
A Szent Ilona-kápolna látványterve. Forrás: Szent István Szervezet
Már majdnem az emléke is feledésbe merült annak a kápolnának, amelyről helytörténeti kutatásai révén szerzett tudomást a csíkajnádi Szent István Szervezet. Pár éve hozzáláttak az újjáépítés megvalósításához. A látványterv elkészült, jelenleg a különböző engedélyek beszerzése zajlik.
2017. augusztus 28., 22:002017. augusztus 28., 22:00
A csíkajnádi Szent István Szervezet (SZISZ) tagjai a falumonográfia elkészítése előtt zajlott helytörténeti kutatások során találkoztak először azzal a ténnyel, hogy valamikor Csíkajnád határában volt egy Szent Ilona-kápolna, a vasúti síneken túl, a Balaskó-vár és a bánya közelében.
Helyi idős emberek elmesélték ugyanis, hogy valamikor a Szent Ilona-dűlőből volt egy alapszerű kiemelkedés, ahonnan köveket, gerendákat hoztak haza, amelyeket a faluégés után felhasználtak házaik újjáépítésére. Az elbeszélések alapján helyszínre is kijártak, s miután elkészült a monográfia,
‒ ismertette Bogos Róbert, a SZISZ egyik tagja és Szőgyör Lóránd, a SZISZ elnöke.
Forrás: Szent István Szervezet
Mivel azt a területet, ahol a kápolna alapja kirajzolódik, nem tudták megvásárolni, így amellett vásároltak meg egy 21 áras telket, ahová az újjáépítést tervezik ‒ tájékoztatott Bogos Róbert. Hozzátette, a tulajdonos nemcsak hogy nem adta el a területet, de a régészeti feltárását sem engedélyezte az alapnak, így a szervezet geodéziás/geofizikás módszerekkel átvilágíttatta a földet. Mint kiderült, szabályos, 5x5 méteres kőalapzat van a földben, amely nem egy háznak az alapja.
így az említett mérés alapján fogtak hozzá a tervezéshez ‒ ragaszkodtak a méretéhez, amelyet egy szentélyrésszel egészítettek ki. Emellett Szőgyör Loránd Gál Sándor Szabolcs csíkszeredai tervezővel felkereste a környékbeli korabeli kápolnákat, hogy az egyéb részletekhez információkat gyűjtsenek ‒ azokat figyelembe véve készült el a látványterv ‒ avatott be a SZISZ elnöke.
A tervezéssel egy időben elindították a különböző engedélyek, jóváhagyások beszerzését is: többek között miután telekkönyveztették a területet, hozzáfogtak annak a beltelkesítéséhez is, de az építkezés elkezdéséhez jóváhagyás szükséges a környezetőrségtől, az áramszolgáltatótól stb. Terveik szerint a szükséges engedélyeket ebben az évben sikerül beszerezniük, azt követően pedig
Forrás: Szent István Szervezet
Eddigi kiadásaikhoz a szükséges pénzt elsősorban pályázati úton szerezte be a szervezet, de támogatója a munkálatoknak a plébánia, a közbirtokosság és magánszemélyek is ‒ sorolták az illetékesek. Megjegyezték, jelentősebb támogatásra a munkálatok megkezdése után számítanak, hiszen az elmúlt évek előrelépései a kívülállók számára nem látványosak.
‒ mutattak rá.
Céljuk, a korábbi értékmentő beruházásaikhoz hasonlóan, hogy ne vesszen feledésbe a helyi érték, örökségük ‒ emelték ki. Emellett fontosnak tartják a Szent Ilona-kultusz erősítését is: ennek érdekében tavaly egy emlékkeresztet állítottak a valamikori kápolna közelében, idén szentmisét mutattak be Ajnád második védőszentjeként számon tartott Szent Ilona névünnepén (augusztus 18.). Munkájuk közben pedig elkészült a kápolna logója is.
Forrás: Szent István Szervezet
Útjavításra is szükség lenne
A munkálat megkezdése előtt megoldást keresnek még a megközelíthetőség problémájára is, hiszen jelenleg a majdani kápolnáig vezető út utolsó két kilométeres szakasza személyautóval nem járható. Ez problémát jelenthet majd az építkezési anyagok helyszínre szállításakor is. Ennek megoldásáért segítségért fordultak a helyi, illetve megyei önkormányzatokhoz ‒ bíznak benne, hogy a munkakezdésig sikerül megoldást találniuk a kérdésre.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!