A Szent Ilona-kápolna látványterve. Forrás: Szent István Szervezet
Már majdnem az emléke is feledésbe merült annak a kápolnának, amelyről helytörténeti kutatásai révén szerzett tudomást a csíkajnádi Szent István Szervezet. Pár éve hozzáláttak az újjáépítés megvalósításához. A látványterv elkészült, jelenleg a különböző engedélyek beszerzése zajlik.
2017. augusztus 28., 22:002017. augusztus 28., 22:00
A csíkajnádi Szent István Szervezet (SZISZ) tagjai a falumonográfia elkészítése előtt zajlott helytörténeti kutatások során találkoztak először azzal a ténnyel, hogy valamikor Csíkajnád határában volt egy Szent Ilona-kápolna, a vasúti síneken túl, a Balaskó-vár és a bánya közelében.
Helyi idős emberek elmesélték ugyanis, hogy valamikor a Szent Ilona-dűlőből volt egy alapszerű kiemelkedés, ahonnan köveket, gerendákat hoztak haza, amelyeket a faluégés után felhasználtak házaik újjáépítésére. Az elbeszélések alapján helyszínre is kijártak, s miután elkészült a monográfia,
‒ ismertette Bogos Róbert, a SZISZ egyik tagja és Szőgyör Lóránd, a SZISZ elnöke.
Forrás: Szent István Szervezet
Mivel azt a területet, ahol a kápolna alapja kirajzolódik, nem tudták megvásárolni, így amellett vásároltak meg egy 21 áras telket, ahová az újjáépítést tervezik ‒ tájékoztatott Bogos Róbert. Hozzátette, a tulajdonos nemcsak hogy nem adta el a területet, de a régészeti feltárását sem engedélyezte az alapnak, így a szervezet geodéziás/geofizikás módszerekkel átvilágíttatta a földet. Mint kiderült, szabályos, 5x5 méteres kőalapzat van a földben, amely nem egy háznak az alapja.
így az említett mérés alapján fogtak hozzá a tervezéshez ‒ ragaszkodtak a méretéhez, amelyet egy szentélyrésszel egészítettek ki. Emellett Szőgyör Loránd Gál Sándor Szabolcs csíkszeredai tervezővel felkereste a környékbeli korabeli kápolnákat, hogy az egyéb részletekhez információkat gyűjtsenek ‒ azokat figyelembe véve készült el a látványterv ‒ avatott be a SZISZ elnöke.
A tervezéssel egy időben elindították a különböző engedélyek, jóváhagyások beszerzését is: többek között miután telekkönyveztették a területet, hozzáfogtak annak a beltelkesítéséhez is, de az építkezés elkezdéséhez jóváhagyás szükséges a környezetőrségtől, az áramszolgáltatótól stb. Terveik szerint a szükséges engedélyeket ebben az évben sikerül beszerezniük, azt követően pedig
Forrás: Szent István Szervezet
Eddigi kiadásaikhoz a szükséges pénzt elsősorban pályázati úton szerezte be a szervezet, de támogatója a munkálatoknak a plébánia, a közbirtokosság és magánszemélyek is ‒ sorolták az illetékesek. Megjegyezték, jelentősebb támogatásra a munkálatok megkezdése után számítanak, hiszen az elmúlt évek előrelépései a kívülállók számára nem látványosak.
‒ mutattak rá.
Céljuk, a korábbi értékmentő beruházásaikhoz hasonlóan, hogy ne vesszen feledésbe a helyi érték, örökségük ‒ emelték ki. Emellett fontosnak tartják a Szent Ilona-kultusz erősítését is: ennek érdekében tavaly egy emlékkeresztet állítottak a valamikori kápolna közelében, idén szentmisét mutattak be Ajnád második védőszentjeként számon tartott Szent Ilona névünnepén (augusztus 18.). Munkájuk közben pedig elkészült a kápolna logója is.
Forrás: Szent István Szervezet
Útjavításra is szükség lenne
A munkálat megkezdése előtt megoldást keresnek még a megközelíthetőség problémájára is, hiszen jelenleg a majdani kápolnáig vezető út utolsó két kilométeres szakasza személyautóval nem járható. Ez problémát jelenthet majd az építkezési anyagok helyszínre szállításakor is. Ennek megoldásáért segítségért fordultak a helyi, illetve megyei önkormányzatokhoz ‒ bíznak benne, hogy a munkakezdésig sikerül megoldást találniuk a kérdésre.
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
szóljon hozzá!