A júliusi károk felmérése jelenleg is tart. A legtöbb településen utakat és hidakat rongált meg az ítéletidő Hargita megyében
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tizennyolc Hargita megyei településen összesen közel tízmillió lej értékű kárt okoztak a viharos esőzések május közepétől június végéig. A lista azonban még nem teljes, a júliusi károk felmérése jelenleg is tart. A folyamatot körülményesebbé teszi, hogy több megye vízügyi igazgatósága is be kell kapcsolódjon kárfelmérésbe.
2021. július 16., 10:252021. július 16., 10:25
2021. július 16., 12:162021. július 16., 12:16
Összesen tizennyolc Hargita megyei közigazgatási egységben – községekben és városokban – okozott károkat az ítéletidő május közepétől június végéig, derül ki a kárfelmérési adatokat tartalmazó, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal által a minap elfogadott határozatból.
A kárértékek tekintetében a második helyen a megyei önkormányzat áll az általa ügykezelt megyei utakban keletkezett károk miatt, amelyeknek az összértéke 2,85 millió lej.
A legtöbb településen nagyrészt megyei, községi és erdei utakat rongáltak meg az áradások, de több fa-, illetve betonhidat, pallókat is megrongált a víz – derül ki az összesítésből.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A kárfelmérési lista még nem teljes, a júliusi veszteségek felmérése ugyanis jelenleg is tart – tájékoztatott Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A károk jellegétől függően több intézmény és hatóság képviselői is részt vesznek a kárfelmérő bizottságokban, a folyamatot pedig körülményesebbé teszi az is, hogy az érintett települések három folyónak a vízgyűjtő medencéiben találhatók, így három megye – Hargita, Maros és Neamț – vízügyi igazgatóságai is részt kell vegyenek a felmérésekben.
Noha eredetileg úgy volt, hogy az érintett polgármesteri hivatalok közvetlenül a fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő Országos Befektetési Alaptól (CNI) kell kártérítést igényeljenek, de végül azt az értesítést kapta a prefektusi hivatal – akárcsak a többi az országban –, hogy
– tudtuk meg a kormányhivatal szóvivőjétől.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
szóljon hozzá!