóváhagyásával ügyvédet fogadott. Ezenkívül a városatyák abban is egyetértettek, hogy augusztusi határidővel megrendeljenek egy jogi átvilágítást a városháza és a szolgáltató között megkötött társulási szerződést illetően.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!