Felirat jelzi, hogy mikor állították a keresztet
Fotó: Gábos Albin
Kereken huszonöt éve, nagypénteken állították fel Csíkszereda központjában azt a nagyméretű keresztet, amely a kommunizmus üzenetét hordozó egykori vasszerkezet elemeit is magában foglalja. A nagypénteki emlékkereszt történetét elevenítjük fel.
2019. április 19., 13:292019. április 19., 13:29
Bizonyára már kevesen emlékeznek, hogy negyedszázada, nagypénteken állították fel a Temesvári sugárút és a Kossuth Lajos utca kereszteződésében lévő zöldszigeten azt a nagyméretű keresztet, amely
„A néhai Borbély Gábor főesperessége idején, az 1980-as évek elején Csíkszereda főutcájának átalakítása közben egy kotrógépes sírva vitte be a Szent Kereszt Plébániára az egyik régi, utcai keresztet, mondván, hogy csak ezt tudta megmenteni, mert a többit a kommunisták a szemétre vitették. Az esperes azt mondta, ne búsuljon, mert legalább egyet megmentett. Ez a régi, födeles fakereszt máig is a Szent Kereszt Plébániatemplom kapubejáratánál áll” – elevenítette fel a központi keresztállítás előzményeit a csíkszeredai Szekeres Adorján egykori városházi sajtóreferens, kabinetvezető. Mint elmondta, ezeknek a kereszteknek szeretett volna emléket állítani.
A kereszt Csíkszereda központjában áll, immár huszonöt éve
Fotó: Gábos Albin
„Annak idején létezett egy monumentális – mondhatni tömbházméretű – üveg és acélszerkezetű keresztterv, amelyet Nagy Ödön képzőművész készített, és ami pénz és akarat hiányában nem valósulhatott meg.
– emlékezett vissza az ötletgazda. Mint részletezte, a mostani kereszt helyén egy négyszögű zártszelvény-szerkezet állt, amelyen 1989. december 22-éig egy tábla volt „Ceauseșcu eroism, România comunism!” felirattal.
A forradalom hevében a táblát leszerelték, a több mint két méter magas vasszerkezet viszont ott maradt. „Ezt bővítettük ki az egykori Hamerock építőipari cég igazgatójától kapott vassal, ami meg is határozta a kereszt formáját.
Napsütésben, évekkel ezelőtt. Archív
Fotó: Forrás: Google Maps
– fejtette ki az ötletgazda.
„Huszonöt éve, az éppen közeledő nagypéntek alkalmas időnek mutatkozott a kereszt felállítására, így aznap sikerült kivitelezni az emlék elhelyezését. András Lajos faragómester faragta bele az 1994-es évszámot és a nagypéntek feliratot.
– avatott be a részletekbe Szekeres Adorján.
Fotón is megörökítették a keresztállítás pillanatát. Archív
Fotó: Forrás: Szekeres Adorján
A kereszt megáldása ugyanazon év szeptember 14-én, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén, a csíkszeredai Szent Kereszt Plébániatemplom búcsúünnepén történt meg Jakubinyi György érsek jelenlétében és áldásával.
„A néhai Borbély Gábor esperes egy nagy fehér lepedőt helyezett rá, úgymond sálszerűen, mivel az egész városban nem volt egy akkora méretű lepel, amivel az egészet le lehetett volna takarni. Az érsek akkor azt írta a város vendégkönyvébe, hogy
Ezen a napon avatták fel és áldották meg ugyanakkor a Csíki Mozi homlokzatát díszítő mozaikot is, amelyben szintén megtalálható a kereszt motívuma” – idézte fel a kezdeményező. Tőle tudjuk ugyanakkor, hogy Márton Áron-szobrot is akartak állítani a kereszt szomszédságában, azonban végül az ő nevét viselő gimnázium udvarán, pár éve pedig Csíkszereda főterén állítottak végül szobrot a boldogemlékű püspöknek.
A keresztet mai napig karban tartja Szekeres Adorján
Fotó: Gábos Albin
„Felmerült ugyanakkor annak a lehetősége is, hogy a háborús hősöknek is állítsunk emlékművet és a főtéri kereszt is legyen ennek része, azonban ez főként pénz hiányában nem valósulhatott meg. Évekkel később
– fejtette ki Szekeres Adorján.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!