A Szent Ilona-kápolna látványterve. Forrás: Szent István Szervezet
Már majdnem az emléke is feledésbe merült annak a kápolnának, amelyről helytörténeti kutatásai révén szerzett tudomást a csíkajnádi Szent István Szervezet. Pár éve hozzáláttak az újjáépítés megvalósításához. A látványterv elkészült, jelenleg a különböző engedélyek beszerzése zajlik.
2017. augusztus 28., 22:002017. augusztus 28., 22:00
A csíkajnádi Szent István Szervezet (SZISZ) tagjai a falumonográfia elkészítése előtt zajlott helytörténeti kutatások során találkoztak először azzal a ténnyel, hogy valamikor Csíkajnád határában volt egy Szent Ilona-kápolna, a vasúti síneken túl, a Balaskó-vár és a bánya közelében.
Helyi idős emberek elmesélték ugyanis, hogy valamikor a Szent Ilona-dűlőből volt egy alapszerű kiemelkedés, ahonnan köveket, gerendákat hoztak haza, amelyeket a faluégés után felhasználtak házaik újjáépítésére. Az elbeszélések alapján helyszínre is kijártak, s miután elkészült a monográfia,
‒ ismertette Bogos Róbert, a SZISZ egyik tagja és Szőgyör Lóránd, a SZISZ elnöke.
Forrás: Szent István Szervezet
Mivel azt a területet, ahol a kápolna alapja kirajzolódik, nem tudták megvásárolni, így amellett vásároltak meg egy 21 áras telket, ahová az újjáépítést tervezik ‒ tájékoztatott Bogos Róbert. Hozzátette, a tulajdonos nemcsak hogy nem adta el a területet, de a régészeti feltárását sem engedélyezte az alapnak, így a szervezet geodéziás/geofizikás módszerekkel átvilágíttatta a földet. Mint kiderült, szabályos, 5x5 méteres kőalapzat van a földben, amely nem egy háznak az alapja.
így az említett mérés alapján fogtak hozzá a tervezéshez ‒ ragaszkodtak a méretéhez, amelyet egy szentélyrésszel egészítettek ki. Emellett Szőgyör Loránd Gál Sándor Szabolcs csíkszeredai tervezővel felkereste a környékbeli korabeli kápolnákat, hogy az egyéb részletekhez információkat gyűjtsenek ‒ azokat figyelembe véve készült el a látványterv ‒ avatott be a SZISZ elnöke.
A tervezéssel egy időben elindították a különböző engedélyek, jóváhagyások beszerzését is: többek között miután telekkönyveztették a területet, hozzáfogtak annak a beltelkesítéséhez is, de az építkezés elkezdéséhez jóváhagyás szükséges a környezetőrségtől, az áramszolgáltatótól stb. Terveik szerint a szükséges engedélyeket ebben az évben sikerül beszerezniük, azt követően pedig
Forrás: Szent István Szervezet
Eddigi kiadásaikhoz a szükséges pénzt elsősorban pályázati úton szerezte be a szervezet, de támogatója a munkálatoknak a plébánia, a közbirtokosság és magánszemélyek is ‒ sorolták az illetékesek. Megjegyezték, jelentősebb támogatásra a munkálatok megkezdése után számítanak, hiszen az elmúlt évek előrelépései a kívülállók számára nem látványosak.
‒ mutattak rá.
Céljuk, a korábbi értékmentő beruházásaikhoz hasonlóan, hogy ne vesszen feledésbe a helyi érték, örökségük ‒ emelték ki. Emellett fontosnak tartják a Szent Ilona-kultusz erősítését is: ennek érdekében tavaly egy emlékkeresztet állítottak a valamikori kápolna közelében, idén szentmisét mutattak be Ajnád második védőszentjeként számon tartott Szent Ilona névünnepén (augusztus 18.). Munkájuk közben pedig elkészült a kápolna logója is.
Forrás: Szent István Szervezet
Útjavításra is szükség lenne
A munkálat megkezdése előtt megoldást keresnek még a megközelíthetőség problémájára is, hiszen jelenleg a majdani kápolnáig vezető út utolsó két kilométeres szakasza személyautóval nem járható. Ez problémát jelenthet majd az építkezési anyagok helyszínre szállításakor is. Ennek megoldásáért segítségért fordultak a helyi, illetve megyei önkormányzatokhoz ‒ bíznak benne, hogy a munkakezdésig sikerül megoldást találniuk a kérdésre.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!