
Felirat jelzi, hogy mikor állították a keresztet
Fotó: Gábos Albin
Kereken huszonöt éve, nagypénteken állították fel Csíkszereda központjában azt a nagyméretű keresztet, amely a kommunizmus üzenetét hordozó egykori vasszerkezet elemeit is magában foglalja. A nagypénteki emlékkereszt történetét elevenítjük fel.
2019. április 19., 13:292019. április 19., 13:29
Bizonyára már kevesen emlékeznek, hogy negyedszázada, nagypénteken állították fel a Temesvári sugárút és a Kossuth Lajos utca kereszteződésében lévő zöldszigeten azt a nagyméretű keresztet, amely
„A néhai Borbély Gábor főesperessége idején, az 1980-as évek elején Csíkszereda főutcájának átalakítása közben egy kotrógépes sírva vitte be a Szent Kereszt Plébániára az egyik régi, utcai keresztet, mondván, hogy csak ezt tudta megmenteni, mert a többit a kommunisták a szemétre vitették. Az esperes azt mondta, ne búsuljon, mert legalább egyet megmentett. Ez a régi, födeles fakereszt máig is a Szent Kereszt Plébániatemplom kapubejáratánál áll” – elevenítette fel a központi keresztállítás előzményeit a csíkszeredai Szekeres Adorján egykori városházi sajtóreferens, kabinetvezető. Mint elmondta, ezeknek a kereszteknek szeretett volna emléket állítani.
A kereszt Csíkszereda központjában áll, immár huszonöt éve
Fotó: Gábos Albin
„Annak idején létezett egy monumentális – mondhatni tömbházméretű – üveg és acélszerkezetű keresztterv, amelyet Nagy Ödön képzőművész készített, és ami pénz és akarat hiányában nem valósulhatott meg.
– emlékezett vissza az ötletgazda. Mint részletezte, a mostani kereszt helyén egy négyszögű zártszelvény-szerkezet állt, amelyen 1989. december 22-éig egy tábla volt „Ceauseșcu eroism, România comunism!” felirattal.
A forradalom hevében a táblát leszerelték, a több mint két méter magas vasszerkezet viszont ott maradt. „Ezt bővítettük ki az egykori Hamerock építőipari cég igazgatójától kapott vassal, ami meg is határozta a kereszt formáját.
Napsütésben, évekkel ezelőtt. Archív
Fotó: Forrás: Google Maps
– fejtette ki az ötletgazda.
„Huszonöt éve, az éppen közeledő nagypéntek alkalmas időnek mutatkozott a kereszt felállítására, így aznap sikerült kivitelezni az emlék elhelyezését. András Lajos faragómester faragta bele az 1994-es évszámot és a nagypéntek feliratot.
– avatott be a részletekbe Szekeres Adorján.
Fotón is megörökítették a keresztállítás pillanatát. Archív
Fotó: Forrás: Szekeres Adorján
A kereszt megáldása ugyanazon év szeptember 14-én, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén, a csíkszeredai Szent Kereszt Plébániatemplom búcsúünnepén történt meg Jakubinyi György érsek jelenlétében és áldásával.
„A néhai Borbély Gábor esperes egy nagy fehér lepedőt helyezett rá, úgymond sálszerűen, mivel az egész városban nem volt egy akkora méretű lepel, amivel az egészet le lehetett volna takarni. Az érsek akkor azt írta a város vendégkönyvébe, hogy
Ezen a napon avatták fel és áldották meg ugyanakkor a Csíki Mozi homlokzatát díszítő mozaikot is, amelyben szintén megtalálható a kereszt motívuma” – idézte fel a kezdeményező. Tőle tudjuk ugyanakkor, hogy Márton Áron-szobrot is akartak állítani a kereszt szomszédságában, azonban végül az ő nevét viselő gimnázium udvarán, pár éve pedig Csíkszereda főterén állítottak végül szobrot a boldogemlékű püspöknek.
A keresztet mai napig karban tartja Szekeres Adorján
Fotó: Gábos Albin
„Felmerült ugyanakkor annak a lehetősége is, hogy a háborús hősöknek is állítsunk emlékművet és a főtéri kereszt is legyen ennek része, azonban ez főként pénz hiányában nem valósulhatott meg. Évekkel később
– fejtette ki Szekeres Adorján.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!