Gyergyóditróban nem hagyták magukat. A helybéliek jeget varázsoltak, igaz nem a legegyenletesebb a pálya talaja
Fotó: Gergely Imre
Csaknem minden faluban létezett jégpálya Gyergyószéken, a korcsolyázás, hokizás a kedvenc téli időtöltés volt, elsősorban a gyerekeknek, de felnőtteknek is. Manapság az időjárás nem kedvez. Az új év első napjaiban mindössze Ditróban lehetett korizni. Máshol a keményebb fagyokat várják.
2020. január 06., 14:372020. január 06., 14:37
Már a gyergyói telek sem olyanok, mint régen, amikor novembertől február végéig keményre fagyott a jég a fapalánkok között: az egyre enyhébb telek miatt mind nehezebb a hagyományt folytatni és sportoláshoz megfelelő jeget önteni.
Ebben a szezonban elsőként a ditróiak jutottak ehhez legközelebb. A községházával szembeni pályára csütörtöktől várták a korcsolyázókat, és sokan éltek is a lehetőséggel.
Ottjártunkkor a pálya felén óvatosan, a használhatatlan részeket kerülgetve, de láthatóan jókedvvel korcsolyáztak mintegy harmincan, a másik felére pedig a közeli patakból szivattyúzott víz folyt, hogy újra egyenletes legyen a felület. „Meg van beszélve a Fennvalóval, hogy érkezik a havazás és a hideg: két nap, és tökéletes lesz a jég” – közölte a jégöntést felügyelő Bíró András, aki a helyi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház vezetőjeként végzi ezt a feladatot is. Mint kiderült,
Fotó: Gergely Imre
A vakáció idején bárki bármikor ingyenesen korcsolyázhat a jégen, amikor csak kedve van hozzá, de tervezik, hogy lesznek szervezett programok is. Jégkorongozók is jöhetnek majd. Ditróból, más gyergyószéki falvakkal ellentétben, az utóbbi évtizedekben kikopott a hoki, nincsenek itt edzések, meccsek. A sportág szeretete azonban nem tűnt el.
„Csapat nincs, de ösztön van” – fogalmaz egy, a jégkészítésen dolgozó férfi. Hozzátette, örülnének, ha lenne, aki újra hokiedzéseket tartana a gyerekeknek, és újra lennének itt is nagy hangulatú meccsek, mint egykor, az Előre Kupák idején. Addig is várják elsősorban a gyerekeket korcsolyázni.
– hangzik a megállapítás.
Fotó: Gergely Imre
Várhatóan Szárhegy lesz a második gyergyószéki helység, ahol beindul a jégpálya tevékenysége. Mint Györffy Gábor alpolgármester elmondta:
Az előző tél óta egyébként felújították az öltözőket, új tető került az épületre, és a villanyhálózatot is kicserélték, a fapalánk helyére már korábban műanyag palánk került, így jobb körülmények várják a csapatokat és a nézőket is a hokimeccseken.
Csomafalván is készülnek a jégkészítésre, itt is beindul majd az élet, amint az időjárás kedvező lesz. Egyelőre azonban nem tudják megmondani, hogy mikortól.
Újfaluban már megpróbálták, de hiábavaló volt az igyekezet: a jég nem bírta ki az enyhe időjárást, mivel nappal nem fagyott a víz.
Egyébként ami az embereken múlik, az elő van készítve: a télre várva műanyag palánk épült, sőt egy jéggyalut (rolbát) is vásároltak. „Mi előkészültünk, de a többi már nem rajtunk múlik, az időjárást nem tudjuk alakítani. Várjuk a fagyokat” – közölte érdeklődésünkre Egyed József polgármester.
Alfaluban azonban biztos, hogy ezen a télen nem lehet korcsolyázni: itt sportcsarnok építése közeleg, és hogy ennek helyet adjanak, bontani kellett, ez pedig a régi pályát is érintette, így egyelőre nincs ahová jeget önteni. Később azonban biztosan: nemrég érkezett meg az újonnan megvásárolt műanyag palánk ide is. Ezt azonban valószínűleg csak jövő télen vehetik használatba.
Remetén több éve felszámolták a jégpályát, de a helyiek várhatóan nem sokáig lesznek korcsolyázási és jégkorongozási lehetőség nélkül: itt egy műjégpálya építésén gondolkodnak.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!